عمر و وفات پیامبر(ص) ۱۳۸۸/۰۱/۳۱ - ۲۱۸۸۵ بازدید

سن عمر هنگام وفات حضرت رسول(ص)؟

برای یافتن سن عمر هنگام وفات رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ابتدا باید بدانیم که عمر در چه تاریخی به دنیا آمده است و در چه سنی از دنیا رفته است، برای این منظور به کتب تاریخی مراجعه می کنیم، در کتب تاریخی تاریخ تولد عمر را بسیار متفاوت ذکر کرده اند:اسامة بن زید بن اسلم به نقل از جدش گوید: شنیدم که عمر بن خطاب مى گفت: «چهار سال پیش از آخرین فجار بزرگ تولد یافته ام.» ابو جعفر گوید: گذشتگان در باره سن عمر اختلاف کرده اند بعضى ها گفته اند وقتى کشته شد پنجاه و پنج سال داشت.ابن عمر گوید: عمر بن خطاب پنجاه و پنج ساله بود که کشته شد.
ابن شهاب نیز گوید: عمر در پنجاه و پنج سالگى کشته شد.
بعضى دیگر گفته اند که وقتى در گذشت پنجاه و سه سال و چند ماه داشت و این را از هشام بن محمد بن کلبى آورده اند.
بعضى دیگر گفته اند وقتى در گذشت شصت و سه ساله بود، و این را از عامر روایت کرده اند.
بعضى دیگر گفته اند که شصت و یک ساله بود که در گذشت و این را از قتاده روایت کرده اند.
بعضى دیگر گفته اند شصت ساله بود که درگذشت و این، را از زید بن اسلم روایت کرده اند. محمد بن عمر گوید: به نزد ما این از گفتارهاى دیگر معتبرتر است.
از مداینى نیز روایت کرده اند که وقتى عمر درگذشت پنجاه و هفت سال داشت. (تاریخ الطبری/ترجمه،ج 5،ص:2033)
حال با توجه به اختلاف فراوانی که در به دنیا آمدن و مرگ وی وجود دارد شناخت عمر وی در هنگام وفات رسول خدا(ص) مشکل است، با این وجود اگر مرگ وی را بین 53 سال تا 63 سالگی بدانیم، و با احتساب اینکه وی 13 سال بعد از وفات رسول خدا(ص) زنده بوده است، پس سن عمر در هنگام وفات رسول خدا(ص) باید بین 40 تا 50 سالگی باشد.

نظرات

میهمان
عین آدم بگین چند سالش بود مرد نگین یه کوفتی میگه فلان سن مرد یه کوفتی میگه یه سن دیگه!
پرسمان
سلام علیکم، سعی کنید در همه حال ادب را پیشه خود کنید.
خاصیت گزاره های تاریخی همین است که تعدد منابع باعث تعدد اقوال شود عمر بن خطاب در سیزدهم عام الفیل به دنیا آمد ، در پنجاه و دو سالگی به خلافت رسید ( ناسخ التواریخ ج ۲ ص۲ ) و ده سال و شش ماه و هشت روز حکومت کرد .( همان ،ج۳،ص ۵۴ )
بنابراین موقع مرگ شصت و دو سال و شش ماه و هشت روز داشت .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید