۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۴۸۸ بازدید

عاقبت سائب بن مالک اشعری چه شد

به نقل ازپایگاه ویکی شیعه: سائب بن مالک اشعری، بعضی وی را از صحابه دانسته‌اند که در کوفه ساکن شد،[1] وی در قیام مختار به دست مصعب بن زبیر به قتل رسید.[2] پی‌نوشت:
1. رجال نجاشی، ص۸۲.
2. جمهره انساب العرب، ص۳۴۷

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
ای کاش کمی بیشتر دربازه ی او صحبت می کردید و اطلاعات بیشتری می دادید.
بله درسته، در سریال زیبای "مختارنامه" هم نشان داد که او در آخرین نبر مختار، در کوفه همراه با مختار (رحمة الله علیه) به شهادت می رسد.
پرسمان
سلام علیکم، جواب اجمالی:
اطلاعاتی مبنی بر تولد ، زندگی ، فرزندان و... سائب ( صائب) بن مالک اشعری در تاریخ ثبت نشده است . توضیح بیشتر :
او فرزند مالک اشتر بوده است . برخی او را داماد ابو موسی اشعری می دانند .
گفته شده او شیعه، متمول، کوفی و از توابین بود، در تاریخ طبری هم اطلاعات کوتاهی درباره سائب نوشته شده بود
در فرهنگ فارسی عاشورا در باره او چنین می خوانیم: وی یکی از پنج نفر افراد مطمئن و صادقی بود که به عنوان رابط، پیامها و نقشه ها و برنامه های مختار بن ابوعبید ثقفی را به افراد مورد اعتماد می رساند و برای قیام به رهبری مختار، از مردم به طور کاملاً پنهانی، بیعت می گرفت. وی از سران شیعه عراق بود. این پنج نفر عبارت بودند از: «سائب بن مالک اشعری»، «یزید بن انس»، «احمر بن شمیط»، «رفاعة بن شداد فتیابی» و «عبدا... بن شداد بجلی». افراد مزبور به طور جدی، کار مقدمات قیام را بویژه، از نظر جذب نیرو به شدت پیگیری می کردند.
استاندار جدید کوفه (ابن مطیع) که از سوی ابن زبیر به استانداری منصوب شده بود، به منبر رفت و نظام اداره استان را برای مردم توضیح داد. «سائب بن مالک اشعری» که از سران شیعیان و مرد بانفوذ و غیوری بود، برخاست و در پاسخ ابن مطیع گفت: «ما جز به حکم و روش علی بن ابی طالب(ع) که تا آخرین لحظات زندگی با عدالت با ما رفتار کرد، به قانون و روش دیگری ترجیح نخواهیم داد». «یزید بن انس» که از بزرگان کوفه بود، به تأیید سائب بن مالک، برخاست و بر گفتار او تأکید کرد و گفت: «نظر ما نیز نظر سائب است». آنچه که نام او را در تاریخ ماندگار کرده، همراهی او با قیام مختار ثقفی برای قیام و خونخواهی از حضرت امام حسین(ع) است.
وی در دوران قیام فرد مسنی بود و همراه پسرش محمد در رکاب مختار شمشیر می زد. او سالهای کهولت را در کنار مختار گذراند و تا لحظه مرگ از حمایت مختار دست بر نداشت. سرانجام به دست زبیریان در کنار مختار به شهادت رسید.
اما فرزندان سائب بن مالک و خاندان اشعری در زمان زبیریان و یا زمان حجاج از کوفه به قم کوچ و یا مهاجرت و یا ... کردند و پایگذار تشیع در ایران و قم شدند . منابع جهت مطالعه بیشتر :
دائره المعارف تشیع، ج ۲، ص۱۹۹
تاریخ قم، ترجمه حسن بن علی قمی، به کوشش جلال الدین طهرانی، تهران، ۱۳۶۱ش.
کتاب مختصرالبلدان (بخش مربوط به فتح ایران)، ابو بکر احمد بن محمد بن اسحاق همدانی ابن الفقیه (م ۳۶۵)
فقیهی، علی‌اصغر، ج۱، ص۰–۶۳، تاریخ جامع قم، قم، حکمت.
حسینی قمی، محمد، ج۱، ص۷۲، خلاصة البلدان، به کوشش مدرسی طباطبایی، قم، حکمت.
بیک ارباب، محمدتقی، ج۱، ص۸–۱۹، تاریخ دارالایمان قم، به کوشش مدرسی طباطبایی، قم، ۱۳۵۳ش.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.