عادت به بازی های رایانه ای ۱۳۹۴/۸/۱۰

دوست گرامی. هدف زندگی انسان در این دنیا نزدیک شدن به خداوند و آماده شدن برای ادامه زندگی در عالم برزخ و لقاء الهی است. برای رسیدن به این هدف لازم است انسان از لحظه های عمر خود برای خودسازی استفاده کند. به خصوص خودسازی در ایام جوانی اتفاق می افتد و کارساز است. بنابراین خوب است از این لحظه ها برای این امر مهم استفاده کنید. اگر انسان به هوش نباشد و قدر عمر خود را نداند
دوست گرامی. هدف زندگی انسان در این دنیا نزدیک شدن به خداوند و آماده شدن برای ادامه زندگی در عالم برزخ و لقاء الهی است. برای رسیدن به این هدف لازم است انسان از لحظه های عمر خود برای خودسازی استفاده کند. به خصوص خودسازی در ایام جوانی اتفاق می افتد و کارساز است. بنابراین خوب است از این لحظه ها برای این امر مهم استفاده کنید. اگر انسان به هوش نباشد و قدر عمر خود را نداند

ایام جوانی به زودی سپری می شود و انسان دست خالی وارد ایام پیری و ناتوانی و سپس عالم برزخ می شود و دچار خسران خواهد شد. عادت کردن به بازی های رایانه ای به این صورتی که الان در آمده کاملا غفلت است و کسانی هم که این بازی ها را ساخته اند برای غافل کردن انسان ها ساخته اند. در حقیقت این کار سرمایه داران و نظام سرمایه داری است که انسان ها را سرگرم کرده اند تا اهداف توسعه طلبانه خویش را پی گیری کنند و از انسان ها سوء استفاده نمایند. موفق باشید.

توضیح بیشتر درباره بازی های رایانه ای:
اسباب بازی به عنوان ابزاری مهم در فرهنگ­پذیری و اجتماعی شدن کودکان و نوجوانان نقش بسزایی دارد.
به باور روان­شناسان و جامعه­شناسان، بازی و اسباب بازی که عمیقاً با زندگی کودکان و نوجوانان پیوند خورده است در روحیه و تکوین شخصیت آنان اثر عمیقی بر جای ­گذارده و باعث می­گردد از طریق آشنایی با الگوها و هنجارهای جامعه خویش و درونی سازی ارزش­های آن در راستای اجتماعی شدن گام بردارند؛ اما متأسفانه نباید این واقعیّت را از نظر دور داشت که بیشتر بازی­های رایانه­ای که با محوریت جنگ نرم ساخته شده و ... گرچه در ظاهر یک بازی بیش نیست؛ اما در چارچوب فرهنگی- اجتماعی اروپای غربی، امریکا و ژاپن طراحی و تولید می­شوند که ارزش­ها، هنجارها و الگوهای خاصی را به کودک و نوجوان ایرانی القاء می­کنند که با ارزش­ها­ی فرهنگی جامعه ما سازگار نیست.
اگر به نیکی بنگرید در بازی­های رایانه­ای که فعلاً در بازار موجود است، تعارضات اخلاقی با فرهنگ ایران اسلامی از قبیل: نمایش فرهنگی؛ القای خشونت و پرخاشگری؛ نمایش قمار؛ اسوه سازی از شخصیت­های غیر اخلاقی؛ ارائه نمادهای غیر اخلاقی و ضد اخلاقی؛ ارائه هویّت کالایی، خشن و ستیزه جو از زنان؛ القائات عقیدتی( مفاهیم مذهبی خاص را با موضوعات خرافی مانند جادو و ارواح شریر در هم آمیختن و نشان دادن چهره ای منفی از مفاهیم دینی و مذهبی)، زیاد دیده می­شود.
به طور کلّی در مقابله با این وضعیّت شایسته است:
الف: سعی گردد نسبت به این بازی­ها حالت وابستگی به وجود نیاید و گرنه می­توان چنین نتیجه گرفت که مشکل از حد قابل کنترل گذشته و باید به فکر مداخله جدی در کنترل وابستگی فرد نسبت به بازی شد که برخی از علائم آن عبارتند از:
۱- صرف وقت زیاد( بیش از ۳ ساعت در روز) و یا این­که هر بار نسبت به دفعه قبل وقت بیشتری بر سر این بازی­ها صرف گردد.
۲- احساس هیجان و سرخوشی زیاد در حین انجام بازی و احساس بی­قراری، تحریک­پذیری و یا افسردگی زمانی¬که فرد مشغول بازی نیست، به طوری که دوباره به سمت بازی می­رود.
۳- ناتوانی در دست­کشیدن از بازی( به طوری­که هر بار دیگران باید وارد عمل شوند).
۴- رها کردن فعّالیّت­های ورزشی و اجتماعی به خاطر انجام بازی.
۵- فراموش کردن وظایف تحصیلی یا فعّالیّت­های شغلی.
۶- بروز خستگی، پرخونی چشم، سردرد، درد ناحیه مچ و ساعد، کمردرد.
۷- بی توجّهی و یا کم توجّهی فرد به بهداشت شخصی.
۸- بی توجّهی یا کم توجّهی فرد به وعده­های غذایی و بی­نظمی در غذا خوردن.
۹- اختلالات خواب و تغییر در الگوی خواب فرد ؛ بیدار ماندن برای بازی که باعث به هم­خوردن زمان خواب و بیداری می­شود.
ب: میزان تأثیرپذیرى افراد از چنین بازی­هایی به چند عامل بستگى دارد که عبارتند از:
۱. بینش و آگاهى
۲. میزان اعتقادات
۳. نیروى اراده و عقل
۴. اعتماد به نفس
هر چه فرد از بینش و آگاهى، اعتقادات محکم، نیروى اراده، عقل و اعتماد به نفس بیشترى برخودار باشد در تأثیرپذیرى مثبت از چنین اموری نقش بیشترى مى تواند داشته باشد؛ بنابراین یکی از راهکارها آن است که تحلیل اینگونه بازی­ها را مطالعه نمایید تا با شناخت اهداف سازندگان آن و محورهای تعارض با فرهنگ ایرانی با هوشمندی و آگاهی بیشتری عمل نمایید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.