عدم تصویبFATF و افزایش تورم ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۱۷۶۸ بازدید

وقتی مجمع FATF را تصویب نکرد ، امکان بازگشت پول از طریق بانک به کشور نیست . وقتی از طریق مبادلات بانکی تحریم هستیم و نفت خریدار ندارد نتیجه این می شود که ارزش ریال هر روز کمتر شود و گرانی و تورم بالا رود . چون کشور روی ارزهای خارجی بسته است . درست است ؟

ضمن تشکر از اعتماد و ارتباط شما با این مرکز.تصویب یا عدم تصویب FATF در کشور ما موافقان و مخالفان زیادی در میان کارشناسان و نخبگان سیاسی و ... دارد و به جهت ابهاماتی که در مورد آینده آن و ادامه مسیر وجود دارد، خیلی قاطع نمی توان درباره اثرات تصویب یا عدم تصویب آن سخن گفت.چه بسا عدم تصویب آن مشکلاتی را برای کشور ایجاد کند اما تصویب آن و پیوستن به آن ممکن است مشکلات بزرگتری را پیش روی ما قرار دهد. جهت روشنتر شدن مسئله، بعضی از استدلالات موافقین و مخالفین را بیان می کنیم:
*استدلال موافقان:
- بدون تصویب این دو لایحه، مبادلات مالی و بانکی ایران با تمامی کشورهای دنیا مختل خواهد شد.
- اگر لوایح مرتبط با FATF تصویب نشود، دست به نوعی خودتحریمی زده شده که حتی کشورهایی که در حال حاضر نیز اندک ارتباطات و تبادلاتی با ایران دارند در ادامه از انجام این کار امتناع خواهند کرد.
- در صورت بازگشت به لیست سیاه، ایران به عنوان کشوری با ریسک سرمایه گذاری بالا شناخته خواهد شد و در راه سرمایه گذاری خارجی در کشورمان موانع جدی ایجاد می شود.
- با وجود تحریم های فزاینده آمریکا علیه ایران، می باید از اندک فرصت های موجود برای حفظ و برقراری تبادلات با کشورهای دنیا بهره گرفت و تصویب این لوایج چنین موقعیتی را نصیب ایران می سازد.
- با توجه به حق تحفظ و شرطی که در لوایح پیش بینی شده می توان گروه های محور مقاومت را از ذیل تعریف گروه اقدام ویژه مالی برای مبارزه با پول شویی خارج ساخت. به عبارتی دیگر حتی تصویب این لوایح نمی تواند موجب شود که ارتباط ایران با گروه های طرفدار سیاست منطقه ای آن قطع شود.
- تصویب این لوایح موجب شفافیت بیشتر سیستم مالی و پولی خواهد شد و با مشخص شدن مبدا و مقصد پول بهتر می توان با پولشویی و پول های کثیف مقابله کرد.
- با پیوستن به این نهاد، امکان بهانه علیه ایران و این که انگ تروریسم به ایران نسبت داده شود از مخالفان سلب خواهد شد.
*استدلال مخالفان:
- با توجه به تحریم ایران از سوی آمریکا و قطع ارتباطات و تبادلات مالی و بانکی ایران، صحبت درباره لوایح مرتبط با FATF و شفافیت مالی عملاً بی فایده است و نوعی تحمیل هزینه های جدید است.
- تصویب این لوایح نوعی پذیرش تحریم مضاعف علیه کشورمان است و موجب می شود معدود ارتباطات و کانال های باقیمانده ایران برای دور زدن تحریم ها نیز افشا شود. در آن صورت مقابله با تحریم ها بسیار سخت تر خواهد شد.
- تجربه بیش از دو دهه پاکستان ثابت کرد گروه ویژه اقدام مالی به این سادگی رضایت نمی دهد تا یک کشور از لیست سیاه و خاکستری آن خارج شود. حتی در پایان نشست اخیر گروه ویژه که در پاریس برگزار شد بار دیگر از اسلام آباد خواسته شد اقدامات بیشتری برای مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی انجام دهد.
- در صورت تصویب لوایح مرتبط با FATF گروه های محور مقاومت نیز مشمول تحریم خواهند شد و ارتباطات ایران با آنها قطع می شود. در آن صورت مقابله نظام سلطه با بازوهای محور مقاومت بسیار ساده خواهد شد و بعد از آن ایران را نیز در تنگنای بسیار بیشتری قرار خواهند داد.
-در حال حاضر ایران توانسته تا حدود زیادی اثرات تحریم را کنترل و مدیریت نماید اما تصویب پالرمو و سی اف تی موجب می شود هزینه ها و فشارهای جدیدی بر ایران تحمیل شود.
-روابط اقتصادی خارجی ایران در حال حاضر در شرایط غیرعادی قرار داد و اگر چه باید قوانین لازم برای مبارزه با فساد در عرصه داخلی وجود داشته باشد اما اتکا به چنین نهادهایی عملاً موجبات مختل شدن تعاملات اقتصادی و سیاست خارجی خواهد شد.
-پیوستن به اف ای تی اف موجب می شود تا کشورهای غربی به صورت کامل از تبادلات و ارتباطات مالی و اطلاعات محرمانه ایران مطلع شوند و این امر می تواند منجر به اقدامات تقابلی بسیار بیشتر علیه کشورمان شود.
- رای گیری در اف ای تی اف به صورت اجماعی است و از آنجا که آمریکا، رژیم صهیونیستی و ... در آن حضور دارند حتی با وجود انجام تمامی اقدامات، آنها نخواهند گذاشت ایران وضعیتش بهبود یابد.
- نکته دیگری که معمولاً اعضای مجمع بر روی آن تاکید دارند این است که رئیس جمهور و اعضای دولت به جای ادبیات سلبی و اینکه «اگر این لوایح تصویب نشود وضعیت بدتر خواهد شد» باید ادبیات ایجابی داشته باشند و دقیقا اعلام نمایند قرار است با تصویب FATF چه تحولاتی مثبتی در عرصه اقتصادی و معیشتی مردم رخ دهد.
(https://www.alef.ir/news/3980801183.html)
با توجه به نظر مخالفین و موافقین، مشخص می شود که ابهاماتی درباره این مسئله وجود دارد. اما در مورد تاثیر عدم تصویب FATF بر روی بازار ارز و تورم:
اولا، طبق نظری که بیان شد، ایران در حال حاضر تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی و قطع ارتباطات و تبادلات مالی و بانکی ایران از سوی آمریکا و ... می باشد، عدم تصویب FATF چه مشکل حادتر و شدیدتری را می خواهد ایجاد کند و یا ظرفیت ایجاد آن را دارد؟
در این راستا، همتی رئیس‌کل بانک مرکزی می گوید: قبلاً هم گفته‌ام هر اتفاقی درباره اف‌ای‌تی‌اف بیفتد از آنجایی که 90 درصد معاملات تجاری ما از مسیرهای تحریم‌ناپذیر انجام می‌شود نمی‌تواند تأثیری در این مقطع در بازار ارز و روابط تجاری ما داشته باشد. (https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/11/29/2205230).
ما هر برنامه مطابق با میل خارجیان را تصویب کنیم، دوباره سراغ برنامه دیگر و سنگ اندازی های جدیدتری خواهند رفت.
ثانیا، در این شرایط تحریم، می توان با هوشمندی بیشتر، از مسیرهای تحریم‌ناپذیر هم نفت و یا فرآورده ای آن را بفروشیم و هم مشکل ارز را حل کنیم و یا کمتر کنیم. به طور نمونه، صادرات بنزین به ونزوئلا که در اوج تحریمها با موفقیت صورت گرفته است. و یا پیمان پولی دو یا چند جانبه یکی از رایج ترین روشهای تجربه شده در دنیا برای بی اثر کردن تحریم هاست. یعنی به جای استفاده از یک پول واسط مانند دلار و یورو، از پول کشورهای مبدأ و مقصد تجارت استفاده می‌شود و دیگر دلار واسط تجاری نیست. یعنی لزوما بازار ارز و تورم اقتصاد ما تحت تاثیر جدی تصویب و الحاق به امثال FATF نمی باشد.
ثالثا، تورم مشکل امروز و دیروز کشور ما نیست و با تصویب یا عدم تصویب امثال FATF، اتفاق خیلی خاص و بلندمدتی نمی‌افتد.
مشکل تورم در کشور ما ریشه‌ای تر از این حرفهاست. با حل این مشکلات، هم مشکل تورم ما تا حد بسیار زیادی حل خواهد شد و هم اقتصاد ما در مقابل اقدامات و تکانه های خارجی و تهدیدات امثال FATF و ... مقاوم خواهد شد.
تورم در کشور ما عوامل زیادی دارد. علاوه بر سوء مدیریت در بعضی از دولت ها در ایران، چند عامل بسیار مهم بر تورم مزمن اقتصاد ایران نقش دارند: مشکلات ساختاری اقتصاد ایران به جا مانده از رژیم سابق مانند وابستگی شدید اقتصاد و بودجه به نفت و اقتصاد نفتی، تحریم های اقتصادی و بانکی و مالی ظالمانه فوق شدید و بی سابقه (جنگ اقتصادی) که هیچ کشوری در دنیا تا این اندازه با آن درگیر نبوده است. این تحریم ها موجب افزایش قیمت مواد اولیه و اساسی، نوسانات اقتصادی، نوسانات ارزی و ... می شود که در سطح قیمت ها تاثیرگذار است. مدیریت غلط نقدینگی، عدم توجه جدی به تولید و ... .
توضیح بیشتر آنکه، در کشور ما، افزایش قیمت ها و تورم علل و عوامل مختلفی دارد. فشار تقاضا، فشار هزینه و عوامل ساختاری 3 دلیل اصلی بروز تورم در ایران است. افزایش عرضه پول، کاهش ارزش پول و وابستگی درآمدهای دولت به درآمدهای ناشی از بخش نفت؛ از عوامل جانبی بروز تورم در ایران است.
منطبق بر تئوری های اقتصادی می توان علل تورم در ایران را از 3 منظر مورد توجه قرار داد:
- فشار تقاضا، مانند افزایش عرضه پول و سیاست های انبساط مالی به ویژه کسری بودجه دولت
- فشار هزینه، مانند شوک های طرف عرضه، افزایش دستمزد و سایر نهاده های تولیدی به ویژه حامل های انرژی، کاهش ارزش پول و نیز کاهش بهره وری
- عوامل ساختاری اقتصاد، مانند رشد نامتوازن بخش های مختلف اقتصادی، وابستگی درآمدهای دولت به درآمدهای ناشی از بخش نفت، کشش ناپذیری عرضه در بخش کشاورزی، ماهیت و پیامدهای راهبردی صنعتی شدن با تکیه بر الگوی جانشینی واردات و محدودیت های موجود در عرضه نهاده های تولیدی مانند نیروی کار ماهر، مواد اولیه، حمل و نقل و انرژی و محدودیت های موجود در تجارت خارجی
در اقتصاد ایران ساختار هزینه ای و درآمدی دولت به گونه ای است که وضعیت مالی دولت را با نوعی ابهام و بی ثباتی مواجه می سازد . یکی از ویژگی های اصلی نظام مالی دولت، اتکای بیش از حد آن به درآمدهای ارزی حاصل از نفت و گاز همراه با لختی هزینه های جاری است. بیش برآوردی درآمدها در کنار کم برآوردی هزینه های جاری در بودجه کشور به روالی عادی در بودجه نویسی های سالیانه تبدیل شده است. کسری بودجه ناشی از این خطای استراتژیک که نتیجه محتوم آن استقراض دولت از بانک مرکزی، افزایش پایه پولی و با ضریب فزاینده مربوطه افزایش نقدینگی در کشور است، یکی از عمده ترین دلایل بروز تورم ساختاری در ایران است.
مطالعات انجام گرفته نشان می دهند اثر تزریق نقدینگی به اقتصاد کشور در یک دوره ظاهر نمی شود؛ بلکه در دوره های بعدی نیز اثر آن تداوم می یابد. لذا کنترل حجم پول در زمان حال می تواند به کنترل قیمت ها در زمان آتی بیانجامد.
نتایج مطالعات گوناگون حکایت از آن دارد که آثار رشد پول بر رشد اقتصادی پس از مدتی از بین می رود (به صفر می رسد)، لکن آثار آن بر تورم پایدار بوده و نهایتا شوک پولی انبساطی، خود را به شکل تورم بالاتر نمایان می کند.
با توجه به ماهیت بی ثبات قیمت نفت و درآمدهای نفتی کشور ، بررسی ها حکایت از آن دارند که هر دو شوک مثبت و منفی نفتی، منجر به افزایش تورم در ایران شده است. اعمال سیاست های انبساطی مالی در زمان گشایش درآمدهای ارزی و تامین کسری بودجه پدیده آمده ناشی از کمبود منابع ارزی توسط بانک مرکزی که منجر به افزایش پایه پولی می شود، دلیل بروز تورم در شرایط مذکور است، لذا ضرورت وجود حساب ذخیره ارزی و پایبندی به اهداف تشکیل آن، از این منظور کاملا قابل دفاع است.
از ویژگی های بارز تورم در ایران پایداری آن است. پایداری بدین معنا که وقتی میزان تورم از روند میانگین خود منحرف می شود برای مدتی طولانی در وضعیت جدید باقی می ماند. به بیان دیگر چنانچه نرخ تورم از سطح هدفگذاری شده توسط مقامات پولی منحرف شود، حداقل چندین فصل طول می کشد تا به سطح مطلوب خود باز گردد. بنابراین پایداری تورم مانع کاهش آن به سطوح قابل کنترل خواهد شد.(مرکز پژوهش های مجلس، 5/3/92، http://www.mehrnews.com/news/2063308)
به این علل گفته شده باید عوامل زیر را نیز اضافه کرد:
- بزرگی ابعاد دولت و ورود دولت به فعالیت‌های اقتصادی غیرضروری؛
- ساختار سنتی توزیع کالاها و خدمات و وجود واسطه‌های غیرضروری توزیع؛
- غیررقابتی بودن تولید کالاها و خدمات.
- تزریق بیش از ظرفیت نقدینگی از راه فروش ارز به بانک مرکزی و گرفتن ریال معادل
- کسر بودجه دولت و برداشت از حساب ذخیره ارزی به منظور جبران آن که موجب تزریق نقدینگی می شود
- افزایش حقوق کارمندان، کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران که تقاضای کل را به شدت افزایش می دهد و گریزی از آن نیست.
- عامل روانی ناشی از افزایش انتظارات تورمی. (چاره تورم چیست؟ غلامرضا مصباحی مقدم، http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8702030170)
- پرداخت نقدی یارانه ها موجب افزایش نقدینگی و بالا رفتن قیمت کالاهای یارانه ای شده و اثرات تورمی به همراه خواهد داشت.
- تحریم مربوط به مواد اولیه و اثر آن بر افزایش قیمت کالاهای وارداتی
بنابراین، نگاه به تولید و ظرفیت های داخلی، هدایت نقدینگی به سمت تولید و قطع وابستگی به نفت تنها چاره رهایی از تورم مزمن در ایران است که متاسفانه هنوز مسوولین دولتی کاملا به این نتیجه نرسیده اند.
رهبر انقلاب سالهاست که سیاست های اقتصاد مقاومتی و توجه به تولید و سرمایه و کار ایرانی را ابلاغ فرموده و در دیدارهای خصوصی و عمومی و مناسبت های مختلف و با نامگذاری سالها، بسیار بر آن تاکید کرده اند. به اذعان ایشان و کارشناسان اقتصادی، بهترین و اساس ترین راهکار از بین بردن تورم و گرانی و نیز فقر و بیکاری مزمن در ایران، توجه جدی به تولید و کاهش هزینه های تولید است که اساس سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را تشکیل می دهد. توجه به تولید داخل و رونق آن سبب افزایش درآمد ملی و افزایش اشتغال و در نتیجه افزایش رفاه عمومی و کاهش فقر و نابرابری خواهد بود.
حل مشکلات مزمن و عمیق اقتصاد ایران از جمله بیکاری و تورم و کاهش ارزش پول در گرو تقویت تولید داخلی و مبارزه با قاچاق و واردت بی رویه و تکیه بر ظرفیت های بالفعل و بالقوه داخلی است تا اقتصاد کشور بتواند با رشد تولید و افزایش درآمد، بر روی پای خود بایستد.
سوءمدیریت، نگاه به خارج و توقع حل مشکلات کشور از این طریق، نداشتن برنامه دقیق و راهگشای کوتاه مدت و بلندمدت اقتصادی از سوی دولت و مسوولین اقتصادی، که نتیجه انتخاب نادرست خود ماست!. این حجم عظیم نقدینگی اگر با مدیریت باتدبیر به جای بازار ارز و سکه و مسکن و .... به سمت تولید و ظرفیت های غیرفعال اقتصادی روانه می شد، قطعا شاهد افزایش تولید و درآمد ملی و رفاه عمومی بودیم. مسئولین اقتصادی و بانکی دولت در هدایت این نقدینگی به سمت تولید و بخش های اصلی اقتصاد تا حدودی ناموفّق عمل کرده اند.
رهبر انقلاب بارها به صورت علنی و خصوصی مسوولین خصوصا دولت را به کنترل تورم و قیمت ها و افزایش رفاه عمومی تذکر داده اند. یکی از مشکلات اصلی بخش مسکن این است که مسکن تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده که تقاضا‌های سرمایه‌ای بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند و هم بازار مطمئنی را شکل داده تا سودجویان با فعالیت‌های سوداگرانه‌ای، چون احتکار و سفته‌بازی سود سرشاری را نصیب خود کنند. این نگاه سبب شده که نقدینگی به جای تولید به سمت این بازار سرازیر شود. در حالی که رهبر انقلاب در سال های اخیر بارها و بارها در قالب ابلاغ سیاست های کلی، سخنرانی ها و ... بر حمایت از بخش تولید و برنامه ریزی برای جهت دادن سرمایه و حجم عظیم نقدینگی به سمت تولید تاکید کرده و به مسوولین تذکر داده اند.
رهبر معظم انقلاب در چندین سال اخیر در دیدارهای مختلف، «هدایت و مدیریت نقدینگی»، «انتقال نقدینگی به بخش‌های تولید و سازندگی»، «ایجاد جاذبه برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها» و «تشکیل یک کارگروه پُرکار و فعال و اهل کار جهادی برای مدیریت نقدینگی در کشور» را مورد مطالبه‌ی چندباره‌ی خود از مسئولان قرار داده‌اند. ایشان در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷ فرمودند: «در نظام بانکی و مشکل نقدینگی‌ای که الان در کشور وجود دارد، اگر چنانچه ما میتوانستیم با هنرِ هدایت این نقدینگی به کارهای سازنده و مفید، کشور را پیش میبردیم، این نقدینگی نعمت بزرگی بود؛ الان یک بلای بزرگی است؛ واقعاً یک چیز خیلی خطرناکی است.... این رقم نقدینگی خیلی رقم فوق‌العاده‌ای است؛ هم رقمش خیلی بالا است، هم رشدش زیاد است؛ ۱۵۰۰ هزار میلیارد یک چیز افسانه‌ای است». (http://farsi.khamenei.ir/others-note?id=41500).
حاصل آنکه، بر فرض هم عدم تصویب FATF مشکلاتی برای اقتصاد کشور و قیمت ها و ... ایجاد کند، علی الظاهر و بنا بر اذعان رئیس بانک مرکزی این مشکلات جدی نیست چرا که 90 درصد معاملات تجاری ما از مسیرهای تحریم‌ناپذیر انجام می‌شود و از سوی دیگر مشکل تورم و فروش نفت و ارزآوری از مسیرهای دیگر تا حد زیادی قابل حل است. توجه به تولید داخل، کنترل و هدایت صحیح نقدینگی، کاهش اتکاء به نفت، افزایش صادرات غیرنفتی و نیز فرآورده های نفتی و ... موجب مقاوم شدن اقتصاد ما و حل تورم خواهد شد.
موفق باشید

نظرات

میهمان
آلمان طی ۱۹ سال توسط یک نفر اقتصاددان واقعی ب یک ابرقدرت تبدیل شد . شما بعداز گذشت ۴۰ سال هنوز میگین تصیر شاهه! دلیل مشکلات مملکت تفکر عجیب و غریب شیعیانه ک ظاهرن خداپرستن و باطنن پول پرست
پرسمان
سلام علیکم، با سلام و احترام و تشکر از اعتماد و ارتباط شما با این مرکز.
پرسشگر گرامی! در قالب چند نکته به سوال شما پاسخ داده می شود:
۱. قطعا مشکلات زیادی در راه توسعه اقتصادی و پیشرفت ایران وجود دارد که ارتباطی به رژیم سابق ندارد. اما برخی از مشکلات اقتصادی ایران از قبیل اقتصاد متکی به نفت، مصرف‌گرایی، میل شدید به خرید کالاهای خارجی و ... از آن زمان به ارث رسیده و هنوز گریبان‌گیر ماست.
۲. مرقوم داشتید مشکلات کشور به خاطر تفکر شیعیان است. اولا، قبل از این ۴۰ سال، مردم ایران شیعه نبودند!؟ ثانیا، در هر دین و مذهبی بعضی از افراد معتقد به آن، ظاهرا خدا پرستند و در واقع بنده پول و شهوت و شهرت هستند و اختصاصی به مذهب شیعه ندارد. ثالثا، مکتب اسلام خصوصا مذهب تشیع نشان داده که افراد تربیت شده آن اهل جهاد و شهادت و ایثار در مال و جان هستند. نگاهی به شهدای طول تاریخ بیاندازید تا حال حاضر!. کسانی که از جان و مال و ثروت خویش در راه دین و در راه اهل بیت خصوصا حضرت سیدالشهدا به راحتی میگذرند. رابعا، شیعه حق طلب است و زیر بار زور و ظلم نمی رود لذا مستکبرین جهان با این کشور و انقلاب دشمن هستند.
ثالثا، اتفاقا بر خلاف دیدگاه شما، اساس اقتصاد سرمایه داری غرب بر نفع شخصی و ربا و سود پول مبتنی است و جزء مبانی مکتب آنها می باشد! مبانی مکتبی آنها را ملاحظه نمایید.
۳. رمز توسعه اقتصادی آلمان چیست؟ محور توسعه آلمان تاکید بر تولید داخل بود و با تمرکز بر چند عامل ساختاری سبب افزایش تولید ملی این کشور شد. تجربه‌ی آلمان پس از جنگ جهانی نشان داده است که این کشور با نظام تعرفه‌ای هوشمند، تقویت صادرات، ارتقای دانش و بهره‌وری کارگران، سیاست‌های پولی و مالی منسجم و مدیریت واردات خود، توانست اقتصادی جنگ‌زده را به چندمین اقتصاد دنیا تبدیل کند. فرهنگ کار و تلاش، نظم و برنامه ریزی، احترام ویژه به خلاقیت، اختراع و نوآوری و سرمایه گذاری در حوزه های تولیدی و صنعتی از سوی مردم، اولویت مصرف محصولات و کالاهای تولید داخل و ... از دیگر رمزهای توسعه اقتصادی آلمان است. (https://www.yjc.ir/fa/news/۶۵۲۰۰۳۴) و (https://farsi.khamenei.ir/others-report?id=۴۰۳۱۰) آیا مردم ما و من و شما به تولید داخل و حمایت از کار و کارگر و محصولات ایرانی اهمیت می دهیم؟
آیا فرهنگ کار و تلاش و نظم در ما جریان دارد؟
آیا سالها رهبری در قالب سخنرانی و سیاست ها و نامگذاری سالها، مردم و مسئولین را به حمایت جدی از کار و سرمایه و تولید ایرانی تشویق و ترغیب نکرده اند؟
رمز شکوفایی اقتصادی آلمان، حمایت از فکر، نوآوری، سرمایه و تولید داخلی می باشد که از عاقلانه ترین اقدامات در جهت استقلال، اقتدار و مقاوم سازی اقتصاد هر کشوری است. این همان روح سیاست های اقتصاد مقاومتی است که با هوشمندی تمام از سوی رهبر فرزانه انقلاب ابلاغ و تاکید موکد شده است. سالهاست که رهبر انقلاب و کارشناسان دلسوز کشور، تنها کلید نجات اقتصاد ایران را نگاه جدی به تولید داخلی و کاهش واردات کالاهایی می دانند که مشابه داخلی دارند. تقویت تولید با کیفیت داخلی و حمایت از ابداعات و نوآوری ها، یک مسئله عقلائی است. تا جایی که رهبر انقلاب در این چند سال اخیر، برای نامگذاری هر سال از شعار اقتصادی استفاده می کنند. مانند: تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، حماسه اقتصادی، اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل و ... . حمایت از تولید داخلی به روشنی از این شعارها استفاده می شود. ایشان به خاطر همین دغدغه، سیاست های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرده و بسیار بسیار بر اجرای آن و نجاتبخش بودن آن تاکید کرده و می کنند. یکی از مهمترین ارکان این سیاست ها، تقویت تولید داخلی و نگاه جدی به صادرات است.
در سه بند این سیاست (که در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۲ ابلاغ شده) آمده:
-افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی (بویژه در اقلام وارداتی)، و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی و ایجاد تنوع در مبادی تأمین کالاهای وارداتی با هدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص.
-مدیریت مصرف با تأکید بر اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت و رقابت پذیری در تولید.
-حمایت همه‌جانبه‌ هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت از طریق:
- تسهیل مقررات و گسترش مشوق‌های لازم.
- گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت‌های مورد نیاز.
- تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات.
- برنامه‌ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شکل‌دهی بازارهای جدید، و تنوع بخشی پیوند‌های اقتصادی با کشورها به ویژه با کشورهای منطقه.
- استفاده از ساز و کار مبادلات تهاتری برای تسهیل مبادلات در صورت نیاز.
- ایجاد ثبات رویه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف.
سیاست های اقتصاد مقاومتی را در این آدرس ملاحظه نمایید: (https://farsi.khamenei.ir/news-content?id=۲۵۳۷۰) و با علل و زمینه های توسعه آلمان مقایسه نمایید!
۴. . همه می دانیم که شاهان بی کفایت ما در طول چندصد سال حکومت و پادشاهی بسیاری از امکانات و اراضی کشور ما را هدر داده و یا به بیگانگان هدیه و واگذار کرده اند. رژیم پهلوی نیز از این امر مستثنی نبوده و ایران را جزیره امنی برای آمریکا و ... قرار داده بودند. هدف از ذکر شاه و زمان پهلوی و مقایسه ایران قبل و بعد از انقلاب این بود که بگوئیم، جمهوری اسلامی در سال ۵۷ کشور را به گونه ای تحویل گرفت که بیسوادی و فقر و کمبود امکانات بیداد می کرد. واردات در سطح گسترده آن، مردم را مصرفگرا و عاشق کالاهای خارجی تربیت کرده بود. اداره اقتصاد کشور به دست بیگانگان بود و .... . به عبارت دیگر، انقلاب اسلامی از نقطه نزدیک به صفر شروع کرده و شروع به ساخت کشور و گسترش سواد و آب‌رسانی و برق‌رسانی و جبران خرابی ها کرده و تلاش زیادی در کاهش فقر مطلق و نسبی داشته است. آمارهای جهانی کاملا موید و نشانگر این امر است. به تعبیر دیگر «از میانه راه به مسیر پیشرفت جهانی ملحق شدیم». مانند دوندگانی که مشغول مسابقه هستند و دونده ای از وسط مسابقه تازه از نقطه آغازین استارت زده است و بخواهد خود را برساند.
حال آیا واقعا شایسته و منصفانه است روند پیشرفت ایران را با کشورهای دیگری که با وضعیت ما مواجه نبودند قیاس کنیم.
۲. بعد از انقلاب حدود یکی دو سال صرف تشکیل دولت موقت و مقابله با هرج و مرج های ضدانقلاب و منافقین در داخل کشور بودیم و بعد از آن، ۸ سال جنگ تحمیلی از جانب عراق و چندین کشور غربی حامی صدام. بعد از جنگ نیز وقت و هزینه زیادی صرف بازسازی زیرساخت ها و امکانات و ... شد. لذا در واقع باید مدت پیشرفت کشور را ۳۰ سال حساب کنیم. آیا ۳۰ سال برای پیشرفت یک کشور با این هم تحریم ها و دشمنی ها و موانع، زمان زیادی است؟؟
۳. کدام کشور و نظامی را سراغ دارید که در دوره ۴۰ ساله تاسیس خود، با «بیسابقه ترین تحریم های بانکی و مالی و اقتصادی و نظامی و دارویی و ....» مواجه بوده و در همین حال به پیشرفتهای بزرگی در زمینه نانو، هسته ای، پزشکی، علمی، نظامی ، فضایی و ... دست پیدا کرده باشد؟!
آمریکا، بعضی کشورهای غربی و صهیونیسم ۴۰ سال است مشغول صرف هزینه های چندین میلیارد دلاری بر علیه اقتصاد و فرهنگ و امنیت ایران هستند.
در مسیر مسابقه پیشرفت جهانی با حضور همه کشورهای دنیا، ایران مانند دونده ای است که بعضی دونده های قلدر دیگر، مدام در مسیر مسابقه جلوی پای ایران موانع متعدد و خار و ... گذاشته اند. سنگ اندازی کرده اند، به زمین انداخته اند و ...
با توجه به موانع و تحریم های بیسابقه جهانی و بستن درها بر روی ایران، کدام کشور را می توان با ایران مقایسه کرد و پیشرفت آنها را با هم بررسی کرد؟ آیا این مقایسه منصفانه و عادلانه است؟
۴. باز هم تاکید می شود، با همه این موانع و تحریم های جهانی بیسابقه و بینظیر و دشمنی های مستمر چهل ساله با ایران و نیز سنگ اندازی های مخالفان در داخل، ایران در زمینه ای اساسی بسیاری در جمع چند کشور برتر دنیا قرار گرفته است! :
- ایران رتبه اول «رشد» شاخص توسعه انسانی جهان در ۴ دهه اخیر (https://www.irinn.ir/fa/news/۵۶۲۳۴۶)
- ایران سیزدهمین قدرت برتر جهان از نظر یو. اس. نیوز در سال ۲۰۱۸
- رتبه یازدهم کاهش مرگ و میر نوزادان در هر صد هزار نفر
- از نظر رشد درصد باسوادان بالای ۱۵ سال از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۱۴ در جایگاه اول جهان (https://www.icana.ir/Fa/News/۴۱۷۷۲۳)
- ایران در رتبه چهارم جهانی تولید علم نانو (https://www.isna.ir/news/۹۶۱۱۰۹۰۵۳۹۶)
- ایران چهاردهمین قدرت نظامی برتر دنیا در میان ۱۳۷ کشور جهان از نظر پایگاه «گلوبال فایر پاور» (https://www.yjc.ir/fa/news/۶۹۱۳۰۲۸)
- ایران در جمع ۵ کشور برتر در دانش هسته‌ای جهان (https://www.nasimonline.ir/Content/Detail/۲۳۳۴۱۵۵)
- ایران، دارای رتبه ۱۵ پزشکی و ۷ داروسازی دنیا (https://www.tabnak.ir/fa/news/۹۵۷۱۵۹)
- جهت مطالعه بیشتر می توانید به پرسمان دانشجویی، اندیشه سیاسی، (وضعیت اقتصادی قبل از انقلاب، وضعیت اقتصادی کشور، دستاوردهای اقتصادی انقلاب) به آدرس http://www.siasi.porsemani.ir/node/۸۴۶ و (https://www.porseman.com/article/-%D۹%۸۸%D۸%B۶%D۸%B۹%D۹%۸A%D۸%AA-%D۸%A۷%D۹%۸۲%D۸%AA%D۸%B۵%D۸%A۷%D۸%AF%D۹%۸A-%D۹%۸۲%D۸%A۸%D۹%۸۴-%D۸%A۷%D۸%B۲-%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۹%۸۲%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۸%A۸-%D۹%۸۸%D۸%B۶%D۸%B۹%D۹%۸A%D۸%AA-%D۸%A۷%D۹%۸۲%D۸%AA%D۸%B۵%D۸%A۷%D۸%AF%D۹%۸A-%DA%A۹%D۸%B۴%D۹%۸۸%D۸%B۱-%D۸%AF%D۸%B۳%D۸%AA%D۸%A۷%D۹%۸۸%D۸%B۱%D۸%AF%D۹%۸۷%D۸%A۷%D۹%۸A-%D۸%A۷%D۹%۸۲%D۸%AA%D۸%B۵%D۸%A۷%D۸%AF%D۹%۸A-%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۹%۸۲%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۸%A۸-/۱۴۵۰۰۹)
مراجعه نمائید.
آیا اینها برای یک کشور پیشرفت نیست؟ آنهم کشوری با دشمنی ها و تحریم های بی سابقه!
- سال‌هاست که مشهورترین اندیشکده‌های دنیا و کارشناسان منصف خارجی اعتراف کرده‌اند که معادلات منطقه‌ای در خاورمیانه بدون در نظر گرفتن نقش ایران در این معادلات حل‌ناشدنی هستند. به اذعان بعضی از آنها هیچ کشور دیگری در عصر مدرن به اندازه ایران در درگیری های منطقه ای فعال، و چه بسا کارآمد، نبوده است (https://www.magiran.com/article/۳۹۸۸۴۰۶)
آیا نفوذ کم نظیر ایران در معادلات منطقه نشان از پیشرفت و قدرت ایران ندارد. آیا این قابل انکار است؟
۵. آیا کشورهای آمریکایی وغربی به همین اندازه ای که نشان می دهند پیشرفته هستند؟ پیشرفت در اقتصاد، پیشرفت و توسعه سیاسی و فرهنگی؟ پیشرفت در انسانیت؟
مدیر مسئول "اتحادیه‌ی سازمان‌های خیریه‌ی کلیسایی" آلمان می‌گوید: «در بعضی از مناطق از هر ۷ شهروند آلمانی یک تن زیر خط فقر زندگی می‌کند.» در این گزارش آمده است: «در حال حاضر بیش از نیم میلیون نفر در فقر بسر می‌برند. با این رقم، رکورد فقر در آلمان شکست.» (https://www.tabnak.ir/fa/amp/news/۲۹۳۹۸۶). اداره آمار فدرال آلمان اعلام کرد شمار کودکانی که در این کشور همچنان در معرض خطر فقر قرار دارند به ۲.۴ میلیون نفر رسیده است. در سال ۲۰۱۷ اعلام کرده بود که نزدیک به ۱۶میلیون آلمانی معادل ۱۹.۷ از مردم این کشور، در معرض فقر و محرومیت اجتماعی قرار داشته اند.( https://www.irna.ir/news/۸۳۵۶۱۶۵۶).
- بر اساس آمار‌های اداره آمار آمریکا، ۴۰/۶ میلیون نفر در آمریکا زیر خط فقر زندگی می‌کنند که ۱۲/۷ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند!!
- بر اساس گزارشات فیلیپ آلیستون نماینده ویژه سازمان ملل، در زمینه دسترسی به آب آشامیدنی و بهداشت، آمریکا مقام ۳۶ در جهان را دارد! و در حال حاضر تعداد ۱۲ میلیون آمریکایی مبتلا به عفونت انگلی تخمین زده شده اند.!! (باشگاه خبرنگاران جوان، ۹/۱/۹۷. بر اساس آمار سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸).
- در سال ۲۰۱۸ تعداد ۵۶۶ بی‌خانمان فرانسوی در کنار خیابان از شدت سرما و گرما جان باختند؛ برخی از سازمان‌های خیریه در این کشور می‌گویند آمارهای واقعی کسانی که در فرانسه به علت بی‌خانمانی، جان باخته‌اند ۶ برابر این آمارها است.
بر اساس اعلام سازمان آمار ملی فرانسه (INSEE) در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار نفر در خیابان‌های فرانسه شب را تا صبح سپری می‌کنند! (خبرگزاری تسنیم، https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۳۹۸/۰۵/۰۶/۲۰۶۳۲۰۳)
- کشورهای مدعی پیشرفت و مدرنیته، به خاطر شیوع کرونا نظام بهداشتی و درمانی آنها در حال فروپاشی است!! به اذعان کارشناسان خودشان و انچه به عیان در اخبار و رسانه های می بینیم. (https://www.irna.ir/news/۸۳۷۲۵۵۳۶).
کمبود ماسک و لباس های بهداشتی برای کادر درمانی و مردم، کمبود تخت و ...، آمار بسیار بالای مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا، و ... . پس کو نظام پیشرفته غربی!؟ ماسک دزدی دولتی!
رها کردن سالمندان و افراد بالای ۶۵ سال و کرونایی در بعضی کشورهای پیشرفته غربی! (https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۳۹۹/۰۱/۰۵/۲۲۲۹۶۴۵)
اینها را مقایسه کنید با ایثار و کار جهادی و از خودگذشتگی کادر درمانی و پزشکی و بسیجیان و جهادگران و کمک های مالی مردمی در ایران در ایام کرونا
۶. یکی از دلایل پیشرفت های ظاهری کشورهای غربی، نظم و تلاش و انجام مسوولیت است. چقدر این نظم و سعی و تلاش و انجام مسوولیت در میان مردم ما و مسئولین برخاسته از مردم، رعایت می شود؟ چقدر مردم در انتخاب های خود دقت کرده اند؟! چرا زمانی که بیشترین مشکلات کشور ما اقتصادی است، مردم به لیستی در مجلس در دوره ای مختلف رای می دهند که آنها را نمی شناسند و حتی یک اقتصاددان در آن پیدا نمی شود؟ چرا وقتی مردم کارنامه ضعیف اقتصادی دولتی را چهار سال می بینند، دوباره دست به همان انتخاب می زنند؟ چرا هنوز مردم ما به کالاهای داخلی به چشم حقارت و بد نگاه می کنند در حالی که بعضی از تولیدات داخلی به راحتی قابل رقابت با مشابه خارجی آن است؟ مانند تولیدات پوشاک و ... .
۷. فرض کنید این نظام شیعی عوض شود، آیا مردم از جهت رعایت نظم و مصرفگرایی و ... عوض می شوند؟ آیا مسئولین را از کره ماه و یا کشورهای دیگر وارد می کنیم؟ آیا باز هم نیاز به حمایت از تولیدات داخلی نداریم؟ آیا ...
آیا لزوما مشکل فقط از نظام و حاکمیت انقلابی و تفکر شیعی است؟!
بیاییم واقع گرا باشیم.
موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.