طعام مریم روز عاشورا ۱۳۹۷/۰۳/۰۹ - ۲۷۷ بازدید

همانطور که می دانیم برای حضرت مریم و نیز حضرت فاطمه (س) طعام بهشتی می رسیده است فلسفه اینکه در روز عاشورا چرا آب به عنوان طعام بهشتی برای امام حسین (ع) و اهل بیتش نرسید چیست؟

کار جهان آفرینش براساس حساب دقیق ریاضی و هندسی است. طعام برای حضرت مریم و حضرت فاطمه و بی آبی در روز عاشورا، در این نظام قابل بررسی است. زیرا چه ارسال طعام بهشتی و چه منع آب برای آزمون بوده است. در برخی موارد، اولیاء الهی از طعام بهشتی سیراب می شوند تا هم خود بهره ایمانی و یقینیشان بیشتر شود و هم شخصیت آنها برای دیگران جلوه گر گردد. چنان که درباره طعام بهشتی حضرت مریم و حضرت فاطمه چنین بود. اما در روز عاشورا چون عرصه آزمون بود، آزمون امام حسین(ع) و خاندان و یارانش که تا کجا ایستادگی می کنند و آزمون دشمنان خاندان پیامبر که تا چه حد شقاوت می کنند، لازم بود که همه امور براساس مجاری طبیعی پیش برود و دیدیم که در این صحنه از نظر زینب کبری(س) که از ابتدا تا انتها در متن همه حوادث بود جز زیبایی رخ نداد «ما رأیت الا جمیلا : من جز زیبایی ندیدم» زیرا چشم الهی زینب کبری در آن صحنه دید که گروهی عاشق پاک باخته به رهبری امام حسین(ع) در آن بیابان عاشقانه ترین سرودها را نواختند و در محضر دوست به خون خود غلتیدند.
بی حسرت هیچ کس نرود زین جهان     الا شبهه عشق به تیر از کمان دوست
و حقیقتا این زیباترین صحنه هاست و تشنگی و عطش نیز بخشی از صحنه آداب این صحنه زیبا و دل انگیز است که اولیاء الهی به اختیار خود و دشمنان خدا با سوء اختیار خود آفریدند.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.