علاقه به استاد ۱۳۹۱/۷/۳۰ - ۱۳۳ بازدید

خواهر گرامی؛از این که با اعتماد,یکی از مهمترین دغدغه زندگی خود را با ما در میان گذاشته اید به خود می بالیم و سعی می کنیم راهکارهای مناسبی را در اختیارتان قرار دهیم .
خواهر گرامی؛از این که با اعتماد,یکی از مهمترین دغدغه زندگی خود را با ما در میان گذاشته اید به خود می بالیم و سعی می کنیم راهکارهای مناسبی را در اختیارتان قرار دهیم .
خواهرم ؛ازدواج مهمترین و سرنوشت سازترین مسئله گستره زندگى هر انسان است. طبیعى است که اگر این امر مهم با در نظر گرفتن همه ى جوانب آن و بر اساس تحقیق، آگاهى و شناخت لازم از طرف مقابل و با رعایت نکات مهمى که در انتخاب همسر باید مدّ نظر قرار گیرد، انجام شود باعث خوشبختى و سعادت انسان در زندگى مى گردد و اگر با این مسئله مهم برخوردی سطحى و از روى احساسات، که عمرى بسیار کوتاه دارد و در عرض چند هفته یا چند ماه شعله هاى کاذب آن فرو مى نشیند انجام گیرد پى آمدهاى ناگواری ببار خواهد آورد؛لذا لازم می دانیم به شما نسبت به برخی نکات مهم آگاهی دهیم تا با بصیرت کاملی با مساله خود برخورد نمایید.

جایگاه عشق در ازدواج
در امر ازدواج نباید قبل از انتخاب، عاشق و دلباخته ى کسى شد (نه پسر نسبت به دختر و نه دختر نسبت به پسر) البته علاقه در حدّى که انگیزه اى شود براى انتخاب اشکالى ندارد, بلکه لازم است اما اگر این علاقه تبدیل به عشق شد مشکلات زیادى را دارد از جمله اینکه عشق هاى اینچنینی که جنبه ى شهوانى و احساسى دارد علیرغم اینکه پایدار نیست اما موجب مى شود که ما فرد مورد نظر را بخوبى نتوانیم ارزیابى کنیم ونتوانیم جنبه هاى مثبت و منفى او را شناسایى نمائیم لذا چنین عشق هایى مى تواند بطور کلى قدرت انتخاب را از انسان سلب کند .بنابراین علاقه هاى اولیه را باید مهار کرد. اگر بعد از تحقیقات لازم انسان به این نتیجه رسید که فلان مورد مناسب است آنگاه باید علاقه ها را تقویت کرد ولى اگر مورد مناسب نیست یعنى کفو نیست وفقط ظاهر او چشم انسان را گرفته اما سایر شرایط ندارد و حتى اعضاء خانواده نیز موافق نیستند، طبیعى است که در این صورت باید آن علاقه هاى خام اولیه را نیز از صفحه ى دل زدود زیرا دلیلى ندارد به فردى که همسر آینده ما نیست عشق بورزیم و علاقه ى او را در دل خود جاى دهیم.

** وقتى دو نفر مى خواهند با یکدیگر ازدواج کنند باید از جهات گوناگونى کفو و همتاى یکدیگر باشند تا تعادل بین آن دو و خانواده آنها برقرار شود و الاّ مشکلات فراوانى را در پى خواهد داشت. منظور از کفو بودن به طور کلى یعنى اینکه دو نفر از نظر فکرى - اعتقادى، اقتصادى، اجتماعى، فرهنگى، تحصیلى، سنّى، قیافه ى ظاهرى و خانوادگى به یکدیگر نزدیک باشند ؛زیرا ناهمگونى در موارد فوق مى تواند براى زندگى آینده مسئله ساز باشد.

** از دید گاه اسلام روابط بین زن و مرد چند صورت دارد:
۱. رابطه زن و شوهری،
۲. رابطه علمی،
۳. رابطه حرفه ای و شغلی،
۴. رابطه دوستانه.

*رابطه علمی
این نوع رابطه با حفظ موازین شرعی و رعایت حدود الهی از ناحیه زن و مرد مجاز است و بهترین مصداق بارز آن رابطه بین استاد و شاگرد است اعم از این که استاد زن باشد و شاگرد مرد، یا شاگرد زن باشد و استاد مرد. آنچه مهم است رعایت موازین شرعی است، اگر احکام الهی مراعات شود این نوع رابطه نه تنها مجاز است بلکه مورد تأکید اسلام است و اگر حدود الهی مراعات نشود و حریم های بین محرم و نامحرم شکسته شود اسلام از این رابطه ناخشنود است و آن را نهی می کند زیرا به ضرر زن و مردم و جامعه است.
رابطه شما و استاد محترمتان جزءروابط علمی است که بهتر است مقتضیات آن رعایت گردد ؛ زیرا ماهیت آن با ماهیت ازدواج بسیار متفاوت است. ازدواج در حقیقت نوعى مشارکت اجتماعى دو انسان است که باید از جهات گوناگون( اعتقادى، اجتماعى، عقلانى، تحصیلى و...) با یکدیگر تناسب عملى داشته باشند,در حالی که در رابطه علمی میان شما و استادتان تناسب در بسیاری از این محورها موردنظر نیست.
نکته ۴- خواهرگرامی ؛نیازهاى عاطفى و غرایز ایام جوانى، آدمى را به سوى «دوست داشتن و عشق ورزیدن» سوق مى دهد که البته این یک امر طبیعى و غریزى است و کمتر مى توان راهى براى گریز از آن پیدا کرد. از آنجا که جاذبه بین دو جنس مخالف (زن و مرد) مخصوصا در سنین جوانى بسیار شدید است،آنچه مهم می نماید کنترل عقلایى بر احساسات و پرهیز از مخاطراتى است که ممکن است فرد را به گرفتارى هاى مختلف روحى و جسمى دچار سازد.
اما در مورد مساله شما :
قصد شما برای ازدواج با فردی که احساس خوبی نسبت به او پیدا کرده اید امری طبیعی است، لذا لازم است برای جهت بخشی مثبت به این حس خود، ارزیابی روشنی از شرایط خود داشته باشید تا برخورد واقع بینانه ای با آن ، در جهت امر بسیار مقدس و ارزشمند ازدواج داشته باشید.
ممکن است گاه دختر خانمی برای ارزیابی احساس پسری در مورد خود بخواهد به طور مستقیم اقدام نماید . شأن و منزلت یک دختر ایجاب مى کند که تقاضا و اقدام براى ازدواج از طرف مرد صورت گیرد . در ازدواج همیشه پسران طالبند و دختران مطلوب، این عادت براساس فطرت انسانی آنهاست. به همین جهت پسران به خواستگاری می روند نه دختران، حتی در روایتی که مربوط به ازدواج آدم و حواست، آدم با این که خلیفه خدا و مسجود ملائکه شد ولی مأمور شد که از حوا خواستگاری کند و خداوند اجازه نداد حوا از آدم خواستگاری کند. حال اگر عکس این عادت فطری اتفاق افتد، نتیجه مطلوبی نخواهد داد و بلکه گاهی سبب تحقیر و شکست روحی دختر می شود. البته طبق نظر همه مراجع، خواستگارى دختر از پسر اشکال ندارد؛ مگر آنکه این امر خلاف عرف و به گونه اى باشد که باعث هتک دختر شود .
اسلام به پیروانش دستور می دهد که اگر امکان ازدواج با فرد مورد علاقه شان را داشتند فورا ازدواج کنند و اگر ندارند به هیچ وجه با او ارتباط برقرار نکنند و حتی در خیال خود هم به او فکر نکنند. ما اگر بخواهیم راهی غیر از آنچه اسلام گفته در پیش بگیریم و به جای کنترل احساسات درونی، جلوی آن را باز بگذاریم، دچار مشکلات روحی و روانی زیادی می شویم.
راهکار
با توجه به مطالب فوق و شرایط مساله شما لازم است چند نکته را خدمتتان عرض کنیم؛
۱. ازدواج و انتخاب شریک برای زندگی مسأله ای نیست که با افکار و رفتارهای ناشی از احساسات زودگذر پایه ریزی شود. باید برای آن برنامه ریزی دقیق و حساب شده ای داشت و بدون محاسبه و دوراندیشی اقدام کردن جز پشیمانی و حسرت چیز دیگری به دنبال ندارد.
۲. انتخاب همسر باید بر اساس ملاک ها و معیارهای صحیح و عقل پسند باشد. کسی که می خواهد ازدواج کند ابتدا باید ببیند آمادگی و موقعیت آن را دارد یا نه، سپس در مورد ویژگی های همسر آینده اش فکر کند و معیارهای اصلی را کشف کند؛ در مرحله سوم باید بکوشد تا افرادی را در نظر بگیرد که بهترین و بیشترین معیار همسر خوب را دارا هستند. این سه مرحله از اصول اساسی ازدواج است و باید رعایت شود.
۳. در ازدواج همیشه پسران طالبند و دختران مطلوب و این عادت براساس فطرت انسانی آنهاست.
۴. در مورد مسأله ای که برای شما پیش آمده، اگر با بررسی و تحقیق و مشورت های لازم ایشان را فردى صالح و مناسب تشخیص دادید، بهترین راه آن است که از طریق واسطه اى مورد اعتماد نظر طرف مقابل را درباره خویش جویا شوید. مثلا واسطه با ظرافت خاص و تجربه ای که دارد به ایشان بگوید دختری با فلان شرایط و ... آمادگی ازدواج و تشکیل زندگی را دارد و در صورتی که وی مایل باشد خود در این مسیر به او کمک می کند .
مطمئن باشید در صورتى که اگر او نیز واقعا به ازدواج با شما تمایل داشته باشد به طور رسمى و از طریق خانواده محترمشان با کمک واسطه از شما خواستگارى خواهد کرد.
خواهرم اگر با عمل به بند ۴ نتیجه مورد نظر خود را دریافت نکردید ,احساسات خود را کنترل و از ابراز محبت خوددارى کنید؛ زیرا علاقه یک سویه راه به جایى نمى برد.
خوش آن بى مهربانى هر دو سر بى که یک سر مهربانى درد سر بى
نکته پایانی
با تفحص و پرس و جوى مختصرى که فرد واسطه انجام مى دهد، مسأله کاملا روشن مى شود,لذا هیچ دغدغه خاطر و اشتغال فکرى برای خود درست نکنید .
لازم به تأکید است فرد واسطه با ید دارای صفاتی چون دلسوزی، مورد اعتماد و سر نگهدار، عاقل و دارای تجربه باشد وبه گونه ای عمل کند که مثلا می خواهد از نظر و دیدگاه وی درباره شما مطلع شود، و یا می خواهد دختری را برای ازدواج به وی معرفی کند و از اظهار تمایل و علاقه شما به وی (حداقل در مرحله اول) او را مطلع نسازد.
مطمئنا اگر دختر و پسر از تناسب کافی برخوردار باشند و پسر نیز به این دختر تمایل داشته باشد اقدام خواهد کرد وگرنه به دنبال فرد مورد نظر دیگری خواهد رفت.
جهت آگاهی بیشتر نسبت به این موضوع مطالعه کتاب های ذیل مفید خواهد بود:
۱- جوانان و انتخاب همسر على اکبر مظاهرى
۲- ازدواج آسان و شیوه همسردارى محمد محمدى اشتهاردى
۳- ازدواج آسمانى على اکبر مظاهرى
۴- ازدواج پایدار کاظمى حقیقى
۵- ازدواج در اسلام مصطفى کاشفى خوانسارى
۶- ازدواج و روابط زن و مرد نجفى یزدى
۷- پیوند دو قلب یا راهنماى ازدواج مهدى پاکزاد
۸- جوانان و ازدواج - زندگى بهتر سید احمد واحدى
۹- جوانان، ازدواج و مسایل جنسى روح اللّه خالقى
۱۰- راهنمایى ازدواج بهزاد رحمتى
۱۱- همسران برتر، غلامعلى افروز
۱۲- انتخاب همسر، ابراهیم امینى
۱۳- ازدواج مکتب انسان سازى، دکتر پاک نژاد

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
منو بدبخت کردیکی ازهمین اساتید دانشگاه

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.