علل حیض دیدن زن در روایات ۱۳۹۲/۰۹/۱۱ - ۳۰۹۷ بازدید

صحت و سقم این روایات راکه درموردعلت حیض زنان آمده است را بیان فرمایید. ۱.حیض زن عذاب وعقوبتی است که خداوند به خاطر وسوسه ی آدم توسط حوا به آنان داده است ۲. ویاروایتی که درعلل الشرایع درباره علت حیض زنان گفته است.

ابتدا لازم است متذکر شویم روایت مورد اول را نیافتیم تنها در روایتی این گونه آمده وقتی حوا به زمین آمد و مبتلا به معصیت شد حیض دید و مامور به غسل شد. بحار الانوار ج 1 ص 288 و در مورد دوم دو روایت در علل الشرایع آمده که مضمون روایت اول این است که حیض عقوبت است و دختران انبیا حیض نمی شوند و اول کسی که حیض شد ساره بود. وجه این گونه روایات برای ما معلوم نیست و از سوی دیگر میان روایت علل که ابتدای حیض را از ساره همسر ابراهیم می داند و روایاتی که در باره عادت شدن حضرت حوا وارد شده تعارض دیده می شود در این گونه روایات که روایت ثمره عملی ندارد و روایت نیز از نوع روایات اعتقادی نیست که اعتقاد به آن لازم باشد بهتر است انسان سکوت کند و نفیا و اثباتا سخنی نگوید.  در مقابل این احادیث به دسته دیگری از روایات می توان به روایاتی که در مورد اجر و ثوابی که به زنان در ایام حیض می‌رسد، اشاره‌ای نمود، از جمله:- «قَالَ النَّبِیُّ (ص) حَیْضُ یَوْمٍ لَکُنَّ خَیْرٌ مِنْ عِبَادَةِ سَنَةٍ صِیَامٍ نَهَارُهَا وَ قِیَامٍ لَیْلُهَا»(1)؛ پیامبر اکرم(ص) فرمودند یک روز حیض شدن بهتر از عبادت یک سال است که روز هایش روزه و شب هایش نماز خوانده باشد.- «وَ قَالَ النبی(ص): مَنْ مَاتَتْ فِی حَیْضِهَا مَاتَتْ شَهِیدَةً»(2)؛ پیامبر(ص) فرمودند زنی که در حالت حیض بمیرد، اجر شهید را دارد.- «و فِی الْخَبَرِ: وَ إِذَا اغْتَسَلَتْ مِنْ حَیْضِهَا کُفِّرَ لَهَا کُلُّ ذَنْبٍ وَ لَمْ یُکْتَبْ عَلَیْهَا خَطِیئَةٌ إِلَى الْحَیْضَةِ الْأُخْرَى »(3)؛ و در روایت است زنی که از حیضش غسل کند تمام گناهانش آمرزیده می‌شود و بر او گناهی نوشته نمی‌شود تا زمان حیض دیگر.(1و2و3. نوری، حسین، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل ، انتشارات موسسه آل البیت، ج2، ص41)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.