علوم غریبه ۱۳۸۶/۰۷/۲۹ - ۷۲۱۱ بازدید

«علوم غریبه» چیست و منشأ آن از کجاست؟ آیا امام های ما(ع) هم از این علوم استفاده می کردند و استفاده آن در کجاست؟ و کدام بزرگان از آن استفاده می کردند؟ و اگر خوب است بهترین کتابها در زمینه علوم غریبه کدام است و مطالعه آن مفید است؟ مگر شیخ بهایی با علوم غریبه سر و کار داشته است؟ آیا استفاده آن در جامعه امروزی مناسب است؟

علوم غریبه، علومى مانند علم حروف و اعداد، علم اوفاق، جفر، (جفر صغیر و جفر کبیر) خافیه، کیمیا، لیمیا،هیمیا، سیمیا، ریمیا و علوم دیگر است که شیخ بهایى این علوم را در کتاب «کلّه سرّ» جمع کرده است که هر حرفى اشاره به علمى دارد. توضیح این علوم در جلد اول «المیزان» ، ص ۲۴۶ نیز بیان شده است.سفارش بزرگان اهل کمال و معنا این است که طالبان کمال و قرب خداوند عمر ارزشمند و سرمایه نفس جوانی را صرف اموری ماندگار و اساسی که آنها را به عالم معنا و به هدف آفرینش و خلقت نزدیکتر سازد, بنمایند و از فرصت محدود عمر و جوانی, بهترین و بیشترین استفاده را بنمایند. به همین خاطر بزرگان اهل کمال و متخصصین علوم الهی و سیر الی الله مانند مرحوم قاضی (اعلی الله مقامه الشریف) فرزندان خود را از آموختن علوم غریبه و صرف عمر در راه تحصیل آنها منع می کردند در عوض آنها را به یاد و ذکر و مراقبه پروردگار و تلاش در راه بندگی و معرفت او ترغیب و تشویق می کرده اند.این گونه علوم با وجود داشتن آثاری مطلوب, دارای آفات و آثار نامطلوب فراوانی نیز می باشند و هر چند مدعیان فراگیری و برخورداری از این علوم زیاد و فراوان می باشند ولی در عین حال اساتید این فن که هم در کار خود خبره و متخصص باشند و هم قابل اعتماد و وثوق باشند و اهل شیادی کلاه برداری و شهرت و مرید پروری و اسم و رسم به هم زدن نباشند, بسیار کم است. ورود در این راه علاوه بر خطراتی که دارد و امور ناشناخته ای که انسان با آنها مواجه می شود که ممکن است ایمان و اعتقاد و سلامت فکر و اندیشه او را با خطر مواجه سازد, از نظر ثمرات و بازدهی امر مشخص و شناخته شده ای نمی باشد. عده زیادی که وارد این وادی شده اند به انحرافات دچار شده اند. با انجام اموری مانند تسخیر جن دچار محرمات شده اند و از اسرار مردم سر درآورده و آبروی مردم را بر باد داده اند یا با احضار ارواح و ارتباط با مردگان و نقل اخبار و اسرار مردم وارد ورطه غیبت و تهمت و این گونه محرمات شده اند. بنابراین توصیه ما این است که وقت و عمر و جوانی خود را صرف امور ضروری تر و مهم تر بنمایید.و با مطالعه کتب اسلامی مانند کتاب های استاد شهید مطهری و استاد مصباح یزدی و نیز کتبی که پیرامون معارف دین است و موجب کسترش اطلاعات دینی و معرفتی شما می شود و بصیرت و روشنی بیشتری در مورد دین و اعتقادات خود پیدا می کنید, اعتقادات و بنیان دینی خود را تعمیق بخشید. در عین حال پیرامون علوم غریبه می توانید به کتاب زیر مراجعه نمایید: ۱-گنجینه دانش, خزائن الاسرار, ایوب صادقی نزاد, نشر میراث ماندگار.۲- «مفاتیح المفالیق و زبدة الالواح» محمود دهدار عیانى۳- «شرح کنوزالاسما» عیانى که استاد علامه حسن زاده آملى در کلمه ۳۴۳ از کتاب هزار و یک کلمه به طور مبسوط آن اشعار را توضیح داده است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
بخور پنج اسما برهیته چی است تورا خدا جواب بدید متسکرم
پرسمان
دوست گرامی. این بخورجات را دعا نویس ها اختراع می کنند تا دکان باز کنند و مردم را سرکیسه نمایند.
میهمان
ایا میشود با استفاده از علم غریبه ها به پول خوشبختی رسید؟
پرسمان
پرسشگر گرامی ، تجربه نشان داده که چنین امری ممکن نیست ، به دلیل این که اگر چنین چیزی ممکن بود باید تمام اساتید این فن از ثروتمندان و سرمایه داران بزرگ و یا خوشبخت باشند و حال این که چنین چیزی نیست .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.