غیبت امام زمان(عج) ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۱۴۵۶ بازدید

ثمرات وجود امام غایب؟

ثمرات و برکات وجود امام غایب (عج)

امام زمان (عج) تجلی رحمت، عنایت و بخشندگی الهی بر روی زمین و واسطه فیوضات او است و عنایات خداوند از طریق او به همه موجودات (انسان ها و حیوانات و ...) می رسد و شامل مؤمن و کافر می شود. پس ثمرات وجودی امام غایب دو گونه است:
1. بهره ها و فیوضات عام (که شامل همه می شود)؛
2. بهره ها و فیوضات خاص ( که تنها شامل شیعیان و معتقدان آن حضرت است)
در اینجا به بعضی از این فواید و آثار خاص اشاره می شود تا روشن گردد امام و حجت غایب - که عوامل زیادی باعث غیبت او است- چه فواید و ثمرات برای جامعه ما دارد:

1. هدایت باطنی صالحان و شایستگان:

چنان که قرآن می فرماید: «و جعلناهم ائمه یهدون بامرنا»؛ (انبیاء، 73)

2. دفاع از اسلام و پاسداری از دین:

چنان که پیامبر فرمود: «لایزال هذا الدین قائما حتی یکون علیکم اثنا عشر خلیفه»؛ (میزان الحکمه، ج 2، ص 133)

3. یاری از شیعیان و حفظ کیان شیعه:

چنان که خود حضرت می فرماید: «انا غیر مهملین لمراعاتکم ولاناسین لذکرکم ولولا ذلک لنزل بکم الاواء او اصطلمکم الاعداء...»؛ «ما بی تفاوت نیستیم جهت رعایت حال شما و فراموش کننده شما نیستیم، در غیر این صورت سختی ها بر شما فرود می آمد و دشمنان شما را بیچاره می کردند».(احتجاج طبرسی، ج 2، ص 323)
البته روشن است که این عنایات ویژه شیعیان، به جهت حقانیت راه آنان، قلت عدد و فزونی دشمنان و توطئه های گوناگون علیه آنان است و اگر نبود این تفضلات و فیوضات، شیعه با خطر انقراض و نابودی رو به رو بود.

4. دفع بلاها و خطرات:

چنان که امام زمان می فرماید: «انا خاتم الاوصیاء و بی یدفع الله عز و جل البلاء عن اهلی و شیعتی»؛ (کمال الدین، ج 2، باب 43، ح 12)

5. تزکیه و تهذیب نفوس مستعد:

بسیاری از انسان های وارسته و پرهیزگار زمان ما تحت عنایات خاص آن حضرت، مراتب والای عرفان و سیر و سلوک را طی کرده اند.

6. امید بخشی و آماده سازی:

که از آن به انتظار فرج تعبیر می شود و وجود امام غایب نقش به سزایی در امید بخشیدن به دل ها و آماده کرده انسان ها برای درک زمان ظهور و اصلاح جامعه کنونی دارد.

7. قیام ها و انقلاب ها:

پاره ای از قیام ها - به خصوص انقلاب اسلامی ایران- با عنایت و توجه ویژه آن حضرت به پیروزی رسیده و اعتقاد به مهدویت تأثیر ویژه ای در موفقیت آن داشته است.

8. گره گشایی از مشکلات و یاری رسانی به نیازمندان و گرفتاران و ... :

حال آن که با وجود این همه برکت و فایده، می توان گفت که وجود امام غایب (و خورشید پشت ابر) به چه کار عوام الناس می آید؟ و ... آیا غیر مسلمین امورشان در هوا معلق است؟! امور دیگران معلق نیست؛ ولی این فیوضات خاصی که به جامعه اسلامی ما می شود، نسبت به آنها وجود ندارد و آنها زندگی عادی خود را طی می کنند؟!
علاوه بر اینکه اصل مهدویت مورد اتفاق اهل سنت و شیعیان است و اصل اعتقاد به منجی در همه ادیان آسمانی مورد اتفاق است و تشبیه به خورشید پشت ابر از جانب پیامبر(ص) بیان شده است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.