طلسم و سحر و جادو ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ - ۵۰۵۲ بازدید

با سلام و احترام
سوال بنده این بود که آیا از نظر قران و روایات مساله طلسم واقعیت دارد یا خیر؟
اگر واقعیت دارد آیا جایز است شخصی که طلسم شده جهت باطل کردن آن به افرادی که در این زمینه تبحر دارند مراجعه کند؟
با تشکر

پاسخ: طلسم عبارت است از نقوش سحرى یا تنجیمى و یا چیزى منقّش به این نقوش، که براى دفع آفتها یا چشم زخم و یا حوادث دیگر تهیه مى کنند. «بَلیناس حکیم» به لقب «پدر طلسمات» شهرت یافته است و بنابر برخى روایات، او در بسیارى از شهرها طلسمهایى براى محافظت از توفان و مار و کژدم ساخته بوده است. قواعد گوناگون براى تهیه طلسم به «هرمس تریسمگیستوس» منسوب است.علم طلسمات را لیمیا(علوم خمسه محتجیه) نیز مى نامند. اصحاب طلسم براى برخى اعداد، خواص و تأثیر قائلند و مى پندارند که مى توان میان مردمان از طریق نوشتن اعداد مخصوص مهر و کین پدید آورد; اعدادى چون اعداد متحابه، مربع وفقى. این عقیده، نتیجه اعتقاد به تأثیر قواى آسمانى (=قواى فعّاله) در قواى زمینى(=قواى منفعله) است.
معتقدان به این عقیده، گمان مى کرده اند که هر کس بتواند میان این دو نیرو ارتباط برقرار کند، از آثار ویژه آنها بهره مند مى شود و کارهایى شگفت انگیز انجام مى دهد. سحر و جادو و طلسم و بستن بخت از امورى است که واقعیت دارد البته انجام دادن آن حرام است. وجود چنین نیروها به مقتضای نظام دنیا می باشد که تزاحم میان زشتی ها و پلیدی ها وجود دارد و همچنان که انسان های شیطان صفت و زشت کار وجود دارد جن های پلید و آزاردهنده نیز وجود دارد.
سحر و جادو نیز از نظر قرآن کریم و احادیث تا حدی واقعیت دارد. به این امر در آیه 102 سوره بقره و 4 سوره فلق اشاره شده است. از این آیات و برخی روایات استفاده می شود که برخی از سحرها واقعا اثر گذارند. همچنان که آیه 102 سوره بقره می فرماید: مردم سحرهایی را فرا می گرفتند که میان مرد و همسرش جدایی می افکند.
علامه طباطبایی در وجود داشتن چنین اموری می فرمایند: «... در این میان افعال خارق العاده دیگری است که مستند به هیچ کدام از سبب از اسباب طبیعی و عادی نیست، مانند خبر دادن از پنهانی ها و مانند ایجاد محبت یا دشمنی و گشودن گره ها و گره زدن ها و خواب کردن و احضار و حرکت دادن اشیاء با اراده و از این قبیل کارهایی که مرتاض ها انجام می دهند که به هیچ وجه قابل انکار نیست، یا خودمان بعضی از آنها را دیده ایم و یا برایمان آن قدر نقل کرده اند که دیگر قابل انکار نیست».

تأثیر تکوینی سحر به اذن خداوند:


یکی از اصول اساسی توحید، این است که همه قدرت ها در این جهان از قدرت پروردگار سرچشمه می گیرد، حتی سوزندگی آتش و برندگی شمشیر بی اذن فرمان او نمی باشد. منتها مفهوم این بیان مجبور بودن افراد در کار خود نیست.
توضیح این که: جهان آفرینش، جهان اسباب و مسببات است. البته برخی سبب ها مادی است و برخی غیر مادی است. اراده حکیمانه خداوند بر این تعلق گرفته است که هر پدیده و حادثه ای از علت ویژه خود صادر گردد و درعین حال، نظام علت و معلول ها همگی به خدا منتهی شده و از او قدرت و نیرو می گیرند. او است که سبب را می آفریند و به آن قدرت و نیرو می بخشد و آن را برای ایجاد معلول ویژه خود آماده می سازد. در حقیقت مؤثر واقعی، در تمام نظام جهان یکی است و نظام جهان که به صورت اسباب و مسببات جلوه گری دارند، همگی از او استمداد گرفته و به او منتهی می شوند (اصالت روح، ایت الله سبحانی، ص 241، مؤسسه امام صادق).
در تأثیر سحر و جادو نیز وضع چنین است. خداوند متعال با قدرت خویش، چنین اراده و نیرویی را در افراد به ودیعت نهاده است. انسان ها با بهره گیری از این اراده و تقویت آن می توانند به کارهای شگفت انگیزی دست زنند. برخی مانند اولیای خداوند از آن نیرو و در مسیر مناسب، استفاده می کنند و عده ای دیگر، با سوء استفاده از آن به کارهای ناشایست اقدام می کنند؛ پس، در واقع اصل وجود این نیرو در نهاد آدمی از آن خداوند و به فرمان او است، منتها چگونگی بهره گیری از آن به عهده خود انسان نهاده شده است و او در چگونگی بهره گیری از آن مسؤول است.
شایان ذکر است: گرچه سحر و جادو واقعیت دارد ولی غالب آنچه امروزه در میان مردم در این باره شایع است بى اساس مى باشد و اکثر کسانى که به این امور مى پردازند کلاه بردارانى هستند که از این طریق قصد اخاذى و پر کردن جیب خود را دارند. ولى اگر بر فرض موردى پیدا شد که سحرى در کار بود راه هایى براى بطلان آن وجود دارد:
1- استعاذه به خداوند و خواندن سوره هاى فلق و ناس.
2- خواندن و نوشتن آیات 75 تا 82 سوره یونس.
3- دعا وتضرع به درگاه خداوند.
4- درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند.
5- صدقه دادن.
ان شاء الله با تداوم صدقه، تغییر محل زندگی، و تکرار سوره «یس» مشکلات و نفوس بد از اطراف شما دور خواهد شد. و در هر صورت به خداوند و حاکمیتی اراده الهی همچنان معتقد باشید چه بسا همین فراز و نشیب ها دامی از سوی شیطان باشد که ایمان شما را متزلزل کند. لذا با پایداری و استقامت ایمان خود را حفظ کنید تا در نتیجه آن شیطان ناامید شود و درهای رحمت الهی به سوی شما باز گردد.
نکته دیگر این که تأثیر دعا امرى مسلم و حتمى است؛ چه خود انسان دعا کند و یا دیگرى را شفیع در دعا قرار دهد. ولى باید به افراد قابل اعتماد مراجعه کرد و از کسانى که به دنبال شهرت و سودجویى نیستند بهره گرفت. کسانی که در جامعه و خیابان ها تحت عنوان دعا نویس کار می کنند، معمولا افراد شیادی هستند که از این طریق مردم ساده را اغفال می کنند و قابل اعتماد نیستند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
منو پسر داییم چندساله قرار ازدواج داشتیم که به یک باره اختلاف خانوادگی ایجاد شد و همه چی بهم ریخت یکی بهم گفت طلسمه چیکار کنم؟؟؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. امروزه اعتقاد به طلسم و جادو میان مردم زیاد شده و هر ناکامی را به جادو و طلسم نسبت می دهند ما تصور نمی کنیم که شما طلسم شده باشید ولی راه هایى براى بطلان سحر به شرح زیر وجود دارد:۱. استعاذه به خداوند و زیاد خواندن سوره هاى فلق و ناس و آیت الکرسی. ۲. خواندن و نوشتن آیات ۷۵ تا۸۲ سوره یونس و همراه داشتن آن.۳. خواندن آیات ۵۴ - ۵۶ سوره اعراف.۴. دعا و تضرع به درگاه خداوند.
۵. درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند.
۶. صدقه دادن.
۷. سعی کنید از ذکر یونسیه (لا اِلهَ اِلّا اَنتَ سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظالِمین ) که قرآن، آن را مایه نجات حضرت یونس معرفی نموده ، غفلت نورزید.
۸. این دعا را بنویسید و همراه داشته باشید: « بِسمِ الله وَ بِالله، بِسمِ الله وَ ما شاءَالله، بِسم الله لاحَولَ ولاقُوّه الا بالله، قالَ موسی ما جِئتُم بِه السِّحرُ اِنَّ اللهَ سَیُبطِلُهُ اِنَّ اللهَ لا یُصلِحُ عَملَ المُفسِدینَ، فَوَقَعَ الحَقُّ و بَطَلَ ما کانُوا یَعمَلونَ فَغُلِبوا هُنالِکَ وَانقَلَبُوا صاغِرینَ» ( این دعا از امیرالمومنین علیه السلام نقل شده است).
۹. مرحوم شیخ عباس قمى(رحمه الله) در کتاب «باقیات صالحات » (حاشیه کتاب مفاتیح الجنان ) مى گوید :
جهت باز کردن بسته شده ، آیات زیر بر کاغذ نوشته شود، و بر او آویزان گردد. سپس این جمله افزوده گردد:« کَذلِکَ حَلَلتُ فُلانَ بنَ فُلانٍ عَن بِنتِ فُلانَةَ »؛« به جای فلان بن فلان اسم کسی که تصور می کنید برایتان سحر کرده و نام پدرش ، و به جای فلانه اسم خودتان را بنویسید».۱- سوره فتح، آیه ۱و۲۲- سوره نصر۳- سوره روم، آیه ۲۱ «وَ مِنْ ءَایَـاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُواْ إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِى ذَلِکَ لاََیَـت لِّقَوْم َیتَفَکَّرُونَ»۴- سوره مائده، آیه ۲۳ «ادْخُلُواْ عَلَیْهِمُ الْبَابَ فَإِذَا دَخَلْتُمُوهُ فَإِنَّکُمْ غَـالِبُونَ»۵- سوره قمر، آیه ۱۱-۱۲ «فَفَتَحْنَآ أَبْوَابَ السَّمَآءِ بِمَآء مُّنْهَمِر * وَ فَجَّرْنَا الاَْرْضَ عُیُونًا فَالْتَقَى الْمَآءُ عَلَى أَمْر قَدْ قُدِرَ»۶- سوره طه، آیه ۲۵-۲۸ «قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِى صَدْرِى * وَ یَسِّرْ لِى أَمْرِى * وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِى * یَفْقَهُواْ قَوْلِى » ۷- سوره کهف، آیه ۹۹ «وَ تَرَکْنَا بَعْضَهُمْ یَوْمَـئِذ یَمُوجُ فِى بَعْض وَ نُفِخَ فِى الصُّورِ فَجَمَعْنَاهُمْ جَمْعًا»۸- سوره توبه، آیه ۱۲۸-۱۲۹ «لَقَدْ جَآءَکُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَّحِیمٌ * فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِىَ اللَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَ هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ».
* در پایان گفتنی روش عمومی و تأیید شده از سوی امامان علیهم السلام تداوم صدقه و خواندن سوره یس و آیه «و ان یکاد» و «چهار قل» است.
میهمان
بیست و پنج ساله که دچار خانواده ای شده ام که اهل تلسم و سحر و جادو هستند. تمام مشکلات را تحمل کردم و به خیال خودم همسرم را نجات دادم ولی الان که فرزندانم بزرگ شدند با تلسم و جادو نماز را از بچه هام گرفتند پسرم را معتاد و الکلی کردند تکلیفم چیه حتی کاری کردند که پسرم منو تهدید به ضرب و شتم میکرد و بعضی وقتها حمله میکرد برای زدن من.
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. عامل این ناهنجاری ها فقط طلسم و جادو نیست عامل تربیت خیلی مهم است و احتمالا دراین زمینه کم کاری صورت گرفته. اگر احساس می کنید طلسم یا جادو در کار است پاسخ سایت کافی است.
میهمان
سلام ببخشید میخام بدونم برای من طلسم نوشتن یا نه با کسی خیلی خوب بودم یهووی با من قطع رابطه کرد ۸ سال باهم بودیم یهووی رفت الانم جواب نمیده چطوری میتونم درستش کنم برگرده
پرسمان
سلام علیکم، دانشجوی گرامی؛ کسی نمیتواند تعیین کند که الآن فلانی را سحر و جاو کردهاند و چنین چیزی برای احدی قطعی و مسلّم نیست؛ اگر هم کسی ادعا کرده، باور نکنید.۱
این که طرف مقابل شما بعد از ۸ سال رابطه بدون هیچ توضیحی قطع رابطه کرده، احساس ناخوشایندی به ارمغان می آورد و قابل درک است که در چه برزخی قرار گرفته اید، امّا در مورد رابطه شما و طرف مقابل توجّه داشته باشید که در هر رابطه دو نفرهای شش نفر حضور دارند:
●- من
●- تو
●- تصویری که من از تو در ذهن دارم
●- تصویری که تو از من در ذهن داری
●- تصور من از تصویری که از خودم در ذهن تو دارم
●- تصور تو از تصویری از خودت که در ذهن من است
نمی دانیم در این ۸ سال چه اتفاقاتی بین شما و طرف مقابل افتاده و اصلاٌ هیچ شناختی از شما و طرف مقابل نداریم و نمی دانیم در چه بستری با یکدیگر رابطه داشته اید، دوستی دو هم جنس و همکار و همکلاس است یا ...؟ امّا به گذشته که برمی گردید، ببینید، هیچگاه بین شما مسئله ای بوده که نظرتان با همدیگری یکسان نباشد و طرف مقابل از شما انتظاری داشته باشد که شما برآورده نکرده باشید؟! شما چطور؟ آیا همه خواسته های شما از سوی طرف مقابل برآورده شده بود؟ آیا هیچگاه نشده بود چیزی در طرف مقابل برخلاف میل شما باشد و بخواهید به وی یادآورد شوید؟ در این خصوص برای ما بیشتر توضیح دهید.
۱. حجت الأسلام حسین وحیدپور (برنامه پاسخگویی به احکام).

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.