ضعف ایمان دلیل ناامیدی ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ - ۱۲۲۰ بازدید

آیا افسردگی و ناامیدی و ناراحتی از ضعف ایمان است؟

انسان های خود ساخته و تربیت شده ای که خود را با ملا ک ها و معیار های دین و شریعت هماهنگ و همراه کرده اند همواره در اعمال و رفتار خود میانه رو بوده و از افراط و تفریط به دورند . سیره پیامبر گرامی اسلام ( صلی الله علیه و اله ) و امامان معصوم ( علیهم السلام ) گواهی می دهد که آنها بهترین الگو و نمونه در این مورد بوده اند.دوست خوبم؛‌ ناامیدی از گناهان کبیره است. لذا قطعا از ضعف ایمان است. نا امیدی خود باعث شکست خواهد شد. ندیدن نکات مثبت زندگی و همه پیشرفت‌ها و نعمت‌های خدا غیر از این که ناشکری است، راه پیشرفت و حرکت کردن برای تغییرات مطلوب در زندگی خواهد گرفت. در اسلام بن بست وجود ندارد. لذا ناامیدی معنا ندارد. باید برای هر مشکلی راه حل مناسب آن را یافت. افسردگی:
افسردگی یک نوع بیماری است که ناشی از علل و عواملی است که برخی از آن علل نتیجه ی ضعف ایمان است. مثلا یکی از عوامل افسردگی « مرگ یکی از عزیزان» است. انسان مؤمن دلتنگ می شود، گریه هم می کند اما هیچ گاه ناشکری نکرده ودچار افسردگی نمی شود و زندگی اش را تعطیل نمی کند. مثلادر زندگی نامه بانومجتهده امین می خوانیم: ایشان به فاصله نزدیکی دو تا از فرزندانشان را ازدست می دهند استادی (آیت الله نجف آبادی) که به ایشان درس می دادند سه روز درس را تعطیل می کنند و برای تدریس به منزل بانو امین نمی روند روز چهارم بانو شخصی را به دنبال آیه الله نجف آبادی می فرستند و وقتی ایشان می آیند می فرمایند: «من شرمم می شود که بچه تان تازه از دنیا رفته، برای درس بیایم» خانم بانو امین می گویند: « من پیش خدا شرمم می شود که سه روز است چیزی نخوانده ام. خدا یک چیزی به من داد ، خودش هم گرفت. »
دوست عزیز؛ ایجاد یک زندگی با نشاط نیاز به برنامه ریزی دارد. برنامه‌ای که با توجه به اهداف شما، تمامی وظایفتان را پوشش دهد و به اندازه کافی مفرح باشد. شما حتما نیاز به تفریحات سالم، ورزش، مسافرت و گشت و گذار دارید. این نکته بسیار مهم است.
قبول داریم که زندگی برای برخی افراد بسیار سخت است اما باید بپذیریم که خدا هست و او روزی دهنده بندگان خود است و بسیار مهربان می باشد، بنابراین جای نگرانی نیست. موفق باشید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.