ظهور تا قیامت ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ - ۲۸۸ بازدید

سلام
۱-چند سال بعد از ظهور امام زمان ، قیامت است
۲- لطفا وقایع بعد از ظهور امام زمان را شرح دهید

بر اساس روایات حکومت عدل جهانی به رهبری حضرت مهدی(عج) امام حسین(ع) و دیگر صالحان آستان الهی به قیام قیامت متصل خواهد شد و مهمترین حادثه هایی که اتفاق می افتد علاوه بر استقرار حکومت عدل الهی، رجعت پیامبران، امامان معصوم و تعدادی از مؤمنان و انتقام گیری از سران کفر و شرک است و چون مدت حکومت شخص مهدی (عج) و دیگر جانشینان او به طور دقیق روشن نیست، نمی توان فاصله زمانی دقیقی بین ظهور و حکومت حضرت و صحنه قیامت را معین کرد. مثلا درباره مدت حکومت آن جان جانان رقم های زیر در روایات بیان شده است:۱- برخی روایات مدت حکومت کردن حضرت را ۷ سال بیان کرده اند (سنن ابی داود، ج ۴، ص ۱۵۲). ۲- برخی ۹ سال (جهان بعد از ظهور، محمد خادمی، ص ۱۷۳).۳- برخی ۱۴ سال (فتن، ابن حماد، ص ۱۰۴، ت ۲۲۸ ه.ق، خطی، کتابخانه المتحف، انگستان).۴- برخی ۱۹ سال (جهان بعد از ظهور یا فروغ بی نهایت، محمد خادمی شیرازی، چاپ صدر تابستان ۷۰،ص ۱۷۳ به نقل از عقد الدرر، ص ۲۳۹).۵- برخی ۲۰ سال (جهان بعد از ظهور، محمد خادمی، ص ۱۶۳ - ۱۷۰).۶- برخی ۳۰ سال (همان).۷- برخی ۴۰ سال (فتن، ابن حماد، ص ۹۹).۸- برخی ۷۰ سال (جهان بعد از ظهور، محمد خادمی).۹- برخی ۱۴۰ سال (همان).۱۰- برخی ۳۰۹ سال (غیبت، شیخ طوسی، ص ۲۸۳).۱۱- حکومت حضرت مهدی(عج) جاوید است و مدت آن جز خدای تبارک و تعالی نمی داند (بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۳۴).گفتنی است برای جمع کردن دلالت این روایات توجیهاتی ذکر کرده اند که به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم: ۱. ممکن است آغاز شکل گرفتن و پیاده شدن حکومت آن حضرت پنج سال یا هفت سال و دوران تکاملش چهل سال و دوران نهاییش بیش از سیصد سال باشد (بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۲۸۰).۲. مرحوم مجلسی می فرمایند: روایاتی را که درباره مدت حکومت امام(ع) بیان شده است برخی بر تمام مدت حکومت دلالت دارد و برخی بر مدت ثبات و استقرار حکومت. بعضی بر طبق سال ها و روزهایی است که ما با آن اشناییم و بعضی احادیث دیگر بر طبق سال ها و ماه های روزگار حضرت است که طولانی می باشد و خداوند به حقیقت مطلب آگاه است (سیمای آفتاب، دکتر حبیب الله طاهری، انتشارات زائر، ص ۳۷۰ - ۳۶۹ به نقل از مهدی انقلابی بزرگ، ص ۳۱۴).۳. شاید پیامبر(ص) و ائمه(ع) عنایتی داشته اند که مدت دقیق حکومت را مشخص نکرده اند زیرا اگر به طور صریح و دقیق می فرمودند: «شش سال حکومت می کند جای این بود که مثلا فرقه ضاله بهایی آن را با ادعای سید علی محمد باب تطبیق کنند و غوغایی به راه بیندازند» (مهدی موعود، پاورقی، ص ۱۲۴۱} به طور کلی امام زمان(ع) در هنگام ظهوربرنامه هاى مهم را ارائه مى دهد که جهت رعایت اختصار به برخى از آن ها اشاره مى شود:
۱ - تشکیل حکومت جهانى
یکى از استراتژى هاى مهم امام(ع) تشکیل حکومت جهانى این است که در آن سعادت دنیاو آخرت بشر تأمین مى شود. مورخان و سیره نگاران باور دارند که بعد از فراگیرى ستم حکومت هاى حاکم بر جهان، مردم آماده پذیرش حکومت عدالت گرا مى شوند، گر چه برخى با تشکیل حکومت امام زمان(ع) مخالفت مى کنند؛ ولى اکثر مردم آماده حکومت امام(ع) مى شوند.
۲ - تسلط بر جهان
براى تشکیل حکومت جهانى و قانونى، نیاز به پایگاه مردمى است، از این رو امام زمان(ع) از مردم بیعت مى گیرند:
«مهدى(ع) سپاهیان خود را جهت گرفتن بیعت به اطراف جهان خواهد فرستاد. مردمان ظالم و ستمگر از بین خواهند رفت و اهل شهرها از براى مهدى تسلیم خواهند شد».(۱) ۳ - مبارزه با دجال.
در برخى از روایات تصریح شده است که امام(ع) در هنگام ظهور با دجال مى جنگند. در این که دجال چیست و حضرت چگونه با او جنگ مى کند ،اختلاف نظر وجود دارد؛ ولى یکى از سیاست هاى امام زمان(ع) مبارزه با دجال است. در کتاب الفتن از زُهرى آمده است: «اذا التقى السفیانى و المهدى(ع) القتال یومئذ یسمعون من السماء صوتا ألا إنّ اولیاء اللَّه من اصحاب فلان یعنى المهدى(ع)».(۲)
۴ - آموزش و تعلیم قرآن.
واقعیت آن است که مسلمانان از معارف بلند قرآن فاصله گرفته اند که در قرآن از آن به عنوان مهجوریت قرآن یاد شده است.(۳) یکى از برنامه هاى امام زمان(ع) در هنگام ظهور، آموزش قرآن است، تا هم قرآن از مهجوریت رهایى یافته و هم مردم با معارف بلند آن آشنا شوند. امام باقر (ع) فرمود:
«هرگاه قائم آل محمد(ص) قیام کند، خیمه هایى نصب مى کند براى کسانى که قرآن را همان طور که نازل شده، به مردم تعلیم دهند».(۴)
۵ - مبارزه با خرافات و بدعت زدایى.
یکى از برنامه هاى مهم امام زمان(ع) مبارزه با خرافات و بدعت ها است. این سیاست از آن جا نشأت مى گیرد که قبل از ظهور امام(ع) دینى جدید تلقى مى شود؛ از این رو برخى تصور مى کنند امام دین جدید آورده است. امام باقر(ع) فرمود: «آن چه از آثار بدعت و گمراهى قبل از وى بوده است، منهدم مى کند چنان که پیغمبر(ص) اساس جاهلیت را منهدم کرد. آن گاه از نو اسلام را از سر مى گیرد».(۵)
۶ - اجراى قوانین اسلام و حاکمیت دین بر جهان.
یکى از برنامه هاى مهم امام (ع) اجراى قوانین اسلام و حاکمیت دین بر جهان است. در قرآن تصریح شده است: «لیظهره على الدین کلّه و لو کره المشرکون».(۶)
مفسران و پژوهشگران قرآنى این آیه را در خصوص حاکمیت اسلام در زمان ظهور امامزمان(ع) دانسته اند، زیرا هنوز اسلام حاکمیت بر تمام جهان نداشته است.
عیاشى در تفسیر خود از رفاعة بن موسى نقل کرده: از حضرت صادق(ع) شنیدم که در تفسیر آیه: «و له أسلم من فى السموات و الارض طوعاً و کرهاً» فرمود: «هنگامى که قائم ما قیام کرد، جایى روى زمین باقى نمى ماند، مگر این که در آن جا صداى «أشهد ان لا اله الا اللَّه و أشهد ان محمدا رسول اللَّه» بلند شود».(۷)
۷ - گسترش عدالت و از بین بردن فساد.
یکى از ویژگى هاى حکومت امام(ع) گسترش عدالت و از بین بردن ناهنجارى ها و فساد است.
پیامبر اسلام(ص) فرمود: «فیملأ الارض عدلا و قسطا کما ملئت جوراً و ظلماً»؛(۸) امام زمان(ع) زمین راپر از عدل و داد کند، چنان که پر از جور و ستم شده باشد».
امام زمان(ع) برنامه هاى دیگرى مانند برخورد با دشمنان دین و آبادانى شهرها و روستاها دارد. پی نوشت ها:
۱ - محمد جواد نجفى، ستارگان درخشان، ج ۱۴، ص ۶۵.
۲ - صافى گلپایگانى، منتخب الاثر، ص ۱۱۲۱.
۳ - فرقان، آیه ۳۰.
۴ - مهدى موعود(ع)، ص ۱۱۲۱.
۵ - مهدى موعود(ع)، ص ۱۱۲۳.
۶ – صف (۶۱) آیه۹
۷ - مهدى موعود(ع)، ص ۱۱۲۱ - ۱۱۲۲.
۸ - همان، ص ۱۱۲۵.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.