صلوات تنجینا ـ اذکار خاص ۱۳۹۷/۰۳/۰۲ - ۱۲۱۸۲ بازدید

درباره صلوات تنجینا و خواص آن توضیح دهید با ذکر ترجمه آن؟

در روایات برای ذکر صلوات (اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم) خواص و آثار زیادی وارد شده است. ولی ذکری را که شما خواسته اید بعد از تفحص و تحقیق به این نتیجه رسیده ایم که:1.چنین ذکری در هیچ منبع حدیثی و روایی وارد نشده است.
2. این صلوات «تنجینا» صرفاً یک خواب و رؤیا می باشد. شخصی (به نام حسین احمد) از شیعیان پاکستان و جریان نقش بندیه، در کشتی به همراه سایرین گرفتار طوفان می شوند و در عالم رؤیا پیامبر اسلام (صل الله علیه و آله) را می بینند و چنین ذکری به ایشان جهت نجات از طوفان تعلیم می دهند.
3. مطلب فوق از کتابی به نام «معراج النبوة» نقل شده است و سه کتاب به همین نام هست(درپاورقی ذکرشده است) (1) که حسب تحقیق، تاریخ تألیف برخی از کتاب ها با زمان سفر و مشکلات کشتی سواران تطابق ندارد.
4. به دلیل تعدد کتاب ها و عدم دسترسی به متن آن ها، بررسی دقیق متن، برای ما مقدر نبود اما در یکی از سایت متعلق به جریان عرفان نقش بندیه بخشی از متن مورد نظر وجود دارد.(2) لازم به توضیح است که این جریان عرفانی متعلق به شیعیان پاکستان است.
5. این رؤیا حتی اگر رؤیای صادقه هم باشد قابل تعمیم به سایر حوائج و مشکلات نیست.
6. محتوای صلوات، محتوای خوبی به نظر می رسد ولی هیچ اشاره به سختی های دریا، طوفان و مشکلاتی که برای شان به وجود آمده ندارد. در ضمن باید گفت اینکه، آیا با این ذکر حوائج شما بر آورده و مشکلات تان رفع خواهد شد یا نه؟ چنین تضمینی وجود ندارد.
در پایان حسب درخواست شما متن کامل صلوات «تنجینا» و ترجمه آن تقدیم می شود:
« اللهم صل على سیدنا و آله : صلوة تنجینا بها من جمیع الاهوال و الافات و تطهرنا بها من جمیع السیئات و ترفعنا بها عندک اعلى الدرجات و تبلغنا بها اقصى الغایات من جمیع الخیرات فى الحیوة و بعد الممات . خدایا بر سید ما و آلش درود فرست. به برکت آن ما را از تمام سختی ها و آفات نجات بده، و ما را از تمام بدی ها پاک بگردان، و ما را به نهایت آرزوهای خیر در دنیا و بعد از مرگ برسان.
پاورقی ها:
(1) معراج النبوّة عبد الحقّ دهلوی کتابخانه موزه بریتانیا، شماره 5586 OR ، معراج النبوّة کتابخانه مرحوم سید محمدرضا طبسی حائری، قم و معراج النبوة فهرست نسخه¬های خطّی فارسی (منزوی) /4547.
(2) در کتاب معراج النبوه آمده است که :
در دریا با جمعى در کشتى بودیم ، ناگاه طوفان شد و کشتى در میان امواج متلاطم دریا سرگردان شد، آن چنان که اهل کشتى ، به هلاکت خود یقین کردن و با یکدیگر وداع نمودند. در همین هنگام خواب بر من غلبه کرد و چشمم گرم شد، پیامبر صلى الله علیه و آله را در خواب دیدم ، آن حضرت صلى الله علیه و آله به من فرمودند: به اهل کشتى بگو: هر کدام شان هزار صلوات بر من بفرستند! پس به من آن صلوات را تعلیم کردند. من از خواب بیدار شدم و به اهل کشتى خبر دادم ، آن ها نیز مشغول آن صلوات شدند، هنوز سیصد صلوات تمام نشده بود که طوفان فرو نشست .

نظرات

میهمان
ببخشید اگ درموقع ختم بهشت زهرابریم اشکال داره چون نوشته درجاهای مختلط شرکت نکنیم من میخاستم برم بهشت زهرا گفتم شاید خطمم باطل بشع ایادرسته؟

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید