علت صلوات فرستادن بر مقام معظم رهبری ۱۳۹۰/۸/۱۰ - ۳۳ بازدید

دانشجوی گرامی اهتمام شما نسبت به شناخت و تبیین صحیح مسائل مربوط به نظام و جامعه اسلامی قابل تقدیر و ستایش است . صلوات از اذکار مستحبى است و درود بر رسول خدا و آل اوست. موضوع سه صلوات در جریان پیروزی انقلاب اسلامی به جهت اعلام وفادارى به امام و بیعت با او در برابر رژیم طاغوت بود که تاکنون نیز این سنت باقى مانده است.البته می توان برای دعا از کلماتی چون «حفظه الله » استفاده کرد، ولی ذکر صلوات ، خواص متعدد بیشتری دارد از جمله : ۱- مایه تبرک است . ۲- یادآور پیامبر و اهل بیت (ع ) و احیا کننده نام و راه آنان است .
دانشجوی گرامی اهتمام شما نسبت به شناخت و تبیین صحیح مسائل مربوط به نظام و جامعه اسلامی قابل تقدیر و ستایش است . صلوات از اذکار مستحبى است و درود بر رسول خدا و آل اوست. موضوع سه صلوات در جریان پیروزی انقلاب اسلامی به جهت اعلام وفادارى به امام و بیعت با او در برابر رژیم طاغوت بود که تاکنون نیز این سنت باقى مانده است.
البته می توان برای دعا از کلماتی چون «حفظه الله » استفاده کرد، ولی ذکر صلوات ، خواص متعدد بیشتری دارد از جمله : ۱- مایه تبرک است . ۲- یادآور پیامبر و اهل بیت (ع ) و احیا کننده نام و راه آنان است . ۳- یکی از شعارهای مهم اسلامی است که آیات و روایات بسیار زیادی در فضیلت آن وارد شده است . همچنین یکی از افتخارات و امتیازات بزرگ شیعه نسبت به دیگر برادران مسلمان ، این است که هرگاه بخواهد شخصیت های برجسته خود را یاد و تکریم نماید، بر پیامبر و آل او درود می فرستد و این نشانه عمق پیوند شیعه با پیشوایان دین است . صلوات دعا و شعاری است که همواره راه و مسیری را که خداوند معین فرموده به ما یادآوری می کند؛ یعنی : «ان الله و ملائکته یصلون علی النأبی یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما.»از سوی دیگر ابراز احساسات از ویژگی های موجودات «حساس» است و در این میان انسان بیشتر از سایر موجودات در پی پیدا کردن راهی جهت ابراز احساسات درونی و اظهار علاقه به دیگران و به خصوص بزرگان می باشد. برای این منظور از روش های مختلف «هورا، سوت، کف زدن، دست تکان دادن و...» استفاده می شود. آنچه در فرهنگ اسلامی به روشنی قابل مشاهده است محتوا دادن به رفتارهای طبیعی و اجتماعی انسان است، لذا اعلان اذان را جایگزین ناقوس کلیسا کرد. سلام کردن را جایگزین برداشتن کلاه کرد. در روزهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مردم از لفظ «صحیح است» و یا کف زدن برای تأیید و تشویق استفاده می کردند که بعدها تکبیر جایگزین آن شد. همچنین استفاده از صلوات جهت احترام و تأیید از گذشته میان مردم متدین مرسوم بوده است و هرگاه می خواستند بیشتر احترام بگذارند صلوات ها تکرار می کردند. بنابراین پیام تکرار صلوات به ویژه در مقطع زمانی خاص نظیر شنیدن نام حضرت امام (ره) و آیت الله خامنه ای، به عنوان اعلام وفاداری و حمایت از رهبری حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی و خاری در چشم دشمنان است که در ضمن دارای محتوای معنوی نیز می باشد .
در پایان با آرزوی موفقیت برای شما ، اگر همچنان سئال یا ابهامی باقی است در مکاتبات بعدی به صورت شفاف مرقوم نمائید تا بررسی و پاسخ داده شود . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۲/۱۰۰۱۴۳۸۱۷)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.