علی اصغر ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۱۲۱۸ بازدید

۱) در کدام مقتل امده است که سر حضرت علی اصغر علیه السلام را به نیزه زدند؟ ۲) داستان قطع کردن دست زوار امام حسین علیه السلام در زمان متوکل عباسی لعنه الله علیه در کدام کتاب امده است؟ ۳) داستان ترک کردن معاویه صغیر کاخ سلطنت را و لعن کردن بر جد و پدر خود (یزید و معاویه کبیر) در کدام کتابها امده است؟

از جمله معضلاتی که دامان واقعه بزرگ عاشورا را گرفته، سخنان بی پایه و اساس درباره آن است. توجه زیاد به واقعه عاشورا، ورود افراد غیرمتخصص در بیان وقایع، پر گفتن و پر نوشتن، صرفا نگاه حزن آمیز داشتن بسیاری از ناقلان و... زمینه تحریفات فراوان در این عرصه را پدید آورده است. واقعه جان گداز شهادت حضرت علی اصغر علیه السلام به دلیل حزن زاتر بودن نسبت به بسیاری از حوادث عاشورا، ناراستی هایی را متوجه آن ساخته است.آنچه اصل ثابتی است اینکه در بحارالانوار( ج45 صورت 49) آمده حضرت امام حسین علیه السلام علی اصغر را در کنار خیمه دفن کرد . بر این اساس سر بچه را از بدن جدا نکرده اند .
داستان دست کشیدن معاویه بن یزید از خلافت در کتب تاریخی آمده است . شیخ عباس قمی در تتمه المنتهی ص48 چاپ قدیم این داستان را ذکر کرده است .
درکتاب ((اخبار الدول )) به نقل از ((مثیر الاحزان )) چنین آمده است
:متوکّل دستور داد قبر امام حسین علیه السلام را ویران نموده و خانه هاى اطراف قبر شریف را خراب کنند.
آن گاه در آن محل زراعت نمایند و زائرین را از زیارت بازداشت و به زندان انداخت و مورد شکنجه قرار داد.
تا جایى که دستور داد: هر کس به زیارت رود، باید دستش قطع شود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.