فال و طالع بینی ۱۳۹۴/۱۱/۱۳ - ۱۶۴۰ بازدید


در پاسخ به مطالب زیر توجه کنید :
الف. طالع بینی، کف بینی، رمالی، اگر چه ممکن است از علوم غریبه باشد و برخی از اشخاص این علم را داشته باشند ولی چند مطلب در این زمینه قابل اشاره است:

tale.jpg
در پاسخ به مطالب زیر توجه کنید :
الف. طالع بینی، کف بینی، رمالی، اگر چه ممکن است از علوم غریبه باشد و برخی از اشخاص این علم را داشته باشند ولی چند مطلب در این زمینه قابل اشاره است:
اولا: بسیاری از کسانی که ادعای این علوم را می کنند افراد شارلاتان و حقه باز و کذاب هستند، که صرفا ادعایی را مطرح می نمایند. به هر حال مطلبی مطرح می شود که چه بسا در ناخودآگاه ذهن طرف مقابل هم نفوذ کند و اگر زمینه ای فراهم شود ، همین ادعا ذهن شخص را جهت دهی می کند. اگر کسی هم مکرر به فال گیری و کف بینی و امثال اینها مراجعه کرده باشد بالاخره احتمال مهیا شدن زمینه های برخی از این ادعا های موهوم بیشتر خواهد بود.
ثانیا؛ به فرض که رمال و طالع بین واقعا علمی از علوم غریبه هم داشته باشد، به فتوای مراجع معظم تقلید چنین عملی حرام است.[۱] و نمی تواند مبنای مشروع و معقولی برای تصمیم سازی در امور مهم زندگی مثل اشتغال و ازدواج باشد.
ثالثا، روش صحیح تصمیم سازی برای هم امری از نظر شرع و عقل مشخص شده است. خصوصا در امر اشتغال وازدواج ضمن آنکه به دوری از روش های غیر شرعی مثل رمالی و طالع بینی و ... تاکید شده است، روش های عقلایی آن هم که همان مشورت و تحقیق و نهایتا طلب خیر و توکل به خداوند متعال است تصریح گردیده است.
رابعا؛باید گفت هر آن چیزی که انسان را از مسیر صحیح،سالم و طبیعی به دور کند، در اسلام با آن مبارزه شده است و علوم غربیه از آن دست علومی است که بشر را در وادی غیر عقلانی وارد می کند.

ب. استخاره بعد از تحقیق و مشورت و به منظور برون رفت از شک و تردید مبنای عقلی و منطقی و شرعی دارد و در برخی روایات بر ان صحه گذاشته شده است و با طالع بینی و فال و این گونه اموری که پایه و اساس عقلی و علمی و منطقی و شرعی ندارد متفاوت است .


پی نوشت ها:
[۱]آیت الله ناصر مکارم شیرازی، استفتائات، ج ۱، ص ۱۵۶، سؤال ۵۶۳ و ۵۶۴؛ آیت الله فاضل لنکرانی، استفتائات، ج ۱، س ۲۲۰۲.
[۲]روم : ۲۱ وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْه

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.