عفاف در زمان بی همسری ۱۳۹۷/۱۰/۲ - ۱۹۳ بازدید

با سلام .
در سوره ی نور آمده کسانی که امکان ازدواج ندارند تقوا پیشه کنند تا خدوند از فضل خود آنها را بی نیاز کند. این آیه برای پسران تفسیر شده که بی نیازی یعنی خداوند فقر آنها را برطرف می کند و آنها را بی نیاز می کند. اما این آیه برای دختران چگونه تفسیر می شود منظور از بی نیازی برای یک دختر چیست؟آیا بی نیازی از ازدواج است؟

قرآن می فرماید: « وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لا یَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ... » (نور- ۳۳)
آنها که وسیله ازدواج ندارند باید عفت پیشه کنند تا خداوند آنان را به فضلش بى نیاز سازد ... .
۱. این ایه اختصاصی به پسران و مردان ندارد و شامل دخترها و زنان نیز می باشد .
۲. بی نیازی از فضل خداوند به معنای فراهم کردن زمینه ازدواج در ابعاد مختلف و رفع موانع موجود بر سر راه آن است و از این نظر تفاوتی میان دختر و پسر وجود ندارد .
۳. آیه شریفه می فرماید: از آنجا که گاه با تمام تلاش و کوشش که خود انسان و دیگران مى کنند وسیله ازدواج فراهم نمى گردد و خواه و ناخواه انسان مجبور است مدتى را با محرومیت بگذراند، مبادا کسانى در این مرحله قرار دارند گمان کنند که آلودگى جنسى براى آنها مجاز است، و ضرورت چنین ایجاب مى کند، لذا بلا فاصله در آیه بعد دستور پارسایى را هر چند مشکل باشد به آنها داده مى گوید:" و آنها که وسیله ازدواج ندارند باید عفت پیشه کنند، تا خداوند آنان را به فضلش بى نیاز سازد" (وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لا یَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ).
نکند در این مرحله بحرانى و در این دوران آزمایش الهى تن به آلودگى در دهند و خود را معذور بشمرند که هیچ عذرى پذیرفته نیست، بلکه باید قدرت ایمان و شخصیت و تقوا را در چنین مرحله اى آزمود.
ر. ک : تفسیر نمونه، ج ۱۴، ص: ۴۵۹

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.