صدق الله العظیم یا صدق الله العلی العظیم ۱۳۸۷/۱۰/۱۹ - ۵۶۵۴ بازدید

لطفا در مورد جمله( صدق الله العلی العظیم) توضیح دهید و اینکه آیا از ابتدای اسلام صدق الله العظیم بوده یا صدق الله العلی العظیم زیرا من شنیده بودم که فقط شیعیان چون پیرو حضرت علی علیه السلام هستند، صدق الله العلی العظیم می گویند؟

این اختلاف سلبقه چندانی ندارد و به صدر اسلام بر نمی گردد . شیعیان پس از پایان قرائت قرآن این جمله را که بر گرفته از آیه 257 سوره بقره یعنی : و هو العلی العظیم است می گویند و علی از اوصاف خداوند متعال است و خداوند خود را به صفت ستوده و معرفی کرده است اما اهل سنت تنها صدق الله العظیم را می گویند شاید به این تصور که شیعیان کلمه علی را این عبارت اشاره به امام علی –ع- می دانند که البته تصور باطلی است زیرا قصد آنها بیان اوصاف الهی است . البته در منابع اسلامی آمده است که انتخاب این نام برای امیرالمومنین –ع- به این خاطر بوده که خداوند خود این نام را برای ایشان انتخاب کرده و آن را از صفت و اسم خود مشتق کرده است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام وخسته نباشید خدمت شما اساتید محترم، شما دربالا نوشته کردید که کلمه و هوالعلی العظیم گرفته شده از آیه ۲۵۷ سوره بقره است. اما این کلمه اصلا در آیه ۲۵۷ سوره بقره وجود ندارد. بسیار خوشهال خواهم شد از اینکه کمی مارا بهتر رهنمایی کنید درباره این کلمه. تشکرفراوان
پرسمان
سلام علیکم، جمله «وهو العلی العظیم» در آیه ۲۵۵ سوره بقره، مشهور به آیت الکرسی مشهور ، ذکر شده است. شاید در شماره آیه غلط تایپی صورت گرفته باشد.
«اللَّـهُ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ ۚ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ ۗ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِندَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ ۚ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ ۖ وَلَا یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ ۚ وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ ۖ وَلَا یَئُودُهُ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ». ﴿بقره/۲۵۵﴾
اما نسبت به پاسخ سوال باید گفت که عبارت «العلی» در جمله «صدق الله العلی العظیم» از صفات «الله» ، خداوند متعال می باشد و معنایش این است که «راست گفت خداوند والامرتبه ی بزرگ». برخی در گفتن «صدق الله» به یک صفت بسنده کرده و برخی یک صفت دیگر «العظیم» یا «العلی» را هم اضافه می کنند.
بنابراین گفتن یا گفتن آن در پایان تلاوت های قرآنی، و اختلافی که فکر می شود اشاره به اختلافات شیعه و اهل سنت در ولایت و امامت حضرت علی (علیه السلام) دارد به همین چند سال اخیر مربوط می شود و هیچ ارتباطی به اختلافات شیعه و اهل سنت ندارد. چون این «العلی» نام حضرت علی (علیه السلام) نیست و صفت خداوند متعال است.
متأسفانه گفتن یا نگفتن برخی قاریان شیعی و اهل سنت آنرا در منظر عوام به اختلافات مذهبی ربط داده است که چنین برداشتی از رفتار قاریان قرآن، بسیار نادرست است.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.