ضرورت های دوست شنا سی و دشمن شناسی ۱۳۹۰/۰۹/۱۱ - ۲۶۰ بازدید

یک فرد با مختصات فکری مخصوص به خود که در طول سالیان متمادی به دست می‌آورد ، دارای یک‌سری ویژگی‌های فکری مخصوصی خواهد شد. این اختصاصات فکری چه برای فرد و چه برای جامعه یک چارچوب فکری را به ارمغان می‌آورد. طبیعی است که این چارچوب فکری موافقان و مخالفان خاص خود را خواهد داشت و این امر صَرف‌نظر از ماهیت آن است. شناخت موافقان و مخالفان هر چارچوب فکری یکی از نیازهای ضروری برای پیشبرد اهداف آن خواهد بود. چرا که انسان در پرتو شناخت ظرفیت‌های مسیر (دوست‌شناسی) و نیز چالش‌های آن (دشمن‌شناسی) می‌تواند، به آسانی مسیر را بپیماید و موانع و منافع آن را به راحتی پیش‌بینی نماید.


یک فرد با مختصات فکری مخصوص به خود که در طول سالیان متمادی به دست می‌آورد ، دارای یک‌سری ویژگی‌های فکری مخصوصی خواهد شد. این اختصاصات فکری چه برای فرد و چه برای جامعه یک چارچوب فکری را به ارمغان می‌آورد. طبیعی است که این چارچوب فکری موافقان و مخالفان خاص خود را خواهد داشت و این امر صَرف‌نظر از ماهیت آن است. شناخت موافقان و مخالفان هر چارچوب فکری یکی از نیازهای ضروری برای پیشبرد اهداف آن خواهد بود. چرا که انسان در پرتو شناخت ظرفیت‌های مسیر (دوست‌شناسی) و نیز چالش‌های آن (دشمن‌شناسی) می‌تواند، به آسانی مسیر را بپیماید و موانع و منافع آن را به راحتی پیش‌بینی نماید. بر این اساس به نظر می‌آید در عصر حاضر هر دوی این مسائل برای جامعه ما به خصوص اقشار جوان و نخبه ایران اسلامی از اهمیت یکسانی برخوردار باشد. حتی در مرتبه‌ای بالاتر می‌توان گفت، این‌دو لازم و ملزوم یکدیگرند. تا انسان دوستان و همراهان فکری خود را نشناسد، امکان شناخت دشمنان و مخالفان فکری برای او فراهم نخواهد بود و همین‌طور شناخت کامل دشمنان است که امکان دوست‌شناسی را برای ما فراهم می‌کند. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت دوست‌شناسی و دشمن‌شناسی به عنوان دو امر متلازم، از جمله نیازهای ضروری جامعه ما می‌باشد.
(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۸/۱۰۰۱۲۲۴۶۴)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.