علل عدم حمایت ایران از جمهوری آذربایجان در جریان جنگ قره باغ ۱۳۹۱/۱۰/۱۶ - ۴۱۱ بازدید

موضع ایران در جنگ بین ارمنستان و اذربایجان پیرامون منطقه قره باغ چه بود؟
سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی بر گسترش همه جانبه مناسبات و روابط مسالمت آمیز با همسایگان خود و حل منازعات کشورهای منطقه استوار است. در جریان جنگی که از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ بین ارمنستان و اذربایجان بر سر منطقه قره باغ واقع در جمهوری اذربایجان رخ داد و منجر به تسلط ارمنستان بر مناطقی از قره باغ شد، دولت جمهوری اسلامی ایران بی طرفی خود را اعلام نموده و به عنوان نیروی صلح وارد عمل گردید و تمام توان خود را در جهت حل این منازعه به کاربست.
هر چند در همان روزها جریاناتی در تلاش بود تا با تحریکات جدایی طلبانه در مورد اذربایجان ایران، تغییر الفبای کشور آذربایجان- با وجود پیوندهای عمیق ان با عربی و فارسی- به لاتین، عزل مقام مرجعیت و افزایش برنامه های مبتذل تلوزیونی، گسترش فشار بر مسلمانان و شیعیان، دست اندازی به سهم ایران از دریای خزر، و از همه مهمتر عادی سازی روابط این کشور با رژیم اشغالگر قدس و افزایش همکاری های سیاسی نظامی با امریکا و ایجاد پایگاه نظامی ایالات متحده در این کشور، موجبات تضعیف پیوندهای عمیق تاریخی، فرهنگی وسیاسی دو ملت را فراهم آورد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.