غرب و جذب نخبگان ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ - ۲۲۳۴ بازدید

آمریکا و انگلیس عاشق چشم و ابروی ملت های مسلمان نیستند که پول و امکانات در اختیار آنها بگذارند تا با خیال راحت در دانشگاه ها و مراکز آموزشی آنها دانش آموخته شوند و آنگاه به مردم کشورهای خودشان خدمت کنند به نظرتان این وسط دولت و در کل رژیم استکباری آمریکا چه نفعی از این شرایط می برد؟
ممنون

همانطور که نوشتید، آمریکا (شیطان بزرگ) و انگلیس (روباه پیر) عاشق چشم و ابروی ما نیستند که بخواهند به رایگان نفعی به ما برسانند. تجربه چندین دهه نشان می دهد که هر جا کشورهای استکباری خصوصا این دو کشور لبخندی به روی ما زدند، قطعا مکر و حیله و منافع شخصی پشت آن نهفته بوده است و به تعبیر حکیمانه رهبر انقلاب «دست چدنی با دستکش مخملی».
کلید این ماجرا در بررسی طرح های برخی کشورهای غربی و آمریکا با هدف جذب نخبگان کشورهای مهم و تاثیرگذار در آینده جهان با انگیزش تربیت و حفظ جریان نخبگانی است.
به طور نمونه، بر اساس طرح 50 ساله وزارت خارجه آمریکا مهاجرت معکوس نخبگان کشورهای جهان سوم پس از تربیت در سیستم ابداعی غرب با قابلیت تبدیل نیروهای وطن پرست بومی به شهروندان جهانی معتقد به آرمان ها و ارزش های فراملی موجب می شود عقبه گفتمانی در طرح های ملی کشورهای دیگر همیشه در دست اقلیت یک درصدی سیستم لیبرال سرمایه داری باشد. (کیهان، ۴ شهریور ۱۳۹۳ ، کد خبر: ۲۲۲۲۵)
لذا برای استقبال این کشورها از نخبگان اهداف زیر متصوّر است:
1-ارتقاء رتبی علمی در دنیا با استفاده از تولیدات علمی این دانش آموختگان و نخبگان
2-استفاده از تولیدات علمی و ابتکارات نخبگان در جهت رشد و توسعه ملی
3-تغییر ذائقه نخبگان و تحصیلکردگان کشورهای هدف خصوصا کشورهای متخاصم و شستشوی مغزی آنها به سمت فرهنگ خود
4- تربیت و حفظ جریان نخبگانی از طریق جذب نخبگان کشورهای مهم و تاثیرگذار در آینده جهان از جمله ایران. آمریکا و... از طریق تاثیر بر نخبگان بر کشور آنها تاثیر گذاشته و از این طریق، جهت گیری های آن کشور را مشخص می کنند.
5- تبدیل نیروهای وطن پرست بومی به شهروندان جهانی معتقد به آرمان ها و ارزش های فرا ملّی. در اینصورت دیگر این نیروهای تاثیرگذار منافع و آرمان های ملی را بر منافع جهانی ترجیح نمی دهند و نسبت به آن تعصب ندارند.
6- از آنجایی که نخبگان و تحصیلکردگان هر کشوری در آینده مناصب کلیدی و مدیریت کلان را به عهده خواهند گرفت، تربیت این نیروه به منزله حاکمیت بر آن کشور است.
7- و در یک کلام، آمریکا و غرب از طریق این طرح، شخصی با نژاد و ژن ایرانی اما تفکر غربی، لیبرال و سکولار تربیت خواهند کرد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.