فاطمه(س) در غزوات پیامبر ۱۳۸۷/۰۳/۲۹ - ۳۴۱۸ بازدید

در کدام جنگ حضرت زهرا(س) پیامبر اکرم(ص) را یاری کرده اند؟ با مدرک صحیح پاسخ بدهید.

در هیچ یک از منابع معتبر تاریخی حضور حضرت زهرا (س)‌ در صحنه های جنگ ثبت نشده است. تنها در جنگ احد، آن هم پس از پایان جنگ، در حالی‌که هنوز مشرکین در منطقه احد حضور داشتند[1] برخی از زنان مدینه جهت رسیدگی به حال زخمی شدگانِ جنگ، خود را به منطقه احد رساندند. واقدی - در کتاب خود که به عنوان یکی از منابع مهم تاریخی پیرامون جنگ‌های رسول خدا(ص) به حساب می‌آید- می‌نویسد: آن‌ها آب و غذا با خود حمل می‌کردند و به مجروحان آب می‌رساندند و آن‌ها را مداوا می‌کردند و این زنان ده نفر بودند که فاطمه(س) دختر رسول خدا(ص) نیز با آن‌ها بود ... وقتی که فاطمه(س) مشاهده کرد صورت رسول خدا(ص) زخمی شده است، او را در بغل گرفت ... فاطمه(س) روی پدرش را می‌شست و علی(ع) آب می‌ریخت ... وقتی فاطمه(س) دید خون صورت پدرش بند نمی‌آید قطعه‌ای از حصیر یا پشمی را برداشت و آن را آتش زد و خاکستر آن را بر زخم گذاشت و خون بند آمد.[2]
تنها جنگی که گزارش تاریخی از حضور صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) در آن به دست ما رسیده فقط همین جنگ است آن هم پس از پایان جنگ و جهت مداوای رسول خدا (ص) و امیر مؤمنان علی(ع).
جهت مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این منابع مراجعه فرمایید:
1. واقدی، کتاب المغازی،‌ تحقیق: مارسدن جونس، بیروت، مؤسسه اعلمی، 1409ق، چاپ دوم، ج1، ص249 به بعد.
2. طبرسی، اعلام الوری باعلام الهدی، تحقیق: مؤسسة آل البیت(ع) لإحیاء التراث، قم، مؤسسة آل البیت (ع)، 1417 ق، چاپ اول، ج1، ص179.
3. علی بن إبراهیم قمی، تفسیر القمی، تحقیق: سید طیب موسوی جزائری ، قم، مؤسسة دار الکتاب، 1404ق،چاپ سوم، ج1، ص124.
و از نویسندگان حال حاضر که به این مطلب پرداخته باشد نیز می توان به این مورد اشاره نمود:
محمد هادی یوسفی غروی، موسوعة التاریخ الاسلامی،‌ قم، مجمع الفکر الاسلامی،1420ق، ج2، ص333.
پی نوشت
[1] . حضور مشرکان در صحنه احد از این فراز سخن واقدی(م 207 ق) استفاده می شود، آن‌جا که صفیه خواهر حمزه سید الشهدا از امام علی(ع) می‌خواهد رسول خدا (ص) را به وی نشان دهد: «گفتم: پیامبر را به من نشان بده تا او را ببینم. علی (ع) به طوری که مشرکان نفهمند، جای او را به من نشان داد».(کتاب المغازی، ج1، ص289).
[2] . واقدی، کتاب المغازی،‌ ج1، ص249-250.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.