عصمت ولی فقیه ۱۳۹۰/۸/۱۱

براساس اعتقادات دینى فقط پیامبران، حضرت زهرا و ائمه اطهار (ع) معصوم اند. ازاین رو هیچ کس ادعا نمى کند که احتمال اشتباه در رفتار و نظرات ولى فقیه نیست. ممکن است دیگران به خطاى او پى ببرند. البته عدم عصمت ملازم با گناه و انحراف نیست بلکه می توان با تبعیت کامل از آموزه های دینی ، تهذیب و تزکیه نفس جلوی اشتباه و لغزش را گرفت . گفتنی است امامان (ع) مرجعیت کامل دینی و حجت واقعی خداوند می باشند. لازمه چنین چیزی مسلماً عصمت است؛ در حالی که مجتهد و ولی فقیه حجت ظاهری است و لازمه آن عصمت نیست، بلکه عدالت و فقاهت است که نزدیکترین مرتبه ممکن به عصمت می باشد.
براساس اعتقادات دینى فقط پیامبران، حضرت زهرا و ائمه اطهار (ع) معصوم اند. ازاین رو هیچ کس ادعا نمى کند که احتمال اشتباه در رفتار و نظرات ولى فقیه نیست. ممکن است دیگران به خطاى او پى ببرند. البته عدم عصمت ملازم با گناه و انحراف نیست بلکه می توان با تبعیت کامل از آموزه های دینی ، تهذیب و تزکیه نفس جلوی اشتباه و لغزش را گرفت . گفتنی است امامان (ع) مرجعیت کامل دینی و حجت واقعی خداوند می باشند. لازمه چنین چیزی مسلماً عصمت است؛ در حالی که مجتهد و ولی فقیه حجت ظاهری است و لازمه آن عصمت نیست، بلکه عدالت و فقاهت است که نزدیکترین مرتبه ممکن به عصمت می باشد. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۴/۱۰۰۱۳۵۷۵۳)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.