عریضه به امام زمان(عج)-عریضه نویسی-صحبت با امام زمان(عج) ۱۳۸۶/۱۰/۱۳ - ۲۸۰۴ بازدید

چرا برای صحبت با امام زمان(عج) عریضه نویسی کردن وارد شده است؟ مگر همین جوری امام زمان(عج) صدای ما را نمی شنوند؟ روایات وارده در این مورد چیست؟ حکمت این کار چیست؟

مرحوم حاج شیخ عباس قمى در کتاب مفاتیح الجنان مى فرماید در کتاب تحفة الزائر از حضرت صادق(ع) نقل شده است که هرگاه تو را حاجتى به سوى خداى تعالى باشد یا از امرى خائف باشى در کاغذى این عبارات را بنویس «بسم اللَّه الرحمن الرحیم اللهم انى اتوجه الیک» تا آخر که در مفاتیح هست و در آخر آن حاجت خود را بنویس و آن را پیچیده در گلوله اى از گِل قرار بده و در آب جارى (مثل آب رودخانه) یا در چاهى بینداز (انشاءاللَّه) خداوند به زودى گشایش در کارت ایجاد مى کند، (مفاتیح الجنان، ص ۹۷۴) ولى در روایات صحبت از چاه خاصى مثل چاه جمکران نشده است و در این خصوص مستندی نداریم.
راه های توسل به امام زمان –عج- گوناگون است ؛ گاهی حال انسان به گونه ای است که دوست دارد با زبان و لهجه و حال خود با آن عزیز و مولا درد دل و ترنمی داشته با شد و گاهی ترجیح می دهد با دعا ها و زیاراتی که از طرف آن سرور و یا پدران گرامی اش به ما رسیده به آن حضرت متوسل شود و زمانی عریضه نوشتن و عرض حاجت و خواسته خو د با نامه نگاری و عریضه نویسی را تر جیح می دهد . هر کدام از اینها وسیله و راهی برای توسل و تقرب به آن عزیز مصر وجود و آرزوی دل همه انبیا و اولیا است . گاهی انسان درد دل و حاجتش را با نامه نوشتن بهتر و راحت تراز گفتگوی مستقیم و بی واسطه بیان می کند چنان چه گاه ترجیح می دهد مطلبی را به کسی به وسیله تلفن بیان کند تا ای که رو در رو به او بگوید . در واقع اولیای الهی حالات مختلف روانی انسان را در نظر گرفته اند و متناسب با آن ابزار و وسائل توسل مختلفی را به ما معرفی کرده اند. از طرفی چون دستور عریضه نوشتن از طرف خود معصومین و در روایات مختلف آمده است شاید نکته و اثر خاصی در برآورده شدن حاجات داشته باشد که ما از آن آگاهی نداریم .برخی از این روایات در کتاب ارزنده منتهی الآمال تالیف مرحوم شیخ عباس قمی در بخش مربوط به زندگی امام زمان –ع- آمده است.(منتهی الامال,انتشارات هجرت ، ص ۸۶۹)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
آقابااشکی که تمام صورتم را خیس کرده سلام عرض میکنم ارباب جان از بغض بی کسی خفه دارم میشم.برای مشکل مره هرکسی که بودسرزدم هیچ کس اصلا نبود.الان چندوقت به سایت بیت رهبری کردم اصلاباز نمی شه.دردم روبه کی بگم.زمان جنگ محصل بودم تاجبهه نیاز به نیرو داشت من دوستانم به ضمانت مدیرازپایگاه شهیدبهشتی به جبهه رفتیم.دوستانم شهیدشدن من فقط برگشتم.بعد چند وقت پا هام کبودشددکترگفت جبهه بودی.گفتم بله منو با نامه ای به پایگاه فرستاد.اما اسمم توی لیست نبودچندباررفتم اما هیچی.بچه سال بودم.دیگه سردشدم.توی این سالها تمام مخارج درمانم روخانوادم بابدبختی دادن.تقصیر من چی بود الان نه کار دارم نه بیمه نتوان.اگه حقی دارم.پس چرا نمیدن اصلا محلم نمیزاره.آقاجان پسر۲۰ساله ودختر۱۶ساله دارم ازشون خجالت می شم.تاالان مشهدنرفتن.هیچ اعتباری توی خانوادم ندارم اقاجان. شمارا به فاطمه زهرا قسم میدم کمکم کن.خودت از حالم خبرداری اب روم برگر دون. ای یوسف زهرا بدا دم برس.جانم فدایت منو حلال کن قلب مهربونیت روآزرده کردمبه امید ظهور ت.یااباصالح المهدی ادرکنی-یافارس الحجاز ادرکنی-الهم کل لولیک الفرج
پرسمان
برادر عزیز؛ برای صاحبدلی که چنین سوزناک با مولای خود راز و نیاز می کند، باور و ایمان به حضور و ظهور ولی عصر عج الله تعالی فرجه الشریف دارد، و در زندگی اش صادقانه در جبهه نورانی ذخیره الهی بوده، چگونه می توان تصور کرد که ناامیدی به آن رخنه کرده باشد. وعده الهی تخلف ناپذیر است. خدای تبارک و تعالی یسر و راحتی را همراه عسر و سختی قرار داده و از بندگان خود صبوری و استقامت خواسته است. ثبات قدم و توکل و امیدواری، تاریکی و ظلمات دنیا را می زداید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.