علل سلب توفیق ۱۳۹۳/۱۰/۲۸ - ۹۵۱ بازدید

چگونه توفیق بندگی از زندگی آدمی سلب می شود؟

زمینه ها و عواملی که باعث سلب توفیق بندگی از انسان می شوند، فراوان اند، به برخی از مهمترین این عوامل اشاره می کنیم. ۱. فراموشی و غفلت از خدا:
در این زمینه خداوند می فرماید: نَسوا اللَّهَ فَأَنْسَاهُمْ أَنفُسهُمْ (حشر / ۱۹) «خدا را فراموش کردند، و خدا نیز آنها را به خود فراموشی گرفتار کرد. از یاد بردن خدا، زمینه و عاملِ از دست دادنِ بسیاری از توفیقات الهی است که در پرتو یادِ خدا قابل دست یابی است.
۲. تردید و ضعف ایمان:
تردید، نشانه بی بصیرتی، بی ایمانی و عاملِ بی توفیقی است. خداوند می فرماید: إِنَّمَا یَستَئْذِنُک الَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الاَخِرِ وَ ارْتَابَت قُلُوبُهُمْ فَهُمْ فى رَیْبِهِمْ یَترَدَّدُونَ (توبه / ۴۵) تنها کسانی از تو اجازه (ماندن در مدینه) می گیرند که ایمان به خدا و روز آخرت ندارند و قلبشان در شک و تردید است. لذا آنان در تردید خود سرگردانند.
بصیرت افزایی، عاملی تردیدزدا و ایمان افزا و توفیق آفرین است.
۳. معصیت و نافرمانی:
خداوند در قرآن می فرماید: «مَن یَعْصِ اللَّهَ وَ رَسولَهُ فَقَدْ ضلَّ ضلَلاً مُّبِیناً (احزاب / ۳۶) هر کس خدا و رسولش را نافرمانی کند، به ضلالتی آشکار گمراه شده است. گناه و نافرمانی، موجب سلبِ توفیقِ هدایت و باعث گمراهی می گردد.
۴. کفر و انکار حقایق:
قرآن کریم می فرماید: وَ اللَّهُ لا یَهْدِى الْقَوْمَ الْکَفِرِینَ (بقره / ۲۶۴) خداوند، کافران را هدایت نمی کند. در این آیه، کفر، زمینه سازِ سلب توفیق و عاملِ گمراهی معرفی شده است.
۵. ظلم و ستم:
قرآن کریم می فرماید: «وَ اللَّهُ لا یهْدِى الْقَوْمَ الظلِمِینَ»؛ (بقره / ۲۵۸.
) «خداوند قوم ستمگر را هدایت نمی کند.» یعنی، ظلم زمینه سازِ سلب توفیق و موجب محرومیّت از هدایتِ الهی می شود.
۶. اعمال ناشایست:
امام صادق (ع) درباره کلام خدای عزّ وجلّ: «قَالُوا رَبَّنَا غَلَبَت عَلَیْنَا شِقْوَتُنَا وَ کنَّا قَوْماً ضالِّینَ»؛ (مؤمنون / ۱۰۶) «گفتند: پروردگارا شقاوتِ ما بر ما چیره گشت.» فرمود: «بِاَعمَالَهُم شَقَوا؛ (التوحید شیخ صدوق، ترجمه: محمد علی سلطانی، ص ۵۵۳، ح ۲) به وسیله عمل هایشان بدبخت شدند.
بنابراین با اعمال شایسته، توفیق سعادت نصیب ما می شود و از ما سلب نمی گردد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.