صد لعن و سلام در زیارت عاشورا ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ - ۴۲۱۷۳ بازدید

آیا صد لعن و سلام زیارت عاشورا واجب است؟

در پاسخ به این سوال چند نکته قابل توجه است :
۱- دراعمال مستحب الزامی وجود ندارد ولی اگر بخواهیم به نتایج و آثار آنها برسیم و نتایج آنها را به طور کامل دریافت کنیم باید آنها را با آداب خاصشان و بر طبق دستورانجام دهیم .
۲- به طور کلی زیارت عاشورا عملی مستحب است وخواندن آن بدون ۱۰۰ لعن و سلام نیز مطلوب است و اجر و پاداش و آثارارزنده ای دارد ولی دریافت کامل آثار و نورانیت آن در گرو کامل خواند آن همراه به ۱۰۰ لعن و ۱۰۰سلام است . در مستحبات حالت بایدی و حتم وجود ندارد . در اینگونه اعمال به هر مقدار که انسان اهتمام بورزد از ثواب و نورانیت که نتیجه عمل است بهره مند می گردد.
۳- برخی افراد به جای گفتن ۱۰۰ بار سلام و لعن یک بار لعن و سلام می گویند و به جای ۱۰۰ مرتبه می کویند : ماه مره یعنی صد مرتبه که البته این جای ۱۰۰ بار را نمی گیرد .
۴- در برخی روایات اجازه داده شده که در لعن تنها عبارت اللهم العنهم جمیعا ۱۰۰ بار گفته شود و در سلا م به جای ۱۰۰ بار گفتن تمام سلام تنها عبارت السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین ، ۱۰۰ بار گفته شود .
به طور کلی زیارت عاشورا عملی مستحب است و در مستحبات حالت بایدی و حتم وجود ندارد . در اینگونه اعمال به هر مقدار که انسان اهتمام بورزد از ثواب و نورانیت که نتیجه عمل است بهره مند می گردد.
گفتن صد لعن و سلام در زیارت عاشورا در صورت امکان و با وجود وقت و حال مناسب مستحب است و ثواب بسیار دارد ، ولی واجب نیست، در زمان های معمولی گفتن یک بار کافی است.
آیت الله العظمى اراکى:
یکى از ملازمان ایشان نقل نموده که برنامه معظم له ایـن بـود که هر روز بالاى بام مـى رفتند و به حالت ایستاده به خـوانـدن زیارت عاشورا مـى پرداختند و صد لعن و صـد صلـوات(سلام)که در زیارت عاشـورا وارد شده است مقید بـودند بطـور کامل قرائت کنند و ایـن برنامه ایشان به همیـن نحـو یعنى بالاى بام و رو به قبله حتى در روزهاى برفى و سرد هم بدون کـم و کاست ادامه داشت تا موقعى که توانایى جسمى داشتند.)
صد لعن و صد سلام در زیارت عاشورا لازم نیست در یک مجلس به جا آورده شود، بلکه می توان آن را با فاصله و به تدریج در طول روز خواند، یعنی می توان مثلا صبح زیارت عاشورا را شروع کرد وقتی به لعن زیارت رسیدیم، صد لعن را می توان در طول روز به تدریج انجام داد تا نوبت به صد سلام برسد و آن را نیز با فاصله و به تدریج می توان انجام داد و بعد از سلام، بقیه زیارت را خوانده و در پایان دو رکعت نماز زیارت به جای آوریم. در روایتی راهی آسان تر برای خواندن زیارت عاشورا وارد شده و آن این است که: شروع به خواندن زیارت عاشورا می کنیم، وقتی به لعن رسیدیم، لعن را می خوانیم تا به جمله«اللهم العنهم جمیعا» می رسیم و فقط همین جمله را صد بار می گوئیم. وقتی به سلام رسیدیم، سلام را می گوئیم تا به جمله«السلام علی الحسین و علی علی ابن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین» می رسیم و تنها این جمله را صد بار می گوئیم و بعد بقیه زیارت را می خوانیم.
خواندن آن با یک مرتبه لعن و سلام با نماز زیارت به نیت استحباب ظاهرا بلا اشکال است. همچنین بنا به نقلی از حضرت عسکری(ع) می توان به جای صد مرتبه لعن پس از یک مرتبه خواندن آن نود و نه بار گفت «اللهم العنهم جمیعا» و یا جای صد مرتبه سلام پس از یک بار سلام نود و نه بار قسمت آخر آن «السلام علی الحسین» تا آخر را تکرار کرد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام برای چله زیارت عاشورا آیا باید صد بار لعن و سلام را گفت یا یکبار کافیست
پرسمان
هرجور که می توانید بگویید مانعی ندارد. ختم زیارت عاشورا انشاالله حاجات انسان رامی دهد خصوصا اگر با 100 لعن و 100 سلام باشد و40 روز در ساعت مشخص و مرتب خوانده شود. توجه به این نکته ضروری است که گرفتن زیارت عاشورا و هر زیارت نامه و یا دعای مجرب دیگری اقتضای برآورده شدن حاجت را دارد و تنها یکی از عوامل استجابت دعا ممکن است فراهم شده باشد ،نه اینکه گرفتن حاجت از آن قطعی باشد ، پس اگر عوامل دیگر نیز فراهم باشد وموانعی سر راه نباشد انشاالله دعا مستجاب است و موانع، گاهی معلوم است و گاهی نامعلوم!
میهمان
سلام علیکم خدا خیر دنیا و آخرت را نصیب تان فرماید إن شاء الله، پاسخم را دریافت کردم.
میهمان
خوبه
میهمان
سلام . ببخشید من یه سوالی داشتم من کارم زیاده وقت ندارم میتونید بهم کمک کنید با یه روش ساده زیارت عاشورا رو برا حاجتم بخونم ممنونم ازتون
پرسمان
یک راه ساده برای خواندن زیارت عاشورا این است که زیارت عاشورا را در اول روز بدون صد لعن و صد سلام بخوانید و در طول روز، در حال راه رفتن یا در حین انجام کارهای روزانه، به تدریج صد لعن و سلام را بخوانید. در روايتي راهي آسان تر براي خواندن زيارت عاشورا وارد شده و آن اين است كه: شروع به خواندن زيارت عاشورا مي كنيم، وقتي به لعن رسيديم، لعن را مي خوانيم تا به جمله «اللهم العنهم جميعا» مي‌رسيم و به جای لعن مفصل، فقط همين جمله را صد بار مي گوئيم و وقتي به سلام رسيديم، سلام را مي گوئيم تا به جمله «السلام علي الحسين و علي علي ابن الحسين و علي اولاد الحسين و علي اصحاب الحسين» مي رسيم و تنها اين جمله را صد بار مي گوئيم و بعد بقيه زيارت را مي خوانيم.
میهمان
آیا این درست است که زیارت عاشورا حرف خداست؟
پرسمان
زيارت عاشورا به چند طريق به دست ما رسيده كه بنا بر يك طريق ، حديث قدسي محسوب مي شود.در كتاب مصباح شيخ طوسى كه مفاتيح الجنان هم زيارت عاشورا را از آنجا نقل كرده است امام صادق عليه السلام در فضيلت و ثواب زيارت عاشورا مطالبى فرموده ‏اند در ادامه آن امام به راوى كه صفوان است مى ‏فرمايد: اى صفوان من يافتم اين زيارت را با اين ضمانت - ثواب‏ها و فضيلت‏ها- از پدرم امام باقرعليه السلام و پدرم از امام سجاد عليه السلام تا مى ‏رسد به پيامبر خدا صلي الله عليه وآله و پيامبر از جبرئيل عليه السلام و جبرئيل از خداوند. بر اين اساس برخى مثل مرحوم حاج ميرزا حسين نورى استاد صاحب مفاتيح‏ الجنان را عقيده بر اين بوده است كه اين زيارت از سنخ احاديث قدسيه و از مُنشِئات حضرت حق تعالى مي ‏باشد،كه جبرئيل امين براي رسول خدا صلي الله عليه و آله ازجانب خداي متعال به ارمغان آورده است و در محكم بودن سند آن شكي نيست.كه حتي شيخ عباس قمي هم براين عقيده بوده وبنابرنقل يكي اساتيد كه خودشان خبره هستند مي فرمودند نظرآيت الله العظمي بهجت اين بوده كه زيارت عاشورا حديث قدسي است. چون عبارتهاي زيارت عاشورا شبيه هيچ زيارت ديگر نمي باشد. هر چند نظر بعضي بر اين است كه زيارت عاشورا حديث قدسي نيست ولي حديث قدسي نبودن زيارت عاشورا از اهميت و ارزش زيارت عاشورا كم نمي كند و بر اصالت خود باقي مي ماند و اين زيارت مشهور و با سند معتبر جز زيارات هايي است كه خواندن آن ثواب بسيار دارد.
میهمان
آجرکم الله
میهمان
بسیار تشکر انشاالله که خدا ما را از زائران امام حسین (ع) قرار بدهد
میهمان
بسیار عالی
میهمان
با تشکر از راهنماییهای مفید و جامع شما.مدتها بود ذهنم در گیر این سوالات بود.موفق و پیروز باشید
میهمان
با سلام
خیلی جامع و کامل بود ممنون

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.