علم جفر ۱۳۸۷/۱۱/۱۷ - ۵۸۹۱ بازدید

درباره علم جفر در ستاره چینی و طالع بینی مطالبی برای من بیان کنید.

علم جفر شاخه ای شریف از علوم غیبیّه اهل بیت(ع) است که بنا به روایات اهل بیت(ع) رسول خدا آن را بیان و امیر مومنان آن را نوشته است. و آن نوشته دست به دست در بین ائمه اطهار(ع) گشته و به امام عصر(ع) رسیده است.
با توجّه به برخی روایات ، به نظر می رسد آنچه امروزه به عنوان علم جفر یا علم الحروف در دست برخی افرار است غیر از علم جفر اهل بیت (ع) باشد. چون این علم الحروف رایج قبل از اهل بیت(ع) نیز در دست برخی مردم بوده است.
در رابطه با طالع بینی گفتنی است که طالع بینى که با نگاه کردن در ساعت، روز، ماه و سال به دنیا آمدن یک شخص و نگاه کردن به اوضاع ستارگان در آن وقت حکم به آینده آن شخص مى شود در حقیقت نوعى نجوم احکامى است. در استعمال عامه به آینده بینى به وسیله فال و رمل و مانند اینها نیز طالع بینى گفته مى شود. بسیارى از فقها اصل پیش بینى حوادث آینده به وسیله نجوم را در صورتى که با اعتقاد به حتمى بودن آن و تأثیر آن در حوادث به صورت مستقل همراه نباشد را بلااشکال دانسته اند. به این معنى که شخص با اعتقاد به خداوند و مؤثر حقیقى بودن او قائل به این گونه تأثیرات باشد و مشیت خداوند را در آن مؤثر بداند و به صورت جزمى و حتمى نسبت به آینده پیش بینى نکند. گرچه در همین فرض هم بسیارى از فقها چنین کارى را جایز ندانسته اند. بنابراین این گونه طالع بینی ها اعتبار شرعی و علمی ندارد و بلکه بر اساس حدس و گمان است اگر چه گاهی در برخی موارد مطابقت با واقع داشته باشد. برای رفع احتمالات با پرداخت صدقه و دعا می توان از عوارض آن به دور بود.
بسیارى بلکه اکثر قریب به اتفاق کسانى که امروزه طالع بینى یا فال بینى و دعا نویسی مى کنند مدعیان دروغ گویند و براساس حدس وتخمین چیزهایى مى گویند و مراجعه به آنان وجه درستى ندارد. پس اعتقاد به پیش بینی جزمی و قطعی آینده به طور مستقل و با صرف نظر از اراده و مشیت خداوند و بدون موثر دانستن خداوند شرعا جایز نیست و نیز بیشتر مدعیان طالع بینی و پیش بینی آینده افرادی دروغ گو و فرصت طلب هستند و نباید حرف مدعیان طالع بینی را باور کرد بنابراین این گونه طالع بینی ها اعتبار شرعی و علمی ندارد و بلکه بر اساس حدس و گمان است اگر چه گاهی در برخی موارد مطابقت با واقع داشته باشد. برای رفع احتمالات با پرداخت صدقه و دعا می توان از عوارض آن به دور بود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.