عقوبت تبعیض میان دانشجویان توسط استاد ۱۳۹۱/۱۲/۲۲ - ۲۹ بازدید

امام سجاد (ع) در رساله حقوق خود، حقی برای دانشجو و متعلم قائل می شوند که واجب است توسط استاد و معلم رعایت شود. ایشان وظیفه استاد در قبال دانش آموز را چنین بیان می فرمایند:

امام سجاد (ع) در رساله حقوق خود، حقی برای دانشجو و متعلم قائل می شوند که واجب است توسط استاد و معلم رعایت شود. ایشان وظیفه استاد در قبال دانش آموز را چنین بیان می فرمایند:


اما حق جاهل برعالم یا متعلم برمعلم آنست که بداند خداوند متعال او (استاد) را امام و راهنما قرار داده است به جهت علمی که به او عطا نموده است و کلید خزانه حکمت را به دست او داده است ؛ پس اگر با آنها که نمی دانند احسان و نیکی نمود و از علمی که خداوند به او عطا نموده با مهربانی به آنها آموخت و در نصیحت و راهنمائی آنان بـا صبر و حوصلـه قدم برداشت؛ و برای نجات جامعه از جهـل و نادانی ؛از خزانهء علمی که خدا در اختیار او گذاشته است انفاق کرد ؛ ایـن عالم و معلم هدایت شده و هدایت گر است و از روی اعتقاد و ایمان ؛ خدمتکار جامعه انسانی است . اما اگر از آنچه می داند انفاق نکند و علم خود را از دیگران دریغ بدارد ؛ خیانتکار بوده و نسبت به خلق خداوند ظالم محسوب می گردد. (۱)


قطعا اگر استاد در قبال وظایفی که در برابر دانشجویان خود دارد کوتاهی نماید و یا به گونه ای در کلاس و بین دانشجویان رفتار کند که سبب تضییع حق کسی شود، مسئول بوده و باید این خطا و گناه که هم حق الله و هم حق الناس را شامل می شود جبران نماید. اما اینکه چه نوع عقوبتی در انتظار اوست، فقط خداوند می داند.


اگر فرق گذاشتن بین دانشجویان توسط استاد، به دلیل شایستگی آنها باشد، تا جایی که سبب تضییع حق سایرین نگردد، بلامانع است. مثل تخصیص دادن امتیاز و نمره برای دانشجوی فعال در کلاس و بحث و .....


(۱). وأما حق رعیتک بالعلم ؛ فأن تعلم أن الله قـد جعلک لهم فیما آتاک مـن العلم ؛ و ولاک من خزانة الحکمـة ؛ فإن أحسنت فیما ولاک الله من ذلک و قمت بـه لهم مقام الخازن الشفیق ؛ الناصح لمولاه فى عبیده ؛ الصابر المحتسب الذى إذا رأى ذا حاجة أخرج له من الاموال التى فى یدیه کنت راشدا ؛ و کنت لذلک آملا معتقدا وإلا کنت له خائنا و لخلقه ظالما و لسلبه و عزه متعرضا .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.