علت نامگذاری قوم یهود ۱۳۹۹/۰۲/۱۱ - ۱۲۳۶ بازدید

بنام خدا با سلامچرا قوم بنی اسرائیل را با توجه به اینکه حضرت یوسف پیامبر بعد از حضرت یعقوب بود الآن به اسم فرزند بزرگ حضرت یعقوب(یهودا)میشناسند

اسرا به معنای عبد و ایل به معنای خدا است و اسرائیل به معنای بنده خداست . یعقوب پیامبر را اسرائیل می گویند چون او بنده کامل خدا بود و همه فرزندان و نوادگان او را بنی اسرائیل می نامند . (1) بر این پایه همه نسل حضرت یعقوب علیه السلام را بنی اسرائیل می نامند و این نامگذاری ربطی به یهودا که فرزند حضرت یعقوب است ندارد . نسل حضرت یعقوب (ع) همیشه بنی اسرائیل نامیده می شدند و پس از آنکه در سال 538 قبل از میلاد توسط حکومت بابل اسیر و به بابل انتقال داده شدند و توسط کورش آزاد گردیدند ، به جای بنی اسرائیل کلمه یهود بر آنان گفته شد . (2) در باره کلمه یهود چند نظر گفته شده است: یک نظر این است که این کلمه ، عربی نیست بلکه عبری است و از یهوه به معنای خدا گرفته شده است . (3) بر این پایه یهود به معنای قومی است که یهوه را می پرستند و ربطی به یهودا که یکی از فرزندان حضرت یعقوب است ندارد . به نظر برخی کلمه یهود از نام یهودا گرفته شده است و یهودا یکی از فرزندان حضرت یعقوب است و یهود به معنای نسل یهودا است و و چون بیشتر نسل یعقوب از یهودا است به نسل فرزندان دیگریعقوب هم یهود گفته شده است . (4) بر این اساس یهود گفتن به این دلیل نیست که همه یهود از نسل یهودا باشند بلکه چون نسل او بیشتر بود به این جهت به همه یهود گفتند . برخی می گویند که کلمه یهود عربی و از ماده هود به معنای برگشتن است . (5) برخی می گویند که حضرت یعقوب موقع وفات به فرزندان خود وصیت کرد که پیرو یهودا باشند و آنانکه پیرو او شدند یهود نام گرفتند . (6) بر اساس این نظر هم معنای یهود این نیست که فرزندان دیگر حضرت یعقوب دارای نسل نشدند بلکه به خاطر پذیرش اطاعت یهودا یهود نامیده شدند . از این نظریه ها نظریه اول درستتر به نظر می رسد و یهود به معنای نسل یهودا نیست بلکه به معنای پرستندگان یهوه است و نسل حضرت یعقوب از همه فرزندانش ادامه یافته است نه فقط از یهودا.1- دائره المعارف تشیع ج 3 ص 443 و بحار الانوار ج 12 ص265 ح 30 . 2- العنصریه الیهودیه ع الدکتور احمد بن عبد الله الزغیبی ص 178 و ص 61 . 3- اسلام و عقائد و آراء بشری ، یحیی نوری ص 395 چاپ چهارم سال 1353 . 4- العنصریه الیهودیه ص 61 . 5- همان . 6- التاریخ الیهودی ، صابر طعیمه ، ص 33 جزء اول .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.