عدم تحریف قرآن ۱۳۹۱/۳/۲۰ - ۲۸ بازدید

این تعبیر به خاطر عظمت قرآن کریم می باشد.به طور اختصار توضیحی در مورد آیه‌ای که اشاره کردید، یعنی آیه دوم سوره بقره خواهیم داد، انشاءالله شبهه شما برطرف خواهد شد. «ذَالِکَ الْکِتَبُ لَا رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِینَ» در ترجمه تفسیر المیزان چنین آمده: «این کتاب که در آن هیچ نقطه ابهامى نیست راهنماى کسانى است که تقواى فطرى خود را دارند» ، در ترجمه استاد فولادوند که از دقیقترین ترجمه‌های قرآن است نیز، چنین آمده: «این است کتابى که در [حقانیت ] آن هیچ تردیدى نیست [و] مایه هدایت تقواپیشگان است».
این تعبیر به خاطر عظمت قرآن کریم می باشد.
به طور اختصار توضیحی در مورد آیه‌ای که اشاره کردید، یعنی آیه دوم سوره بقره خواهیم داد، انشاءالله شبهه شما برطرف خواهد شد. «ذَالِکَ الْکِتَبُ لَا رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِینَ» در ترجمه تفسیر المیزان چنین آمده: «این کتاب که در آن هیچ نقطه ابهامى نیست راهنماى کسانى است که تقواى فطرى خود را دارند» ، در ترجمه استاد فولادوند که از دقیقترین ترجمه‌های قرآن است نیز، چنین آمده: «این است کتابى که در [حقانیت ] آن هیچ تردیدى نیست [و] مایه هدایت تقواپیشگان است». همانطور که می‌بینید در این ترجمه‌ها اصلا ذالک را آن معنا نکرده‌اند.
حال به چند احتمال در این مورد توجه کنید:
۱. در الموسوعة القرآنیة چنین آمده: « ذلِکَ الْکِتابُ: أی هذا الکتاب، و ذلِکَ قد تستعمل فى الاشارة الى حاضر، و إن کان موضوعا للاشارة الى غائب، فالاسم ذلِکَ اشارة الى القرآن، ... و قد جاء هذَا بمعنى ذلِکَ. _ ذلک الکتاب یعنی این کتاب دلیل آنهم این است که ذلک گاهی برای اشاره به حاضر استعمال می‌شود، هرچند این لفظ برای اشاره به غائب وضع شده است، ... » (الموسوعة القرآنیة، ج ۹،ص۵۱)
۲. ذلک الکتاب یعنی آن کتاب موعود که پیش از این، نزول آنرا توسط انبیاء وعده داده بودم که بعد ازین براى رسول عربى نازل خواهم کرد. این بیان از تفسیر لاهیجی، ج۱، ص۷ می‌باشد.
۳. کلمه ذلک در لغت عرب، اسم اشاره بعید است، بنا بر این ذلِکَ الْکِتابُ مفهومش آن کتاب است، در حالى که در اینجا باید از اشاره به نزدیک استفاده مى شد، و هذا الکتاب مى گفت چرا که قرآن در دسترسى مردم قرار گرفته بود. این به خاطر آن است که گاهى از اسم اشاره بعید براى بیان عظمت چیز یا شخصى استفاده مى شود، یعنى آن قدر مقام آن بالا است که گویى در نقطه دور دستى در اوج آسمانها، قرار گرفته است، در تعبیرات فارسى نیز نظیر آن را داریم، بطور مثال در حضور افراد بزرگ مى گوئیم: اگر آن سرور اجازه دهند چنین کار را مى کنیم. در حالى که باید این سرور گفته شود، این تنها براى بیان عظمت و بلندى مقام است. در بعضى دیگر از آیات قرآن تعبیر به تلک شده که آنهم اشاره بعید است مانند: تِلْکَ آیاتُ الْکِتابِ الْحَکِیمِ (لقمان آیه ۲)» (به نقل از تفسیر نمونه، ج ۱، ص۶۶)
بنابراین می‌توان چنین گفت که این تعبیر ممکن است اشاره به آن باشد که خداوند به پیامبر خویش وعده داده کتابى باعظمت و جلالت، براى راهنمایى انسانها بر او نازل کند که براى همه حق طلبان مایه هدایت و براى حقیقت جویان جاى تردید در آن نباشد، و اکنون به وعده خود وفا کرده است.
همانطور که ملاحظه فرمودید، بحث از کتاب دوم نیست، بلکه اشاره به همین قرآن است که بر پیامبر اکرم (علیه‌ و آله السلام) نازل شده و هم‌اکنون در اختیار ماست. با مراجعه به تاریخ، خواهیم یافت که جای کمترین شک و شبهه‌ای نیست که تنها یک کتاب بر آخرین پیامبر خدا نازل شده و آنهم قرآن است. اگر حرفی از کتاب دوم در میان بود لااقل خبری از آن به ما میرسید! این چه کتابیست که هیچ خبری از آن نیست!
بعنوان آخرین نکته برای توضیح بیشتر آیه مورد بحث، عرض می‌کنیم که در ذلک الکتاب کتاب عطف بیان ذلک است و لاریب فیه جمله، حال از کتابِ معرفه و معلوم است. هدى للمتقین، جمله خبر براى ذلک است و این ترکیب این معنا را مى دهد که آن کتاب مشهود و معلوم اگر زمینه اى از ریب و سوء ظن و تهمت و توهم در آن براى کسى نباشد، آدمی را به یک مرحله دیگری از هدایت مى رساند و گرنه درصورتی که همراه ریب باشد، هرچند مى تواند هدایت ناس و هدایت انسانهای مؤمن باشد، ولى هدایت متقین واقع نمى شود و همین ترکیب مى رساند که متقین از حوزه ى هرگونه ریب در کتاب رهایى یافته اند و منشأهاى ریب را درمان کرده اند. خلاصه آن کتاب، بى هیچ شکى در آن، هدایتى و رهنمودى براى تقواداران است. گرچه همراه ریب و گمان و تهمت و شک مى تواند براى همه ى مردم هدایت هایى داشته باشد، ولى این هدایت براى تقواداران آن هنگامى است که هیچ گونه ریبى در کتاب و رسول و تنزیل آن نداشته باشند. «ر.ک.تطهیر با جارى قرآن(۱)، صص ۱۵- ۲۳» (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۲۶/۱۰۰۱۲۹۶۲۲)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.