عالم معنا در نماز ۱۳۹۲/۷/۲۶ - ۱۳ بازدید

در هنگام نماز و ذکر و عبادت و توجه و یا هنگام قرا ئت قرآن اگر انسان اهل توجه و مراقبه و حضور قلب در نماز باشد متناسب با میزان معرفت و تقوا و مراقبه و حضور او در نماز مشاهداتی برای او اتفاق می افتد که مخصوص خود او است و گاهی قابل شرح و توصیف نیست و ممکن است که دیگر تکرار نشود . مثلا در روایتی از حضرت صادق –ع- آمده است که آن حضرت در نماز آیه ایاک نعبد و ایاک نستعین را به قدری تکرار کردند که بیهوش بر زمین افتادند .
در هنگام نماز و ذکر و عبادت و توجه و یا هنگام قرا ئت قرآن اگر انسان اهل توجه و مراقبه و حضور قلب در نماز باشد متناسب با میزان معرفت و تقوا و مراقبه و حضور او در نماز مشاهداتی برای او اتفاق می افتد که مخصوص خود او است و گاهی قابل شرح و توصیف نیست و ممکن است که دیگر تکرار نشود . مثلا در روایتی از حضرت صادق –ع- آمده است که آن حضرت در نماز آیه ایاک نعبد و ایاک نستعین را به قدری تکرار کردند که بیهوش بر زمین افتادند . وقتی علت این حالت را از ایشان پرسیدند فرمود : با تکرار این آیه آن را از گوینده آن ( یعنی خداوند ) شنیدم : أنه –ع- کان یصلی فی بعض الأیام فخر مغشیا علیه فی أثناء الصلاة فسئل بعدها عن سبب غشیته فقال ما زلت أردد هذه الآیة حتى سمعتها من قائلها (مفتاح الفلاح ، ص ۳۷۲ )
بهترین منبع برای مطالعه پیرامون این موضوع ، کتاب هایی است که در مورد نماز اهل کمال و تقوا و معرفت نوشته شده و در آن برخی مشاهدات و مکاشفات و حالات معنوی و روحی آنها بیان شده است .
برخی از این کتاب ها عبارتند از :
۱- اسرار الصلاه ، ملکی تبریزی
۲- صلاه الخاشعین ، شهید دستغیب
۳- آداب الصلاه ، امام خمینی –ره-
(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۳/۱۰۰۱۰۵۴۷۰)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.