شیوه انتقاد از استاد ۱۳۹۱/۶/۲۷ - ۹۵ بازدید

پرسشگر گرامی سلام و خسته نباشید
ضمن تشکر از شما به خاطر سؤال خوبتان، پاسخ سؤال شما را طبق فرمایش خودتان با یک حدیث شروع می ­کنیم:
پرسشگر گرامی سلام و خسته نباشید
ضمن تشکر از شما به خاطر سؤال خوبتان، پاسخ سؤال شما را طبق فرمایش خودتان با یک حدیث شروع می ­کنیم:
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می ­فرمایند: «احب اخوانی الیّ من اهدی الی عیوبی» ؛ محبوب ترین برادرانم در نزد من کسی است که عیب هایم را به من هدیه کند . (الکافی ج ۲ ص ۶۳۹)
این حدیث هم یکی از ملاکهای دوستی را در اختیار قرار می ­دهد و روشن می­ کند که ما باید دوستی اختیار کنیم که با نشان دادن نقاط ضعفمان، زمینه را برای رشدمان فراهم کند. و هم اینکه ارزش و اهمیت انتقاد را بیان می­ دارد و توصیه می ­کند که ما از رابطه ­ها (ازجمله رابطه دوستی، رابطه همکلاسی، خانوادگی و نیز رابطه شاگردی و استادی و ...) استفاده کنیم و با نشان ­دادن نقاط ضعف آنها، در آنها حرکت و رشدی ایجاد کنیم.
اما آنچه نباید فراموش کنیم و موضوع سؤال شما نیز هست، این است که روش انتقاد و راه نشان­دادن ضعفها باید مناسب باشد؛ وگرنه نتیجه عکس می­دهد و باعث می­شود که افراد بر اشتباه خود پافشاری کنند. مخصوصا در مورد بزرگ ترها مانند پدر و مادر و اساتید، باید از راههای غیر مستقیم استفاده کرد تا باعث تحقیر آنها نشود. مثلا برای راهنمایی یک استاد اگر با او صمیمی هستید و گفتگوی دوستانه با او دارید می ­توانید به صورت غیر مستقیم الگوهایی در اختیار او قرار دهید؛ مثلا بگویید فلان استاد روشی در تدریس دارد که که خیلی جالب و ثمر بخش و ... است. یا بگویید قبلا استادی داشته ­اید که از روش خاصی در تدریس استفاده می­کرده است و روشش (که روش همین استاد شماست) را نمی ­پسندیده­اید؛ چون باعث ناراحتی و خستگی و یا زدگی دانشجویان و... می ­شده است. البته در این مورد باید دقت زیادی به خرج دهید و از موقعیت مناسب استفاده کنید.
درصورتی هم که با او صمیمی نیستید، می ­توانید با ارسال نامه­ای برای او به عنوان یکی از دانشجویان بدون اینکه خود را معرفی کنید، از روش تدریس او بسیار محترمانه و متواضعانه انتقاد کنید.
اینجا نیز برای اینکه بتوانید بهتر بر او تاثیر بگذارید، نیز باید ابتدا از خصوصیات مثبت استادتان بگویید و متواضعانه تنها به او توصیه بکنید که اگر از این روش استفاده نکند به این دلایل بهتر است و روش بهتری به او معرفی کنید. باز تاکید کنید که این نظر شماست و او هر طور که صلاح می ­داند، می ­تواند عمل کند.
با آرزوی سربلندی و موفقیت برای شما

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
عالی بود

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.