علم یا ثروت ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۱۰۵۹ بازدید

از نظر اسلام علم بالاتر است یا ثروت؟ به چه دلیل؟

از نظر اسلام علم بسیار ارزنده تر از ثروت است و این مربوط به همه زمان ها است . قرآن مجید هرگز مال را ملاک برتری ندانسته است ، اما درباره علم می فرماید : ( ( هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون ) ) . حضرت علی ( ع ) در نهج البلاغه برتری های علم بر مال را چنین برمی شمرند : » یا کمیل العلم خیر من المال ،العلم یحرسک و انت تحرس المال ، والمال تنقصه النفقه و العلم یزکو علی الانفاق ، وضیع المال یزول بزواله . یا کمیل بن زیاد! معرف العلم دین یدان به ،به یکسب الانسان الطاع فی حیاته و جمیل الاحدوث بعد وفاته و العلم حاکم والمال محکوم علیه . یا کمیل هلک خزان الاموال و هم احیا، و العلما باقون مابقی الدهر...؛ ای کمیل ! علم بهتر از ثروت است ، زیرا : 1- دانش تو رامحافظت می کند؛ ولی مال را تو باید نگاهبانی کنی.
2- مال با هزینه و خرج کردن نقصان می پذیرد؛ ولی دانش هر اندازه عرضه شود بالندگی و صفامی یابد.
3- و پرورده مال با رفتن مال نپاید.
4- شناخت دانش دین است که باید بدان گردن نهاد.
5- از طریق علم و دانش آدمی ، رسم اطاعت پروردگار می آموزد.
6- برای پس از مرگ نام نیک می اندوزد.
7- دانش فرمان گذار است و مال فرمانبردار.
8- ثروت اندوزان در حالی که زنده اندمرده اند؛ اما دانشمندان به بلندای روزگار پاینده اند، تن هایشان ناپایداراست ؛ ولی یاد و نشانه ایشان در دل ها آشکار است ) ) ، ( نهج البلاغه ، کلمات قصار، شماره 147 ).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.