عملکرد جانبدارانه سازمان های بین المللی ۱۴۰۰/۰۴/۲۰ - ۹۱۷ بازدید

سلام علیکم

چرا در عرصه بین الملل کشور های غربی و علی الخصوص امریکا مرتکب جنایاتی می شوند و هیچ برخوردی با انان نمی شود و انگار نوعی مصونیت دارند. بعضا اساتید بحث ضمانت اجرا را مطرح می کنند، ایا این مصونیت ها طبق حقوق بین الملل است؟

این مسأله به دلیل وابستگی نهادهای بین المللی به آمریکا و قدرتهای بزرگ از یکسو و داشتن حق وتو در شورای امنیت است. ساختار حاکم بر نظام بین الملل، ساختاری مبتنی بر قدرت و زور است و قدرتهای بزرگ با استفاده از قدرت اقتصادی، نظامی و رسانه ای خود، سیطره خود را بر سازمان های بین المللی گسترانده اند و این سازمان ها در عمل به ابزاری در دست این کشورها در پیشبرد اهداف و امیال آنها تبدیل شده اند از این جهت نمی توان انتظار برخورد مستقل و عادلانه از سوی این سازمان ها نسبت به اقدامات این کشورها داشت. امروز در حالی سایر کشورها به نقض حقوق بشر محکوم می شوند که بزرگترین ناقض حقوق بشر خود آمریکاست. رفتار غیر انسانی و وحشیانه این کشور در زندان ابوغریب عراق و گوانتانامو و کشتار مردم افغانستان و عراق در پس اشغال این دو کشور و اعتراف به ایجاد و حمایت از داعش و... گوشه ای از جنایتهای این کشور است که با سکوت سازمان های حقوق بشری و بین المللی همراه شده است. موارد اندکی هم که این سازمان ها به صورت موردی به دنبال تحقیق در موضوعی هستند با برخورد این کشور مواجه می شوند به عنوان نمونه دونالد ترامپ، رئیس پیشین جمهور آمریکا فرمان اجرایی را علیه دیوان کیفری بین‌المللی صادر کرد که بر اساس آن ایالات متحده اعضایی از دیوان کیفری در لاهه که درباره نقش احتمالی سربازان آمریکایی در ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان تحقیق می‌کنند را مورد تحریم قرار داد.(www.irna.ir/news/83818969)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
ببخشید سوالی داشتم . میخاستم بدانم مگرآمریکا بمب ندارد ک پاپ را ب منطقه عراق اعزام کرده؟ وقتی با بمب حل میشه صحبت چ فایده؟
پرسمان
سلام علیکم، ۱. اگر همه چیز با قدرت نظامی و بمب حل می شد، امروز آمریکا با این مشکلات در افغانستان و عراق و منطقه روبرو نبود. امروز شاهدیم که آمریکا بعد از بیست سال اشغال افغانستان در حال خروج از این کشور بوده و در عراق نیز در برابر حملات گروههای مقاومت ناتوان شده و به دنبال راهی برای خروج از این کشور است.
آیا آمریکا با وجود توان نظامی و ایجاد داعش و حمایت از آن توانسته است به اهداف خود در منطقه و سرنگون کردن نظام سوریه و تحقق خاورمیانه جدید دست یابد.؟ ترامپ رئیس‌جمهور پیشین آمریکا اذعان کرد آمریکا بعد از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تا کنون ۷ تریلیون دلار در منطقه خاورمیانه هزینه کرده، اما دستاوردی نداشته است.(www.mashreghnews.ir/news/۹۳۵۲۷۳/۱۳۰)
این ها نشانگر آن است که قدرت نظامی گرچه دارای اهمیت است، اما قدرت تنها در داشتن تجهیزات نظامی خلاصه نمی شود و الزاماً کشوری که دارای قدرت نظامی زیادی است، نمی تواند مشکلات خود را حل کند. امروز رژیم صهیونیستی دارای تجهیزات نظامی فراوانی بوده و مورد حمایت همه جانبه آمریکاست، اما پیروزیهای محور مقاومت در جنگ های سی وسه روزه و بیست و دو روزه و هشت روزه و... ثابت کرد که این رژیم در برابر قدرت نیروهای مقاومت شکست پذیر است و بارها این حقیقت به اثبات رسیده است.
۲. سفر پاپ در این مقطع زمانی به عراق جدای از اهداف آشکاری که اعلام شده است، اهداف پنهانی نیز دارد. قاسم سلمان العبودی کارشناس عراقی در این باره می گوید: دیدار پاپ ، بر اساس آن چه خودش اعلام کرده با هدف زیارت سرزمین پیامبران، زادگاه پیامبر ماحضرت ابراهیم و خاندان او، انجام می شود. اما مشخصا چرا در این زمان این ملاقات انجام می شود؟ توجه داشته باشید که پاپ پیشین نیز تصمیم داشت؛ درزمان صدام مستبد در سال ۲۰۰۰ به عراق بیاید. در آن زمان، وضعیت امنیتی بهتر از زمان حال بود. اما پیش از سفرش ، او به پاپ ژان پل دوم، پاپ سابق به خاطر عدم توجهش به مسیحیان عراق اشاره کرده بود و شاید جان پل دوم را در این زمینه مقصر می دانست و به نوعی به دنبال کاهش قداست او بوده است.
اما آنچه امروز برای ما مهم است.به نظر ما این دیدار دو بخش دارد؛ یک بخش علنی و یک بخش غیر علنی. بخش اول آشکار است و آن امضای طرحی است که ظاهری مذهبی ، دارد و به آن طرح «ابراهیم» گفته می شود که مربوط به تلاقی سه دین آسمانی اسلام، یهودیت و مسیحیت است و ظاهر آن صلح و زندگی مسالمت آمیز با یکدیگر، و ذوب شدن سه دین در دین حضرت ابراهیم (صلی الله علیه وآله) است.
این ما را به این باور می رساند که این طرح برای اشغال گران صهیونیست نوعی آزادی عمل و مشروعیت بیشتری خواهد بخشید که سرزمین مقدس، با توجه به اینکه آیین یهود مقدم بر آیین های مسیحی و اسلامی بوده ، از آن یهودیان است و بنابراین به یهودیان حق دینی می دهد و از این طریق به اشغالگری از طریق طرح ابراهیم مشروعیت می بخشد.
لایه دیگر این طرح سند سازی برای صلح بین ادیان خلاصه می شود و به نظر من تلاش برای عادی سازی عراق با توافق نامه صلح با رژیم صهیونیستی است؛ چیزی که به دروغ ادعای دیانت یهود را دارد و آنچه بر آن صحه می گذارد این است که سفر پاپ در چارچوب توطئه بین المللی و باج خواهی از ملت عراق و سوق دادن آنها به سمت عادی سازی با رژیم غاصب است که ملت عراق با آن مخالف است.
وی با اشاره به دیدار پاپ با آیت الله سیستانی گفت: اما دیدار با جناب آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شامل بخش دوم است.(www.hawzahnews.com/news/۹۴۷۷۸۴)
بیانیه ای که دفتر آیت الله سیستانی در مورد ملاقات پاپ با ایشان صادر کرد نشان از هوشمندی مرجعیت شیعی در توجه به مسائل اساسی جهان اسلام و مرم عراق و جنایات نظام سلطه و مسأله فلسطین در این دیدار بود. در این بیانیه آمده است: در طول جلسه، پیرامون چالش های بزرگی که بشریت در این دوران با آن روبه رو است و نقش ایمان به خداوند متعال و رسالتش و پای بندی به ارزشهای والای اخلاقی در غلبه بر این چالش ها بحث و گفت وگو شد.
آیت الله سیستانی در مورد بی عدالتی، ستم، فقر، آزار و اذیت های مذهبی و فکری، سرکوب آزادی های اساسی و فقدان عدالت اجتماعی صحبت کرد که اکثر مردم در کشورهای مختلف با آن مواجه هستند، به ویژه در منطقه ما که همچنان از جنگ ها، اعمال خشونت، محاصره اقتصادی و آوارگی و بسیاری امور دیگر رنج می برند که نمونه آن ملت فلسطین در سرزمین های اشغالی است.
ایشان به نقشی که رهبران بزرگ مذهبی و معنوی باید در مهار این فجایع و آنچه می توانند در ترغیب پاره ای ذی طرف ها - به ویژه قدرت های بزرگ – ایفا کنند، اشاره کردند و گفتند که قدرت های بزرگ باید عقل و حکمت و کنار گذاشتن زبان جنگ، و اولویت دادن به منافع ملت ها به جای منافع شخصی و زندگی با آزادی و کرامت را ترجیح دهند.
مرجع عالی دینی عراق بر اهمیت تلاش هماهنگ برای تحکیم ارزش های مودت و همزیستی مسالمت آمیز و همبستگی انسانی در همه جوامع ، مبتنی بر مراعات حقوق و احترام متقابل در میان پیروان ادیان مختلف و گرایش های فکری، تاکید کردند.
ایشان همچنین با اشاره به جایگاه و تاریخ بزرگ و محبت ورزی سخاوتمندانه ای که ملت عراق با همه گرایش هایش دارد، ابراز امیدواری کردند که ملت عراق بتواند سختی برهه کنونی را در آینده نزدیک پشت سر بگذارد.
وی تاکید که امیدوار است مسیحیان مانند دیگر ملت عراق در امنیت، صلح و حفظ کامل حقوق زندگی کنند.
مرجعیت عالی شیعه در عراق به نقش مرجعیت دینی در حفاظت از مسیحیان و دیگران که در معرض ظلم و آزار در نتیجه حوادث سال های گذشته با آن مواجه شدند از جمله قضیه استیلای تروریست ها بر مساحت هایی زیادی از استان های عراق اشاره کرد و گفت که تروریست ها اقدام جنایتکارانه ای مرتکب شدند که مایه شرمساری است.»(www.irna.ir/news/۸۴۲۵۳۷۵۳)

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.