طول قیامت ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ - ۲۷۸۱ بازدید

به نام خدا سلام در یک جای قرآن گفته قیامت هزار سال و جای دیگر پنجاه هزار سال است.چگونه این ممکن است

زمان فیزیکی برای ما معنا دارد نه برای آنها. گویی همه انسان ها با هم از دنیا رفته اند و این تفاوت زمان برای آنها فرقی نمی کند. در حقیقت مفهوم زمان و کوتاه و بلند بودن آن امری فیزیکی، زمینی و مادی است، اما احساس تأخیر، معطلی، کلافگی، یا تعجیل و سرعت و آسانی، امر انفسی و مربوط به احساس شخصی است. در پاسخ به مطلب زیرتوجه کنید .یُدَبِّرُ الْأَمْرَ مِنَ السَّماءِ إِلَى الْأَرْضِ ثُمَّ یَعْرُجُ إِلَیْهِ فِی یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ (سجده- 5)تَعْرُجُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ إِلَیْهِ فِی یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَةٍ ( معارج-4 )
1. میان دو ایه فوق که مربوط به قیامت است منافاتی وجود ندارد .
2. توضیح اینکه در آیه 4 سوره معارج در مورد طول روز قیامت مى خوانیم: تَعْرُجُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ إِلَیْهِ فِی یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَةٍ:" فرشتگان و روح به سوى او عروج مى کنند در روزى که پنجاه هزار سال است" چگونه مى توان میان آیه مورد بحث که مقدار آن را فقط یکهزار سال تعیین مى کند و آیه سوره معارج جمع کرد؟
پاسخ این سؤال در حدیثى که در" امالى شیخ طوسى" از" امام صادق" علیه السلام نقل شده آمده است، فرمود:
ان فى القیامة خمسین موقفا، کل موقف مثل الف سنة مما تعدون، ثم تلا هذه الایة فِی یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَةٍ:
" در قیامت پنجاه موقف (محل توقف براى رسیدگى به اعمال و حساب) است که هر موقفى به اندازه یکهزار سال از سالهایى است که شما مى شمرید، سپس این آیه را تلاوت فرمود: در روزى که مقدارش پنجاه هزار سال است".
البته این تعبیرات منافاتى با این مطلب نیز ندارد که عدد هزار و پنجاه هزار در اینجا عدد شماره اى نباشد، بلکه هر کدام براى تکثیر و بیان فزونى باشد، یعنى در قیامت پنجاه موقف است که در هر موقفى انسان مدت بسیار زیادى باید توقف کند.
ر. ک : تفسیر نمونه، ج 17، ص: 115

نظرات

میهمان
طول و عرض قیامت چگونه محاسبه شده؟ آیا متر لیزری داشتن یا چرتکه برقی؟ اینکه نمیشود هرکس از راه رسید طول و عرض بده شماهم قبولش کنی! باید حساب دقیقش با متر و ساعت و تقویم انجام بشه بعد تبدیل ب یقین بشه! بازوی امام خالکوبی بوده یا تاتو؟ شنیدم آیه رو بازوش تاتو شده بوده و با این تاتو حتا بدنیا اومده! همونجوری ک میگن ختنه بدنیا اومده
پرسمان
سلام علیکم، محدود بودن علم انسان و تمایل نداشتن به آشنایی با علوم و مبانی و استحکام آنها همیشه از بدترین مشکلات دانشمندان بوده است . کلام معصومین علیهم السلام نور مبین و مابه الامتیاز علم و جهل است . انسان مختار به تبعیت از علم یا تعمیم جهل و محدودیتهای خود به هستی است .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید