ظهور در روز عاشورا ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ - ۴۱۸ بازدید

سلام آیاروایتی هست برای ظهور درروز عاشورا ؟

بلی ؛ حضرت امام مهدی ارواحنا له الفداء، روز عاشورا ظهور خواهد فرمود. روایات زیر همین نکته را تایید می‌کند:
امام باقر علیه السلام فرمود: قائم علیه السلام روز شنبه، روز عاشورا، همان روز که امام حسین علیه السلام به شهادت رسید، ظهور خواهد کرد. گویا قائم علیه السلام را می‌بینم که میان رکن و مقام ایستاده و جبرئیل در مقابلش ندا می‌دهد « برای خدا بیعت کنید.» و امام صادق علیه السلام نیز فرمود:« همانا نام قائم علیه السلام در شب بیست و سوم ماه رمضان، ندا داده می شود و روز عاشورا، روز شهادت امام حسین علیه السلام، قیام می‌کند.» ( بحار الانوار ۵۲ / ۲۸۵ حدیث ۱۷ ؛ ۲۹۰ حدیث ۲۹ ؛ حدیث ۳۰ )
توضیح بیشتر آنکه: روایات مختلفی درباره قیام و ظهور امام زمان(عج) وارد شده است که در آن ها نوروز، عاشورا، شنبه و یا جمعه روز ظهور معرفی شده است. در مورد احتمال یکی شدن عاشورا، نوروز و یکی از روزهای شنبه یا جمعه باید گفت این احتمال وجود دارد؛ چون عاشورا بر اساس سال قمری و نوروز بر اساس سال شمسی حساب می شود و شنبه یا جمعه هم روزهای هفته هستند که ممکن است با هر مناسبتی تداخل پیدا کنند؛ مصادف شدن روز ظهور چه نوروز باشد چه نباشد و چه جمعه باشد چه شنبه با روز عاشورا در حدیث امام محمد باقر(ع) مورد اشاره قرارگرفته است.آن حضرت می فرماید: «گویا حضرت قائم(عج) را می بینم که روز عاشورا، روز شنبه، بین رکن و مقام ایستاده و جبرئیل پیش روی او ندا می کند: بیعت برای خداست. پس زمین را پر از عدل می کند، همان گونه که پر از ظلم و جور شده بود.» به این مطلب درکتب حدیثی اشاره شده است. همچنین در حدیثی از امام جعفر صادق(ع) نیز آمده است: «قائم(عج) ( درود خدا بر او باد ) در شب بیست و سوم ماه رمضان، به نام (شریفش) ندا می شود و در روز عاشورا، روزی که حسین بی علی(عج) در آن کشته شد، قیام خواهد کرد». (الغیبة طوسی، ص ۲۷۴؛ بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۲۹۰).
در روایت آمده است که زمان گردهمایی حضرت مهدی(عج) و یاران او که از نقاط مختلف جهان هستند، در مکه، شب جمعه و مقارن با شب نهم محرم است.ابوبصیر از امام صادق(ع) روایت کرده است که فرمود: «حضرت مهدی(عج) در روز عاشورا که روز شهادت سیدالشهداست قیام می کنند. گویا در آن شنبه ای که عاشورا در آن واقع شود، همراه او هستم؛ در حالی که بین رکن و مقام ایستاده، جبرییل در مقابل ایشان، برای بیعت ندا دهد و شیعیان حضرت، زمین را با طی الارض زیرپا می نهند و از اطراف عالم جمع شده و با ایشان بیعت می کنند و خداوند هم به وسیله او جهان را مملو از عدالت می کند». خلاصه آن که در مورد اختلاف شنبه و جمعه باید گفت: روایات روز جمعه، به روز ظهور و روایات روز شنبه، به روز قیام و یا استقرار حکومت حضرت تفسیر می شوند زیرا روایات متعدد معتبر دلالت می کند که قیام حضرت در روز شنبه که مصادف با روز عاشورا است، واقع خواهد شد. ( منتخب الاثر، الفصل السادس، الباب التاسع، حدیث ۱ تا ۷، ص ۵۷۴ تا ۵۷۶.)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.