فتنه سوریه و چالش‌های پیش روی جبهه استکبار ۱۳۹۱/۹/۳۰

نظام سوریه نزدیک به دو سال است که درگیر یک فتنه تمام‌عیار داخلی با دنباله‌ها و پشتوانه‌های خارجی شده است. آتش این فتنه زمانی روشن شد که استکبار جهانی در بحبوحه انقلاب‌های عربی و بیداری اسلامی فرو ریختن یک‌به‌یک رژیم‌های دیکتاتوری و دست‌نشانده عربی را مشاهده کرد و این اتفاقات به‌قدری سریع و غیرقابل پیش‌بینی بود که نتوانستند برای آن‌ها چاره‌جویی کنند.
نظام سوریه نزدیک به دو سال است که درگیر یک فتنه تمام‌عیار داخلی با دنباله‌ها و پشتوانه‌های خارجی شده است. آتش این فتنه زمانی روشن شد که استکبار جهانی در بحبوحه انقلاب‌های عربی و بیداری اسلامی فرو ریختن یک‌به‌یک رژیم‌های دیکتاتوری و دست‌نشانده عربی را مشاهده کرد و این اتفاقات به‌قدری سریع و غیرقابل پیش‌بینی بود که نتوانستند برای آن‌ها چاره‌جویی کنند. از طرفی چون تأمین امنیت رژیم جعلی اسرائیل در اهداف سیاست خارجی آمریکا اهمیت بسزایی دارد و از آنجایی که دیواره‌های امنیتی چند لایه این رژیم با سرنگون شدن هم‌پیمانان آن‌ها در کشورهای عربی سست شده بود و امکان تقویت هرچه بیشتر جبهه مقاومت با وجود سوریه وجود داشت، از این‌رو جبهه استکبار و ارتجاع عرب با همراهی کشورهای فرصت‌طلب منطقه مانند ترکیه، فتنه‌ای پیچیده و چندوجهی را برای گسستن حلقه واسط محور مقاومت شروع کردند؛ فتنه‌ای که نه‌تنها موفقیت چندانی برای آن‌ها نداشته، بلکه به‌نظر می‌رسد آن‌ها را بیش از پیش رسوا و محکوم‌ نموده و شکستی دیگر را به کارنامه سیاه آن‌ها اضافه کرده است؛ اما باید دید اهداف اصلی پشت پرده فتنه سوریه چه بود؟!

اهداف جبهه استکبار در مصاف با جبهه مقاومت:

۱- از میان برداشتن دشمن دیرینه رژیم صهیونیستی در همسایگی شرقی.

۲- قطع حلقه واسط و تقویت‌کننده محور مقاومت و ارتباط‌دهنده ایران، حزب‌الله و مقاومت فلسطین.

۳- به دست گرفتن ابتکار عمل و استقرار یک نظام دوست و هم‌پیمان رژیم صهیونیستی در سوریه پس از اسد.

۴- عقب راندن جمهوری اسلامی ایران از مرزهای سرزمین‌های اشغالی و در واقع رفع حصر این سرزمین‌ها از شمال و شرق و جنوب.

۵- درگیر کردن دشمن خودساخته القاعده و سلفی‌ها با یک دشمن دیرین.

۶- درگیر کردن نیرو و افکار عمومی مسلمانان در سوریه با هدف دور کردن آن‌ها از تحولات فلسطین و روند بیداری اسلامی.

۷- اسقاط و براندازی یکی از مخالفان منطقه‌ای خود با پول و سلاح و نفرات خود مسلمانان.

۸- و شاید مهم‌تر از همه به گمان آن‌ها؛ ایجاد وقفه و سد نفوذ اندیشه‌های بیدارگرانه انقلاب اسلامی و جلوگیری از شکست هیمنه پوشالی جبهه استکبار در مقابل عزت و عظمت منطق رو به رشد انقلاب اسلامی و اسلام ناب محمدی(ص).

و اما در واقعیت و در صحنه نبرد چه اتفاقی در حال وقوع است:

۱- مخالفان داخلی علاوه بر این که هیچ پیشرفتی نداشته‌اند، شانس شرکت مسالمت‌آمیز در قدرت را نیز از دست داده‌اند.

۲- نفرت روزافزون مردم سوریه، منطقه و جهان از جبهه استکبار و ارتجاع عرب و کشورهای حامی آن‌ها در منطقه.

۳- بیشتر شدن قدرت و افزایش حامیان محور مقاومت (پیروزی در جنگ دوم غزه و عضویت در سازمان ملل).

۴- ضعیف‌ و سست‌تر شدن رژیم غاصب صهیونیستی (نفوذ پهپادایوب، عدم توانایی تأمین امنیت در جنگ دوم غزه و استعفای وزیرجنگ).

۵- افزایش تهدیدات رژیم صهیونیستی(اضافه شدن خطر سلفی‌گری، به‌کار بردن موشک‌های سرگردان و ...)

۶- بی‌اعتبار و بی‌آبرو شدن هرچه بیشتر هم‌پیمانان غرب نزد مردم منطقه مانند عربستان، قطر، ترکیه و... ۷. آشکار شدن کمک‌های انسان‌دوستانه جمهوری اسلامی ایران به ملت‌های مظلوم منطقه و بی‌اثر شدن بحث نزاع شیعه و سنی.

۸- شکست و هزیمت هیمنه پوشالی آمریکا و غرب در نظر جهانیان به‌ویژه مردم منطقه.

۹- صدور بیش از پیش انقلاب اسلامی ایران و تکثیر شجره طیبه بیداری اسلامی.

در یک جمع‌بندی از اوضاع منطقه و روند تحولات سوریه می‌توان گفت با توجه به پشت سر نهادن یک جنگ شهری و داخلی فرسایشی در سوریه و عدم موفقیت تروریست‌ها و مخالفان داخلی و خارجی آن‌ها با توجه به هدف‌گذاری‌های انجام شده و طولانی شدن این بحران، حامیان تروریست‌ها به یک مرحله بلاتکلیفی و در واقع درماندگی رسیده و به یک سری طرح‌های سوخته و نخ‌نما شده از جمله طرح لیبیاییزه کردن و عراقیزه کردن سوریه روی آورده‌اند. شواهد و قرائن موجود و تجربه‌های برجای مانده از جنگ عراق و افغانستان و لیبی نشانگر آن است که سوریه نه عراق است، نه افغانستان و نه لیبی.

از یک طرف مردم سوریه در این مدت نشان داده‌اند که پای نظام خود و آرمان‌های خود ایستاده‌اند، از طرف دیگر نظام سوریه در خارج از مرزهای خود حمایت‌های ایران، حزب‌الله، روسیه و چین و همچنین افکار عمومی دنیا را به همراه دارد. گذشته از این ملاحظات؛ سوریه در منطقه‌ای واقع شده است که بی‌ثباتی و هرج‌ومرج در آن، ارتباط مستقیمی با پاشنه آشیل آمریکا و غرب در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی دارد. شرایط، مردم و هم‌پیمانان سوریه نشان از یک واقعیت غیر قابل انکار دارد و آن، این است که عواقب شعله‌ورشدن آتش هرگونه جنگ و درگیری در منطقه در نهایت به افتادن شعله‌های آن به دامن رژیم غاصب صهیونیستی خواهد انجامید و به فرض اگر نظام بشار اسد سقوط کند آیا صهیونیست‌ها از دست جانشینان او (این قوم وحشی و بی‌فرهنگ و تمدن سلفی که مانند خودشان هستند) آسایش و آرامشی خواهند داشت؟ آیا این سلاح‌های شیمیایی که به گفته مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی در سوریه وجود دارد، نمی‌تواند تهدیدی برای موجودیت شهروندان بی‌هویت این رژیم باشد؟ آیا سوریه پس از بشار اسد با وجود مخالفان او به آرامش می‌رسد؟ و سؤالات دیگر...

پس شاید بتوان گفت که اقداماتی از قبیل؛ درخواست ترکیه از ناتو و استقرار موشک‌های پاتریوت در نزدیکی مرزهای سوریه، استقرار افسران اطلاعاتی و عملیاتی انگلیس، آمریکا و رژیم صهیونیستی در مرزهای شرقی اردن(در برخی موارد ورود به خاک سوریه)، فتنه ایجاد شده در مرز لبنان و سوریه توسط جریان آمریکایی ۱۴مارس و ناامن کردن مرزها، ورود مخفیانه ۳۰۰۰ سرباز آمریکایی از کویت و استقرار در شمال عراق، تسلیح و تحریک کردهای اقلیم کردستان عراق، رایزنی مقامات کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با کشورهای همسایه جهت پذیرش آوارگان سوری و در نهایت تهدید جلوه دادن نظام سوریه به علت وجود سلاح‌های شیمیایی و تبلیغ گسترده حول این موضوع و به رسمیت شناختن گروهی از مخالفان بشار اشد به جای نظام مستقر در سوریه؛ همه و همه می‌تواند قسمت‌هایی از یک جورچین و یک عملیات روانی برای به تسلیم واداشتن بشار اسد و تغییر محاسبات او با عنایت به اصل هزینه- فایده باشد؛ اصلی که به‌نظر می‌رسد در حال حاضر باید آمریکا و غرب از آن برای خارج شدن از این رسوایی کمک بگیرند.

... و واقعیت این است که به گفته شهید آوینی به نقل از نوآم چامسکی، «روزگار اقتدار آمریکا سپری شده و این گرگ پیر، دیگر تنها به کسانی حمله‌ور می‌شود که نتوانند با او بجنگند.» با این حال گذشت زمان ابعاد موضوع سوریه را بیشتر روشن خواهد کرد و تاریخ در مورد شیران و قهرمانان جهان اسلام و گوسفندان عرب و گرگ‌ها قضاوت خواهد نمود.

فتنه سوریه و چالش‌های پیش روی جبهه استکبار/ حسین بک‌وردی / بصیرت ۹۱/۰۹/۲۷

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.