ضرورت تولی و تبری ۱۳۹۹/۰۴/۰۶ - ۸۴۴ بازدید

اگر شخصی خدا و پیامبران و امامان را دوست نداشته ولی کینه و دشمنی انها را هم در دل نداشته باشد و صرفا برای بدست اوردن نعمات بهشتی دیندار باشد و به دستورات اسلام عمل کند ایا اعمالش پذیرفته می شود؟؟؟

دوست گرامی. یکی از واجبات مهم دینی تولی و تبری است. تولی به معنای دوست داشتن انبیا و اولیای الهی و انسان های خوب و خوبی ها است. دوست داشتنی که زمینه ساز عمل به دستورات و سیره و سنت آنها شود، زیرا انسان تا کسی را دوست نداشته باشد از او تبعیت نمی کند. کسی که انبیاء و امامان را دوست ندارد نمی تواند عملا پیرو خوبی برای انها باشد و به این واجب دینی عمل نکرده و عاقبت به خیری و بهشت رفتن او هم با چالش جدی مواجه است.
معنای تولی و تبری:
تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است و تبری به معنای بیزاری جستن قلبی و درونی از دشمان خدا و اولیای او و کناره گرفتن از رفتار و مشی آنها در عمل است .
انسان مومن باید دارای جاذبه و دافعه باشد و حد و مرزی داشته باشد که جایگاه او را نسبت به اهل ایمان و اهل نفاق و کفر و شرک مشخص سازد . او باید نسبت به مومنان و غیر مومنانی که عنادی با حق ندارند و نسبت به آن جاهلند دارای جاذبه و نسبت به غیر آنها دارای دافعه باشد . فلسفه تولی و تبری مشخص کردن موضع و جهت خود در رابطه با مومنان و غیر مومنان و اعلام موضع در این صف بندی است . تولی و تبری به معنای بی تفاوت نبودن در برابر حق و باطل و یکسان نبودن این دو برای انسان با ایمان و هدفمند و زنده و پویا است . نمی توان مومن و خدا باور بود و به اصول الهی و دینی پیبند بود ولی دارای موضع و جهت نبود و وضعیت و جایگاه اعتقادی خود را به دیگران اعلام نکرد و با همه انسان ها در رفتار و مشی و سلوک برخوردی یکسان و مشابه داشت . فلسفه دیگر تولی و تبری تصحیح جهت اعتقاد و رفتار خود با ملاک های حق در گذر زمان و پرهیز از انحراف از جاده حق و حقیقت است . انسان مومن و خدا جو با تولی و تبری خود را همواره در وسط راه حق و صراط مستقیم نگه داشته و ااز فرو افتادن به گرداب کجی ها و انحرافات مصمون می سازد . تولی و.تبری یاد آوری جایگاه اعتقادی و باور و مسئولیت ها ی انسان مومن و نشانه ایمان پا بر جا و عمیق و ریشه دار او است .ر. ک : جادبه و دافعه علی –ع- ، شهید مطهری (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: 5/100108096)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.