شیطان پرستی، فراماسونری و نشانه های آن ۱۳۹۱/۱۱/۲۷

لازم به یاداوری است که شیطان پرستی از نظر باورها و مناسک عملی با فراماسونری تفاوت دارد. البته این دو جریان پیوند وثیقی با هم داشته ولی دقیقا یکی نیستند به همین علت پاره ای از نمادها در هر دو وجود دارد و از طرف دیگر هر کدام سمبل ها و نمادهای اختصاصی هم دارند.
لازم به یاداوری است که شیطان پرستی از نظر باورها و مناسک عملی با فراماسونری تفاوت دارد. البته این دو جریان پیوند وثیقی با هم داشته ولی دقیقا یکی نیستند به همین علت پاره ای از نمادها در هر دو وجود دارد و از طرف دیگر هر کدام سمبل ها و نمادهای اختصاصی هم دارند.
مثلا نماد ابلیسک درهر دو جریان کاربرد دارد. اُبِلیسک (obelisk) ستونی است با قاعدۀ چهارضلعی و رأس هرمی، که سمبلی از «رع» خدای خورشید در مصر بوده و در اثر افزایش قدرت فراعنه به ممالک دیگر راه یافته است. رع دارای دو فرزند به نام های "ست" و "اوزیریس" بوده است. "سِت" خدای ظلمت است که در حمایت شدید رع قرار دارد. (اسطوره‌های مصری،ص۴۴) او برادر خود اُزیریس را کشته، تاج و تخت را از چنگ فرزندش، هوروس درمی‌آورد. دومین جریان بزرگ شیطان‌پرستی مدرن، یعنی ستیانیسم که معبد «ست» را در سانفرانسیسکو تأسیس کردند این خدای افسانه‌ای را ارج می‌نهند و خواهان تحقق حکومت او در زمین هستند. اُبِلیسک را معمولاً نمادی از قدرت و سلطنت اوزیریس می‌دانند.
ظاهراً این سمبل در زمان حضرت ابراهیم۷ هم وجود داشته است و پیامبر بزرگ خدا با این ذهنیت در حرم الهی نماد شیطان را به صورت ابلیسک می‌سازد و آن را رمی می‌کند، تا با این عمل تمام اوهامی را که تا امروز هم ادامه یافته است، طرد نماید.
این نماد، امروزه در میدان‌های بزرگ کشورهای اروپایی و آمریکا ساخته شده و مردم هرروز به گِرد آن می‌چرخند. سی بنای ابلیسک از مصر باستان باقی مانده که سیزده‌ تا از آن‌ها به روم برده شده و بقیّه در شهرهایی نظیر سیسیل،‌ پاریس، لندن، نیویورک و سزاریا در قسمت اشغال شدۀ فلسطین نصب شده است.
بزرگ‌ترین ابلیسک دنیا در واشنگتن ساخته شده که ارتفاع آن به ۱۷۰ متر می‌رسد و رئیس‌ها جمهور‌ آمریکا در پای آن، سوگند یاد می‌کنند. ابلیسک نماد قدرت ست در زمین و حیات و حمایت جاودانی اوزیریس در دنیای مردگان است؛ از این رو سنگ‌هایی که شبیه آن تراشیده شده است، در قبرستان‌های آمریکا بسیار به چشم می‌خورد.
از طرف دیگر نمادهایی نیز وجود دارد که مخصوص شیطان پرستی است مانند ستاره پنج پر وارونه که داخل آن یک سر بز قرار دارد. سر بز در میان ستارۀ پنج پَر وارونه (inverted pentagram)
ستارۀ پنج پَر (pentagram) نماد ونوس الهۀ زیبایی و عشق شهوانی زنانه است.این نماد از زمانی که لئوناردو داوینچی طرح مرد ویترووین (vitruvian man) را طراحی کرد، به سمبل اصالت انسان و اومانیسم تبدیل شد و در فرقۀ شیطان‌گرایی چون جنبۀ شهوانی انسان مدّ نظر است، پنج ضلعی اوّلیه به‌صورت وارونه در آمده[۱] و سر یک بز (بافومت) نیز در آن قرار گرفته است.
ترکیب ستارۀ پنج پَر وارونه با سر بافومت، نماد روشن و گویایی برای تعالیم مکتب شیطان‌گرایی کرولی و لاوی است؛ چراکه شیطان را سمبل انسان محوری و اصالت هوس‌ها و لذت‌طلبی بشر می‌دانند. از همین روی، این نشانه به‌نحو گسترده‌ای در شاخۀ سیتنیسم کاربرد دارد؛ از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: نصب نماد فوق بر روی لباس افرادی که به عضویت رسمی کلیسای شیطان درمی‌آیند و رنگ به‌کاررفته در آن نشانۀ درجۀ عضویت فرد می‌باشد[۲] وهمین طور نصب این نشان در بالای محراب هنگام اجرای آیین‌های شیطان‌گرایی.
توضیح بیشتر در این باره در حوصله این نوشتار نیست و البته پرداختن تفصیلی به آن نیز ضرورت چندانی ندارد.


نوشته شده توسط: شریفی دوست
--------------------------------------------------------------------------------

[۱] . ر.ک: انجیل شیطانی، آنتوان لاوی.
[۲] . The church of satan/Michael Aquino/page ۶۰۰.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.