عظمت عاشورا ۱۳۹۲/۰۹/۰۹ - ۱۷۹۵ بازدید

افراد حاضر در جریان غدیرخم بیشتر از عاشورا بودند. پس چرا عظمت و شور عاشورا بعداز گذشت زمان و نسل ها اکنون از غدیر بیشتر است؟

در مورد مطلب ارسالی شما باید گفت: این عقیده شخصی شما است. به نظر می‌رسد شور موجود در روز عید غدیر دست‌کمی از شور عاشورا ندارد اما چیزی که باعث شده عاشورا شورانگیزتر از غدیر به نظر آید شاید در موارد زیر دیده شود: 1. در مراسم عاشورا هیئت‌ها و دسته‌های متعدد در سطح شهر به حرکت در می‌آید و این مسئله به گونه باعث ملموس و عینی شدن شور مردم شده است در حالی که اگر دیدو بازدیدها حرکت مردم در روز عید غدیر نیز به صورت دستجمعی و گروهی می‌بود چه بسا شگفت‌انگیز می‌شد.2. استفاده از ابراز و آلاتی همچون طبل و سنج و شیپور و علم و کتل خود سبب شور ظاهری شده است این در حالی است که به صدا در آوردن و همراه آوردن چنین وسایلی در غدیر نیز سبب شور مضاعف ظاهری آن می شد.3. سیاهی لشکر غدیر بسیار بود اما تعداد یاران واقعی اندک. در عاشورا تعداد یاران اندک بود اما عظمتی همچون یک لشکر داشتند. همت بالا و اخلاص آنان در دفاع از نوه رسولخدا عمل آنان و یادشان را جاودانه ساخت.
4. افراد زیاد حاضر در غدیر تمایلی به تبعیت از پیامبر در پذیرش خلافت امیرمومنان نداشتند. این مسئله پس از رحلت پیامبر کاملا مشخص گردید این در حالی است که تعداد اندک اصحاب امام حسین علیه‌السلام برای تبعیت از ایشان همه کاری، حتی جان نثاری نیز کردند.
5. در نیتجه غدیر در حد و اندازه‌های خود و اصحاب مخلص بوجود آورنده آن و عاشورا نیز در حد و اندازه‌های خود و اصحاب مخلصش شور و یاد خود را در تاریخ زنده‌نگهداشته‌است. مخلصین حاضر در غدیر بسیار کم‌تر از مخلصان عاشورا بودند به همین خاطر از هر کدام به اندازه و به نسبت پدید آوردندگانش باید انتظار شور داشت لذا میتوان گفت غدیر و عاشورا هر کدام در به نسبت خود، شور قابل توجهی دارند.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید