طریقه استخاره گرفتن ۱۳۹۲/۰۴/۰۲ - ۴۵۰۴ بازدید

استخاره صحیح چه استخاره ای است قران باید کامل باشد؟ باز کردن قران چگونه باشد؟ ایا خواندن سوره انتخابی یا ختم روزانه استخاره محسوب میشود؟ نحوه باز کردن قران چطور؟


  بازکردن قرآن برای این که شما قرآن را بخوانید وفکرتان باز بشود ، وبا استمداد از خدا ،(اگر)بتوانید راهکار مناسبی را برای حل مشکلتان پیدا بکنید ، هیچ مانعی ندارد ، اما اگر خیال کنید که با باز کردن قرآن، خداوند حتما جواب معمای شما را در آیات پیش رویتان گذاشته! این درست نیست واشکال دارد ، چون چنین چیزی را نه خدا، ونه امام معصوم ونه هیچ عالمی فتوی داده ،بله بعضی از علمای مهم به همان روش که گفتم ؛از آیات الهی برای یافتن فکرشان برای حل مشکل استمداد می جستند .
  اما راجع به استخاره به مطالب زیر توجه کنید :
اولا استخاره چیست ؟استخاره یک مطلب اختراعی نیست که ما بخواهیم روشی برای آن ابداع کنیم، استخاره یک امر کاملا تعبدی است و روش آن همان روشهایی است که در احادیث و روایات آمده است ضمنا استخاره هرگز آینده نگری نمی کند استخاره فقط انسان را از حیرت و دو دلی بیرون می آورد که یک طرف را انتخاب کند و خیر بودن یا شر بودن امور هم باز به تشخیص خود ما نیست همانطور که قرآن کریم می فرماید «عسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم...» یعنی چه بسا اموری که شما خیال می کنید برای شما بد است اما در واقع خیر شما در آن است و چه بسا اموری که تصور شما این است که خیر شما در آن است در حالی که در حقیقت شر برای شما است. و جالب اینجا است که در حدیثی از امام صادق (علیه السلام) چنین منقول است شخصی به آن حضرت گفت که من برای کار تجارت استخاره کردم و بد آمد در حالی که من آن را انجام دادم و نتیجه اش هم به نفع من بود و سود قابل توجهی بردم حضرت فرمود یادت هست در آن سفر، صبح ،خواب ماندی و نماز صبحت قضا شد گفت آری حضرت فرمود : بد بودن استخاره برای همین بود که تمام سود مادی تو به قضا شدن نماز صبحت نمی ارزد. بنابراین استخاره هرگز از آینده خبر نمیدهد که چه می شود، استخاره به ما میگوید کدام راه را انتخاب کن و بعد تسلیم امر پروردگار باش و راه چنین استخاره ای در همان روشهای روایی ما است.
آیا عمل نکردن به استخاره ، باعث نزول بلا می‌شود ؟
برای پاسخ ، می‌پرسیم که علت پشت‌کردن به استخاره و بی‌اعتنایی به جواب آن چیست؟ اگر از ابتدا بدون تحقیق و تفکر لازم درباره انجام کار ، استخاره کرده والآن از حقیقت ماجرا آگاه ‌شده‌ایم ، پس هیچ محلی برای استخاره نبوده‌است تا پشت‌کردن به آن معنا یابد ؛ ولی اگر از آغاز به خوب و بد ، و آثار مثبت و منفی کار،آگاهی داشته و دیگران او را به همین نتیجه یا نتایج دیگری راهنمایی کرده‌اند، اما برای دلگرمی بیشتر و یا خرسندی از تأیید الهی رو به سوی استخاره کرده‌ایم، بازهم نه زمان استخاره بوده و نه محل آن؛ چون سنجش مزایا و معایب با تفکر و اندیشه, گام نخست و استفاده از فکر و رای دیگران در هنگام تردید و سردرگمی در گام اول، مرحله بعدی است که در یکی یا هر دو به نتیجه ای شفاف و روشن دست یافته ایم .از این رو، هیچ نیازی به استخاره نداشته ایم و چنین کاری بیهوده ونابجا بوده است .
علاوه براین که استخاره هیچ گونه تکلیف والزامی برای ما نمی آفریند تا سر پیچی از آن عذاب و بلایی فراهم کند؛ بلکه تنها رفع حیرت می‌کند و راه خیر را نشان می دهد و نشان دادن راه خیر، همیشه همراه؛ منافع مادی نیست؛ زیرا چه بسا خیر ما در ضرر های دنیوی است تا به هلاکتهای بدتری دچار نشویم .پس آنچه در آینه استخاره می بینیم، خیر وخوبی است که به کمتربودن کاستی وضررهاوبیشتر بودن منافع و ارزشها راهنمایی می‌شویم، بدون آنکه ارتباطی بین زمین و آسمان بر قرار کند و یا شعاع آثار خود را به آخرت بکشانیم. این بدان خاطر است که اصل عمل واجب نبوده تا ترک آثار آن موجب فعالیت حرامی شود و حتی از اعمال مستحبی که وظیفه شرعی و حتمی ایجاب کند نیز نخواهد بود.آری، نکته‌ای که تمامی دین باوران علاقه مند به استخاره از صمیم جان می پذیرند، این است که کار مطابق با استخاره، نوعی دلگرمی وآسودگی خاطر ایجاد می‌کند. 

سیره معصومان در استخاره :
استخاره با مشورت:
سیره درس آموز معصومان نخست در استخاره نوع اول یعنی طلب خیر از خداوند متعال بوده است. امیرمؤمنان علی علیه السلام ، توصیه پیامبر را به وی هنگام مأموریت خود به یمن این گونه با زگو می کند :
«رسول خدا صلی الله علیه و آ له و سلم مرا به سوی یمن فرستاد ودر همان موقع به سفارش فرمود : یا علی! هیچ کس دچار حیرت و سرگردانی و پشیمان نشد وقتی مشورت نمود». فروع کافی /ج۳/ص۴۷۰.
از سوی دیگر امام جعفر صادق صلوات الله علیه بلاها وگرفتاریهای بعد ازعمل به استخاره را موجب پاداش الهی دانسته است .بحارالانوار /ج۸۸/ص۲۲۳

استخاره با دعا:
بخش دیگری از سخنان معصومان علیهم‌السلام درباره استخاره به‌وسیله دعا است؛ بدین بیان که در تمام کارهایی که انسان انجام می‌دهد. بین خود و خداوند ارتباط قلبی برقرار کند و از او خیر, موفقیت و سعادتمندی خود را بخواهد ؛ چرا که دعا باعث جلب رحمت الهی می‌شود : قل مایعبوکم ربی لولا دعاکم (فرقان ۷۷ )؛ بگو ای رسول ما ،خداوند متعال هیچ اعتنایی به شما نمی‌کرد اگر دعای شما نبود.

استخاره با قرآن!
  گفتنی است که استخاره با قرآن طلب خیر و شناخت سعادت است، ولی تفأل به قرآن, به معنای‌ درخواست پیشگویی, آگاهی از عاقبت کار و خبر یافتن از غیب است و از این رو، در برخی از روایات، از رو آوردن افراد، به تفأل نهی شده و گفته شده است که :« لا تتفأل بالقرآن» (وسائل الشیعه/ ج ۸, ص ۷۰ تا ۸۰)
 
استخاره بانماز!
نوع دیگر استخاره, استخاره با نماز است که مورد توجه معصومان بوده است ؛ چنان‌که برای تزویج، از امام رضا علیه السلام چنین نقل شده است:
إِذَا أَرَدْتَ التَّزْوِیجَ فَاسْتَخِرْ وَ امْضِ ثُمَّ صَلِّ رَکْعَتَیْنِ وَ ارْفَعْ یَدَیْکَ وَ قُلِ اللَّهُمَّ إِنِّی أُرِیدُ التَّزْوِیجَ فَسَهِّلْ لِی مِنَ النِّسَاءِ أَحْسَنَهُنَّ خُلُقاً وَ خَلْقاً وَ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً وَ أَحْفَظَهُنَّ نَفْساً فِیَّ وَ فِی مَالِی وَ أَکْمَلَهُنَّ جَمَالًا وَ أَکْثَرَهُنَّ أَوْلَاداً . بحار الانوار جلد ۱۰۳ صفحه ۲۶۸
«هرگاه خواستی ازدواج کنی، ازخدا ،طلب خیرکن (به این صورت که، برخیز) ودورکعت نماز بخوان ودستانت رابلند کن وبگو : خدایا قصد ازدواج کرده ام ،آن را برای من میسر وآسان کن واز زنها آن راکه نیکوتراست ازحیث اندام واخلاق وآن راکه عفیف تر است ازحیث فرج وآنکه حافظ تر است ازحیث خودم واموالم وآنکه کامل تراست ازحیث زیبایی وآنکه بیشتراست از حیث اولاد؛ نصیبم کن. »
علامه مجلسی رحمه‌الله با توجه به این حقیقت که استخاره تضرع شدید درونی و شخصی و حالتی عرفانی است که در لحظه تردید و دودلی به شخص مضطر دست می‌دهد، به‌گونه‌ای که با همه وجود خود را از درون با مبدأ أعلا و افق بی‌نهایت ملکوت پیوند می‌دهد و از او چاره می‌طلبد, می‌فرماید: بهتر آن است که هرکس برای خودش استخاره کند؛ زیرا ما هیچ حدیثی نداریم که شخصی به وکالت از دیگری استخاره کند و اگر وکالت در استخاره جایز یا بهتر بود, شایسته و سزاوار بود که اصحاب از امامان تقاضای استخاره کنند و اگر چنین چیزی می‌بود, نقل می‌شد و دست‌کم یک روایت در این مورد به ما می‌رسید. به‌علاوه آن‌کس که مضطر و حاجت‌مند است, اگر خودش استخاره‌کند, به اجابت نزدیک‌تر است و دعای او به اخلاص در نیت نزدیک‌تر خواهد بود. بحار الانوار/ ج ۸۸, ص ۲۸۵
علامه مجلسی رحمه‌الله به گفتار سید بن طاووس استنادکرده که فرموده است. من حدیث صریحی ندیده‌ام کسی برای دیگران استخاره کند و اصل آن است که هرکس برای خودش استخاره نماید. بحار الانوار/ ج ۸۸, ص ۲۸۵ البته از باب برآوردن حاجت مؤمنان استخاره کردن برای دیگران اشکالی ندارد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
اگر قران ما برای استخاره به خط عثمان طه نبود و اغلب صفحات آیه اول سمت راست صفحه ادامه صفحه قبل باشد، میبایست آیه کامل بعدی رو ملاک استخاره قرارداهیم. یا ساده تر عرض کنم مثلا برای نیتی بعد از نماز استخاره کردیم اولین آیه سمت راست صفحه ادامه آیه ۱۶۰ سوره اعراف بوده که بیش از نصف آن در صفحه قبلی بوده و آیه کاملی که بعد از ایم آیه امده آیه ۱۶۱ این سوره می باشد ملاک استخاره کدام آیه است؟
پرسمان
برای استخاره روش های متعددی وجود دارد یکی همین روشی است که در سوال به آن اشاره شده است. با هر قرآن کاملی می توان استخاره گرفت و برای استخاره با قرآن نیازی به قرآن با خط عثمان طاها یا قرآنی که آیات یک صفحه آن تمام باشد و بخشی از آن در صفحه قبل نباشد؛ نیست. اگر با قرآنی که بخشی از آیه ابتدای صفحه در صفحه قبل بود استخاره نمودید به ابتدای آیه در صفحه قبل مراجعه کنید.
میهمان
خریدصددلار
میهمان
نیت استخاره با قران چگونه باید باشدمثلا اینگونه باید باشد که این کار را که میخواهم انجام بهم خوب است یا خوب نیست؟
میهمان
آیا در صورت که در حال حیض باشیم می توان تنها به خواندن نماز استخاره بسنده گی کنیم و چگونه ادا شود ؟ ایا در صورت که در حال حیض باشم تنها می‌توانیم به دعای استخاره اکتفا کنیم و چگونه عمل کنیم؟
پرسمان
یک : در حال حیض هیچ نمازی مگر نماز میت شرعیت ندارد و ناصحیح است و دعای استخاره کافی است . دو : استخاره گرفتن طرق مختلفی دارد یکی از آن طرق این است : به پيامبر گرامى اسلام‏ صلى الله عليه وآله منسوب است که آن حضرت مى ‏فرمايد: هنگامى كه خواستى به كتاب خدا تفأل بزنى و از تحيّر بيرون بيايى، سه بار سوره اخلاص (توحيد) را بخوان و سه صلوات بر پيامبر اكرم و آل او بفرست و سپس اين دعا را بخوان: «اللَّهُمَّ إِنِّى تَفَألْتُ بِكِتَابِكَ وَ تَوَكَّلْتُ عَلَيْكَ فَأَرِنِى مِنْ كِتَابِكَ مَا هُوَ الْمَكْتُومُ مِنْ سِرِّكَ الْمَكْنُونِ فِى ‏غيبك ، سپس قرآن را باز كن و بدون اينكه خطوط و صفحات را بشمارى، از خط اول عاقبت كار را بخوان. (مستدرك ‏الوسائل، ج 4، ص 304)

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.