عوامل قیام علویان عصر عباسی ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ - ۷۹۸ بازدید

عوامل قیام علویان در عصر مامون عباسی چه بود ؟

انگیزۀ اصلی این قیام‌ها در دست گرفتن حکومت و احقاق حقوق از دست رفته علویان و امر به معروف و نهی از منکر در مقابل حکومت ظلم و جور عباسی بوده است. هر چند انگیزه‌های غیرالهی نیز در مواردی دیده می‌شد، اما هدف بیشتر این قیام‌ها و افرادی که آن را همراهی می‌کردند اهداف اصلاحی بود، به هر حال درگیری بین دو حزب علوی و عباسی در قالب بحث‌های کلامی و ادبی آغاز شده و سرانجام به مرحلۀ عمل و میدان جنگ کشیده شد. جهت مطالعه بهتر و بیشتر به کتاب قیام‌های شیعه در عصر عباسی، اثر محمد کاظمی پوران، چاپ تهران، انتشارات فرهنگ و ارشاد اسلامی(سال چاپ 1382)، مراجعه کنید.

نظرات

میهمان
سلام . علت اصلی شکست قیامهای علوی فریب مردم طبرستان بود. آنها از قدرت ایرانیان برای رسیدن ب حکومت سواستفاده ابزاری میکردند و با گرفتن اندک امتیازی از حکومت ب ایرانیان پشت کرده بسمت برادران عرب خیز برمیداشتند . طبع خاینانه باعث شکست همیشگی این گروهک بود . ناگفته نماند ک مسلمانان سابقه کشتن ابومسلم و خاندان برمک را در پرونده سیاه خود داشتند
پرسمان
سلام علیکم، ۱- بزرگوار بدون تعصب بر مطالعات تاریخ اسلام و حوادث آن بیفزایید .
۲- علت شکست قیام های علویان در طبرستان در مقاطع مختلف و دولت های متعدد ، مردم طبرستان نبودند و نیستند .
۳- علت شکست قیام علویان ، عدم قدرت ، عدم هماهنگی ، رقابت های درونی و جنگ های منطقه ایی حکام و ... جنگ امویان و عباسیان بر علیه علویان و بعدها حمله مغول به ایران و عراق و.... بوده است.
۴- بیشترین همراهی با علویان را مردم طبرستان ( گرگان ، مازندران و گیلان کنونی ) داشته اند . و وجود بارگاه و بقعه سادات و علویان و احترام و ارادت اهالی طبرستان به سادات و علویان نشان از همراهی و همکاری مردم طبرستان با علویان بود .
۵- علویان غالبا مخالف و علیه حکومت اموی و عباسی عرب تبار بودند نه علیه ایرانیان و اهالی طبرستان که میزبان آنها بودند و باعث قدرت آنها شدند.
۶- علویان هرگز به ایرانیان پشت نکردند بلکه ایرانیان با آنان همراهی کردند و برخی ازحکومت های شیعی را در طبرستان تشکیل دادند .
۷- علویان گرچه از سادات و بزرگان بودند اما انسانهای عادی بودند که ممکن است در سیاست و قدرت اشتباهاتی هم انجام داده باشند .
۸- از نوشته شما در باره ابومسلم و خاندان برمکی کاملا مشهود است که اطلاعات شما درست و دقیق نیست .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.