علم بدون عمل ۱۳۹۱/۰۲/۱۱ - ۱۵۴۲ بازدید

(علم داریم ولی عمل نمی کنیم) لطفاجواب این سوال رابصورت تحلیلی و تفسیری دهید.

در مورد اینکه چرا علم داریم ولی عمل نمی‌کنیم پاسخ مفصلی برای شما ارسال شده است که همراه با راهکارهایی برای درمان آن نیز است.همانطور که گفته شد ضعف ایمان به دانسته‌ها عامل اصلی ترک عمل به علم است. اجازه بدهید مطالب قبلی را تکرار نکنیم. دوباره پاسخ گذشته را با دقت مطالعه کنید و اگر در بخشی از آن نقطه نظری دارید بیان کنید. در این مجال توجه شما را به بخشی از ایمان توجه می‌دهم.«ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین الذین یومنون بالغیب» (بقره2و3)
قرآن کریم بیان می‌کند که تنها برای متقین هدایت خواهد بود. اما غیر متقین و آنها که توجهی به دستورات خدا ندارند یعنی می‌دانند ولی عمل نمی‌کنند بهره‌ای از هدایت قرآن نمی‌برند. در ادامه اوصافی برای افراد متقی بیان می‌شود که تنها به یکی از آنها می‌پردازیم که ایمان به غیب است.
ایمان به غیب در همه ابعاد زندگی ما تجلی دارد. رفتار کسانی که ایمان به غیب دارند و آنها که ایمان به غیب ندارند بسیار متفاوت خواهد بود.
در سخن گفتن، نگاه کردن، کمک کردن به دیگران، عمل به دستورات دینی و واجبات، ترک محرمات و کوچک ترین اعمال جوارحی و جوانحی همه و همه متاثر از ایمان ما به غیب است.
اگر معتقد باشیم خدا ما را می‌بیند رفتار ما متفاوت خواهد بود.
اگر معتقد باشیم خدا از زوایای دل ما آگاه است عمل ما متفاوت خواهد بود.
اگر معتقد باشیم ذره‌ای از اعمال ما در عالم گم نمی‌شود و همه آنها، جزء به جزء محاسبه خواهد شد مراقبت ما از خودمان و کیفیت آنها تغییر خواهد کرد.
اگر بدانیم همه امور به دست خدا است دیگر روی قدرت خودمان، علممان، پول و موقعیت و پارتیمان حسابی باز نمی‌کنیم.
اگر معتقد باشیم که تنها کاری در عالم ماندگار است که برای خدا باشد دیگر برای خوشامد دیگران درس و کار و عبادت و... انجام نمی‌دهیم.
اگر بدانیم امام زمان ارواحنا فداه و عجل الله ظهوره الشریف توجه کاملی به حال ما و رفتارمان دارند و از همه آنها با خبر هستند، بی ادبی را در محضر مبارکشان از حد نمی‌گذرانیم.
ایمان به غیب مصادیق بسیار زیادی در زندگی ما دارد و همه ابعاد زندگی ما را شامل است. مواردی که ذکر کردم همه از مصادیق ایمان به غیب است.
تقاضایی که دارم این است که روی این امور تفکر و دقت کنید و ایمانِ به غیب خود را بسنجید. ما نوعا در ایمان به غیب لنگ می‌زنیم. یکی از نشانه‌های آن همین است که می‌دانیم ولی عمل نمی‌کنیم.
از خدا می‌خواهیم ما عامل به دستوراتش قرار بدهد. موفق باشید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.