عرفان در حوزه ۱۳۹۹/۰۹/۰۱ - ۱۰۰۱ بازدید

نقش حوزه های اسلامی دراحیا وترویج عرفان اسلامی چیست ؟

دوست گرامی. عرفان اگر چه در حوزه مخالفینی دارد، اما عرفان نظری طرفداران بسیاری در حوزه علمیه قم دارد و اساتید و پژوهش‌گرانی هستند که در این‌باره تحقیق می‌کنند. پس از انقلاب با نقش‌آفرینی حضرت امام خمینی(ره) و این‌که یک نظریه‌پرداز در حوزه عرفان نظری بودند، عرفان نظری توانایی و عرصه بسیار خوبی پیدا کرد تا علاقه‌مندان این شاخه علمی بتوانند به تدریس و تحقیق بپردازند.
در حال حاضر در بسیاری از پژوهشگاه‌های قم، گروه‌هایی با عنوان گروه عرفان وجود دارد و حتی رشته عرفان در دانشگاه‌هایی تعریف شده و تدریس می‌شود.
رشته‌های مختلفی در حوزه وجود دارد که در آن‌ها عرفان نظری و عرفان عملی تدریس می‌شود. برای مثال طلابی که در رشته اخلاق یا حتی کلام تحصیل می‌کنند، دو واحد درس عرفان می‌خوانند. طلاب برخی مراکز نیز در حد دو واحد با علم عرفان، عرفان نظری و عرفان عملی، تاریخ، مباحث و منابع عمده آن، آشنا می‌شوند.
کرسی‌های درس عرفان به همان شیوه گذشته همچنان برگزار می‌شود. کتاب‌های مهم در حوزه عرفان نظری، مانند «تمیهد القواعد»، «مصباح الانس» و «فصوص الحکم» نیز در حوزه علمیه قم تدریس می‌شوند

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.