طبقات بهشت-وسعت بهشت ۱۳۸۸/۰۱/۲۷ - ۵۸۳ بازدید

عده ای می گویند فاصله طبقه اول به طبقه آخر بهشت مثل فاصله بهشت است به جهنم؟


در مورد فاصله بین طبقات بهشت روایت محکمی نیافتیم همچنانکه راجع به فاصله بین بهشت وجهنم چیزی یافت نشد، ولی در قرآن ، سوره الأعراف (۷): آیه ۴۴ ، گفتگوی اهل بهشت وجهنم را بعد از استقرارشان ، بیان کرده است :
وَ نادى أَصْحابُ الْجَنَّةِ أَصْحابَ النَّارِ أَنْ قَدْ وَجَدْنا ما وَعَدَنا رَبُّنا حَقًّا فَهَلْ وَجَدْتُمْ ما وَعَدَ رَبُّکُمْ حَقًّا قالُوا نَعَمْ فَأَذَّنَ مُؤَذِّنٌ بَیْنَهُمْ أَنْ لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمِینَ (۴۴)
وَ نادى أَصْحابُ الْجَنَّةِ: و ندا کنند اهل بهشت بر وجه فرح و سرور، أَصْحابَ النَّارِ: اهل جهنم را بر سبیل شماتت و سرزنش، أَنْ قَدْ وَجَدْنا ما وَعَدَنا رَبُّنا حَقًّا: اینکه بتحقیق یافتیم و رسید به ما‘ جمیع آنچه وعده فرمود پروردگار ما‘به راستى و درستى از معاد و ثواب ‘ ایمان و عمل صالح. فَهَلْ وَجَدْتُمْ ما وَعَدَ رَبُّکُمْ حَقًّا. پس آیا شما یافتید آنچه وعده فرموده بود آفریدگار شما؛ از عقوبات و عذاب کفر و شرک و انکار معاد جسمانى و بعث و حساب و نعیم جنت و سایر موعودات سبحانى.قالُوا نَعَمْ: گویند اهل جهنم یکدفعه بلى، کل جزء از احوال معاد جسمانى و حشر و نشر و صراط و سؤال و میزان و اقسام عذاب را بتحقیق یافتیم. فَأَذَّنَ مُؤَذِّنٌ بَیْنَهُمْ: پس ندا کند منادى به صوت بلند ممدود بین فریقین به محض اتمام قولشان، أَنْ لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمِینَ: بتحقیق لعنت خدا و انواع عقوبات او باد بر ستمکاران که کفر را بر ایمان و عصیان را بر طاعت و کفران را بر شکران اختیار کردند.
در هر صورت، وسعت بهشت در مقیاسهای دنیایی قابل تبیین نیست به همِن جهت بزرگی وسعه آن‘ به شکلهای مختلف در روایات آمده در برخی روایات این گونه آمده است که؛ به اندازه فاصله میان آسمان وزمین است ,
در برخی روایات این گونه آمده؛ به قدری که اسب تند رو چند هزار سال بدود , ویا به مقداری که چشم کارکند , در قران کریم نیز وسعت بهشت به قدر وسعت اسمان وزمین آمده است؛
همه این تعابیر حاکی از آن است که بزرگی بهشت قابل تبیین نیست به همین جهت از بزرگترین چیزها ی دنیا به عنوان مثال وتقریب به ذهن استفاده شده است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.