صبغه الله ۱۳۹۱/۰۶/۰۶ - ۱۷۳۱ بازدید

سلام علیکم من خیلی جا ها خوانده ام و یا شنیده ام که افراد می گویند به کارهایتان رنگ و بوی خدایی دهید تا سوال اینست که یک کارگر یک کارمند یک معلم و... (چگونه یا مثلا به چه شکلی نیت کنند) تا رنگ و بوی خدایی پیدا شود یا نیت را برای خدا خالص گرداند در حالیکه می دانیم که افراد برای امرار معاش و برای انجام شغل و ارتقا در کار و درامدو و برای کسب رضایت و ..... کار و تلاش می کنند بالاخره یک طرف نیت انجام کارها، این جور موارد است . لطفا با مثال و الگو توضیح دهید.

علیکم السلام.پرسشگر گرامی!آنچه خوانده یا شنیده اید مضمون آیه 138 سوره مبارکه ی بقره است که می فرماید: تنها رنگ خدایى را بپذیرید (صِبْغَةَ اللَّهِ).
سپس اضافه مى کند چه رنگى از رنگ خدایى بهتر است؟ و ما منحصرا او را پرستش مى کنیم (وَ مَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ صِبْغَةً وَ نَحْنُ لَهُ عابِدُونَ)1.
رنگ خدا همان رنگ ایمان و توحید خالص است.
رنگ خدای گرفتن یعنی آن طور که خدا خواسته فکر کردن، حرف زدن و عمل کردن. یعنی رنگ بندگی خدا را به خود زدن نه بندگی دنیا، شهوت و غضب؛ یعنی جاری کردن قرآن و سنت معصومین و حجتهای الهی در زندگی؛ یعنی دوری از شیاطین جنی و انسی و هوای نفس.
در هر کار معقول و مشروعی رنگ خدای گرفتن به قصد قربت الهی کردن و دوری ار ریاء، و انجام آن کار به نحو درست در جهت بر آوردن نیازهای خود و خانواده و خدمت به بندگان خدا و رسیدن به کمال و کسب خشنودی و رضای خداوند است.
و هیچ منافاتی بین انجام کار (مانند کارگری، کارمندی، معلمی، و... )، برای امرار معاش، ارتقاء شغل و بالا رفتن درآمد و بین کسب رضای خدا وجود ندارد. یعنی می شود با جهت دادن درست به کار و نیت الهی کردن و انجام صحیح کارها هم به ارتقاء شغل و بالا رفتن در آمد دست یافت و هم به کسب رضای الهی نایل شد . البته بسیار روشن است در محیطهای دینی و در جایی که انتظار اجرای احکام و ارزشهای اسلامی به نحو درست می رود، جمع بین کسب درآمد مشروع، ارتقاء شغل و بلا رفتن در آمد و بین کسب رضای الهی آسانتر است.
پی نوشت:
1. ر. ک: تفسیر نمونه، ج 1، ص 473 - 475.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.