عذر خواهی از مادر ۱۳۹۷/۰۳/۰۸ - ۸۶۸۷ بازدید

بهترین راه دینی عذرخواهی از «مادر»چیست؟

مقدمه :
فردی نزد پیامبر (صلّی الله و علیه و آله و سلّم) آمد و گفت : پدر و مادری دارم که با آن ها رابطه خوبی دارم، ولی آن ها مرا با حرف و طرز برخوردشان می آزارند. پاسخ آنان را نمی دهم، ولی حالا دیگر می خواهم آنان را ترک کنم و مدتی نزدشان نروم. حضرت فرمود : در این صورت خداوند هم تو را ترک خواهد کرد. مرد عرض کرد: پس چه کنم؟ حضرت فرمود: به کسی که تو را محروم ساخت، ببخشای و با کسی که با تو قطع رابطه کرد، پیوند برقرار کن و از کسی که به تو ستم کرد، درگذر. اگر چنین کنی، خداوند سبحان پشتیبان تو خواهد بود. و از توحمایت خواهد کرد .
هر چند پدر و مادر، رفتار صحیحی با فرزند خود نداشته باشند، همچنان فرزند موظف به تکریم والدین و کسب رضایت آنان است و نمی تواند مقابله به مثل نماید ، احترام و نیکی به پدر و مادر حتی اگر کافر و مشرک باشند، نیز لازم است؛ بنا بر این نیکی و احترام به والدین و ناراحت نکردن و نرنجاندن آنان در همه شرایط لازم است.
نکته بسیار مهم:
امّا در عین حال، سفارش اسلام به بی احترامی نکردن به والدین بدین معنا نیست که حتماً با نظرشان موافقت نمایید؛ لذا علمای ما در سؤال از این که آیا پدر و مادر می توانند فرزند خود را در انجام کاری مانند مسافرت و یا رشته تحصیلی و ... امر و نهی کنند؟ آیا اطاعت در این امور واجب است؟ چنین پاسخ گفتند:
اگر امر و نهی والدین خلاف مسیر تربیت و هدایت فرزند به روش دینی، نباشد و موجب اختلال در امور فرزند نشود و والدین از ترک این اوامر و نواهی اذیت شوند، اطاعت آنها لازم است و در غیر این صورت واجب نیست. البته در ابراز مخالفت هم رعایت حرمت و شأن آنها صورت گیرد و سزاوار است رضایت آنان جلب شود. الف ) عاق والدین
علامه مجلسی در شرح کتاب اصول کافی درباره معنای عاق والدین می نویسد: «عقوق والدین به این است که فرزند، حرمت آن ها را رعایت نکند و بی ادبی نماید و آن ها را به سبب گفتاری یا رفتاری برنجاند و آزار و اذیت کند و در چیزهایی که منع شرعی و عقلی ندارد، از آن ها نافرمانی کند؛ چه این که در بیان امام صادق علیه السلام آمده است که کم ترین ناسپاسی والدین، گفتن «اُف» است ... . نگاه تند به پدر و مادر، محزون ساختن آن ها و ترک وظایف حتمی در قبال آن ها مثل برآورده نساختن نیازهای مالی والدین در صورت نیاز نیز از موارد عاق شدن فرزندان معرفی شده است». ب ) عذر خواهی از والدین
مرحله اول : جلب رضایت
در مورد جلب رضایت آنها اول کاری که باید بکنید این است که از آنها حلالیت بطلبید حتی اگر شده دست آنها را ببوسید و از آنها خواهش کنید که شما را حلال کنند درابتدا ممکن است که به شما روی خوش نشان ندهند ولی مطمئن باشید که اگر این کار را چند بار تکرار کنید حتما رضایت می دهند. ببنید از چه چیزهایی خوششان می آید مثلا مادرتان به یک لباس خاصی علاقه دارد آن را به عنوان هدیه برایش بگیرید و یا مثلا پدرتان علاقه دارد به یک سفری برود امکانات سفر را برای وی فراهم کنید.مطمئن باشید زود راضی می شوند . مرحله دوم : انجام وظایف فرزندی
اما بعد از اینکه راضی شدند باید به مطالب زیر نیز توجه کنید و در ارتباط با آنها این مسائل را رعایت کنید.وظایف و مسؤولیت های فرزندان (برگرفته از سوره ی اسراء آیه 23 و 24):
1. اطاعت و فرمانبرداری از پدر و مادر.
2. نیکی و احسان و خدمت به پدر و مادر.تا می توانید به آنها احسان کنید و اصلا از این کار خسته نشوید.
3. اف و سخن رنجش آور به پدر و مادر نگفتن .
4. بر سر والدین داد و فریاد نکردن (بلکه با آنها با سخن نیکو صحبت نماید).
5. بال تواضع و فروتنی را برای والدین , فرود آوردن .
6. حتی المقدور نیازهای والدین را برآوردن .
7. احترام والدین را نگه داشتن که در زیر به مواردی از آن اشاره می شود:
الف) جلو والدین , پاهایش را دراز نکند.
ب ) در مناسبت های مختلف مثل روز مادر یا روز پدر, هدیه به آنها بدهد.
ج . از شوخی های نابجا و زدن حرف های زشت پیش آنها پرهیز و اجتناب کند.
د. در حق آنها و برای سلامتی آنها دعا کند.
ه . در کارهای خانه به آنها کمک کند.
امید است با عمل کردن به این وظایف و دستورات که برگرفته از کلام خداوند است احترام متقابلی بین اعضای خانواده برقرار شود.آنچه در این زمینه اصل است، احسان به پدر و مادر و دورى از اذیت و آزار به آنان است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام خسته نباشی من دختر هستم مادرم از دستم عصبانی هستش میخواستم ازش عذرخواهی کنم قبول نمیکنه به نظر شما چه کنم؟ 😭😭
پرسمان
سلام علیکم، خواهر گرامی. در این صورت به صورت عملی دل او را بدست آورید با کمک کردن در کارهای خانه و هدیه خریدن و در کل کاری کنید که شاد شود مثلا مسافرت بردن و گل خریدن و کارهایی که مطابق سلیقه اوست و دوست دارد تا کم کم دلش نسبت به شما نرم شود و رضایت دهد. و بدانید که رضایت والدین در کنار رضایت خدا از عوامل اصلی سعادت و خوشبختی انسان است. موفق باشید.
میهمان
سلام مادرم به من شک داره و فکر میکنه که دارم دروغ میگم چه کنم؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. برطرف کردن شک مادر با رفتار صادقانه امکان پذیر است. موفق باشید.
میهمان
مادرم زیاد به من اعتماد نداره چیکارکنم؟
پرسمان
سلام علیکم، « روش های جلب اعتماد والدین »
گاهی اوقات به نظرت می رسه که پدر و مادرت نمی تونند بهت اعتماد کنند یا مسئولیتی را به تو بسپارند. یا ممکن که تو کار اشتباهی انجام داده باشی که به خاطر اون پدر و مادرت دیگه بهت اعتماد نکنند. تو این شرایط چه کاری باید انجام داد؟ تلاش می کنی تا دوباره اعتماد آن ها را بدست بیاری؟ دوست داری که پدر و مادرت به تو اعتماد داشته باشند و مسئولیت هایی را به تو بسپارند؟
تو این شرایط می تونی از راه کارهایی که تو این مقاله هست استفاده کنی و سعی کنی که ارتباط بین خودت و والدینت را بهتر کنی و اعتماد آن ها را جلب کنی. ۱ . احترام بین والدین و فرزندان
احترام گذاشتن به یکدیگر راهی است برای داشتن یک ارتباط خوب با دیگران و جلب اعتماد والدین. احترام گذاشتن گاهی اوقات به نظر سخت میاد مخصوصا اگر طرف مقابل ما دید متفاوتی داشته باشد اما در هر صورت ما موظف هستیم که با پدر و مادر خود با احترام رفتار کنیم. هرچقدر که ما تلاش کنیم که به آن ها احترام بگذاریم، آن ها هم تلاش می کنند که به ما احترام بگذارند و این شروعی است برای یک ارتباط خوب بین ما و آن ها.
۲ . صداقت ؛ کلید جلب اعتماد والدین
خب نیازی به توضیح نیست، دروغ گفتن قطعا می تواند باعث از بین رفتن اعتماد خانواده و دیگران نسبت به ما شود. اگر ما کار اشتباهی را انجام دادیم، دروغ گفتن در آن مورد نمی تواند به ما کمکی کند هرچند که در لحظه ممکن است به نظر بیاید خطای ما را پوشانده اما در دراز مدت، ما را دچار مشکلات دیگری می کند. در این شرایط به نظر جرائت زیادی لازم است تا ما حقیقت را صادقانه بگوییم اما ما با این کار و قبول اشتباه مان هم مسئولیت پذیر بودن خود را نشان می دهیم و هم اعتماد دیگران و به خصوص اعتماد خانواده را از دست نخواهیم داد.
۳ . گوش دادن به صحبت های والدین
درسته که تو برای خودت نظر و عقیده ایی داری و دوست داری کارها را به روش خودت انجام بدی اما یادت نره که پدر و مادرت هم برای خودشون نظری دارند که آن را در طول سال ها بدست آوردند. حتی اگر نظر آن ها با نظر تو متفاوت است، به نظرات آن ها خوب گوش بده و از آن ها مشورت بگیر. گوش کردن و مشورت کردن با هم می تواند ارتباط بین افراد را محکم کند. و باعث جلب اعتماد خانواده و بهبود شرایط بین والدین و فرزندان شود.
۴ . دلایل را برای والدین توضیح دهید
یکی از راه کارهای خوب برای برقرای یک ارتباط مناسب با پدر و مادر و جلب اعتماد خانواده، این است که ما دلایل کارهایی را که انجام می دهیم یا می خواهیم انجام بدهیم برای آن ها توضیح دهیم. با این کار آن ها می توانند بیشتر ما را درک کنند و بفهمند.
۵ . تعهد نسبت به خانواده
یکی از راه های نشان دادن این که ما مسئولیت پذیر هستیم و لایق اعتماد خانواده به خودمان هستیم، داشتن تعهد در انجام کارهای مان است. اگر قرار است که کاری را انجام دهیم یا اگر پدر و مادر ما از ما می خواهند که کاری را انجام دهیم، حتما سعی کنیم آن کار را درست انجام دهیم و تا کار را تمام نکرده ایم، از آن دست نکشیم.
۶ . به والدین خود کمک کنیم
یکی دیگر از کارهایی که می توانیم انجام دهیم این است که بدون این که پدر و مادر مان از ما بخواهند، به آن ها در کارها کمک کنیم. مثلا اگر کاری هست که در هنگام آماده شدن شام ما می توانیم در آن کمک کنیم، آن کار را انجام دهیم یا بدون این که به ما بگویند اتاقمان را مرتب کنیم و . . . یا در کارهای دیگر می توانیم از پدر و مادر مان بپرسیم که به کمک احتیاج دارند یا خیر. گاهی می توانیم به جای فقط انجام دادن کارهای خودمان از خواهر یا برادر کوچکترمان مراقبت کنیم تا والدین مان کمی استراحت کنند.
۷ . ارتباط خوب باعث جلب اعتماد می شود
سعی در برقراری یک ارتباط خوب می تواند اعتماد والدین را در پی داشته باشد. باید سعی کنیم که با پدر و مادرمان یک رابطه دوستانه داشته باشیم، با آن ها صحبت کنیم و نظراتمان را بیان کنیم و نظراتشان را بشنویم. اگر در مواردی باهم اختلاف نظر داریم می توانیم با احترام مخالفت خودمان را بیان کنیم. سعی کنیم که به والدین مان توجه و علاقه خودمان را نشان دهیم. اگر آن ها را ناراحت دیدیم از آن ها بپرسیم که چه اتفاقی افتاده و یا اگر از ما سوالی کردند سعی کنیم با آن ها صادقانه صحبت کنیم و نگوییم که به آن ها مربوط نیست. یکی از روش های جلب اعتماد والدین، برقرار کردن ارتباط خوب با آنهاست.
۸ . سکوت کنید.
زمانی که ما حرفی را از پدر و مادرمان می شنویم که با آن موافق نیستیم، یکی از کارهایی که می توانیم انجام دهیم این است که سکوت کنیم. با این کار هم احترام گذاشته ایم و هم توانسته ایم قدمی برای جلب اعتماد خانواده برداریم. سکوت کردن به جای داد و بیداد کردن یا حرف نامناسب زدن می تواند نشان دهد که ما تا چه اندازه بالغ شده ایم .
پس از اشتباه ، چگونه اعتماد پدر و مادرمان را جلب کنیم؟
۹ . جبران اشتباهات گذشته
اشتباه کردن برای هرکسی پیش می آید مهم این است که فرد زود متوجه اشتباه خود شود و سعی کند که آن را جبران کند. می توانیم از اشتباه مان درس بگیریم و سعی کنیم بفهمیم که چرا این کار اشتباه است. زمانی که دیگران متوجه کار اشتباه ما شدند نباید بهانه بیاوریم و باید مسئولیت کارمان را برعهده بگیریم. با این کار به دیگران و والدین خود نشان می دهیم که دیگر اشتباه خودمان را تکرار نمی کنیم و به آن ها اطمینان خاطر می دهیم.
۱۰. عذر خواهی کنید
زمانی که کار اشتباهی مرتکب می شویم اولین کاری که باید انجام دهیم معذرت خواهی است. بعد از معذرت خواهی می توانیم درباره کارمان به والدین خود توضیح دهیم و به آن ها بگوییم که از اشتباهمان درس گرفته ایم. همچنین می توانیم از آن ها بخواهیم که فرصت دیگری به ما دهند، تا ما اشتباه مان را جبران کنیم. معذرت خواهی می تواند فرصتی دوباره برای جلب اعتماد خانواده باشد.
۱۱ . به والدین خود فرصت دهید
به والدین خود فرصت دهیم که در مورد مسئله مورد نظر فکر کنند، برای کار اشتباهی که انجام داده اید به آن ها حمله نکنید و با آن ها دعوا نکنید. مسئولیت اشتباهت را بپذیرید و به والدین خود نشان دهید که از اشتباهت درس گرفتید و عوض شده اید و در این راه صبور باشید. مطمئنا بعد از مدتی دوباره می توانید اعتماد خانواده را جلب کنید و توانایی هایتان را به آن ها نشان دهید.
*** نکته آخر
یادتان باشد که حتما از پدر و مادرتان تشکر کنید و سپاس گذار زحمات آن ها باشید. سپاس گذاری می تواند نشان دهنده احترام و علاقه شما به آن ها باشد و به آن ها نشان دهد که شما در راه بالغ شدن قدم های درستی برمی دارید و قدردان زحمات دیگران هستید. این کار در نهایت می تواند اعتماد بین شما را بیشتر کند. ساختن اعتماد زمان می برد و گاهی برخی اشتباه ها می تواند به اعتماد دیگران نسبت به ما خدشه وارد کند. پس ما در راه جلب اعتماد والدین باید صبور باشیم و گام هایمان را محکم برداریم. اشتباه هایمان را بپذیریم و سعی کنیم که آن را اصلاح کنیم یا کارمان را جبران کنیم.
هرچقدر که ما مسئولیت پذیرتر باشیم، به پدر و مادرمان علاقه و احترام نشان دهیم، مشورت کنیم و دلایل کارهایمان را توضیح دهیم، اعتماد خانواده را بیشتر جلب خواهیم کرد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.