فتنه ۱۸ تیر ۷۸ ۱۳۸۹/۱۱/۲۰ - ۴۱۶ بازدید

لطفا توضیح دهید فتنه ۱۸تیر چیست؟

در پاسخ به این سوال ابتدا به بررسى ماجراى کوى دانشگاه تهران پرداخته و سپس بیانات مقام معظم رهبرى در آن مقطع زمانى ارائه مى گردد :
یکم . بازخوانى سناریوى کوى دانشگاه ( 18 تیر 78 تا 23 تیر 78 )
( منبع : خبرگزارى فارس ، 86 / 04 / 16 )
گزارش ذیل به بازخوانى سناریوى حوادث کوى دانشگاه از 17 تیر تا 23 تیر ماه 78 مى پردازد :
اصلاحیه قانون مطبوعات
در تیرماه 1378 ، کمیسیون فرهنگى مجلس پنجم ، طرحى را با عنوان « اصلاحیه قانون مطبوعات » در چهار بند به تصویب رساند که مواد آن عبارت بودند از :
الف ) ممنوعیت فعالیت مطبوعاتى براى عوامل بیگانه ، اعضاى گروهک هاى تروریستى و ضدانقلاب ، جاسوسان ، وابستگان و سردمداران رژیم طاغوت و . . .
ب ) منع شدن مطبوعات کشور از دریافت کمک مالى از کشورهاى بیگانه
ج ) ضمانت اجرایى براى مقابله با افراد دولتى یا غیردولتى که نشریات را براى چاپ مطلب یا مقاله اى زیر فشار قرار داده یا آنها را وادار به سانسور نمایند . ( در قانون مطبوعات با تأکید بر آزادى بیان و قلم و براى پیشگیرى از اعمال قدرت مسئولان بر مطبوعات ، تصریح شده بود که اگر مطبوعات دولتى یا غیردولتى از این ماده تخلف کنند به حکم دادگاه از خدمات دولتى منفصل و یا تعزیز خواهند شد . »
د ) لزوم التزام عملى مدیران مسئول و صاحبان امتیاز نشریات به قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران .
بازى خطرناک چگونه کلید خورد
همزمان با ارسال اصلاحیه قانون مطبوعات به هیأت رئیسه مجلس ، مجمع روحانیون مبارز با صدور اطلاعیه اى که در روزنامه ایران 12 تیر 78 به چاپ رسید ، اعلام کرد : « طرحى توسط تعدادى از نمایندگان مجلس در دستور کار مجلس قرار گرفته که فقط تحدید کننده مطبوعات است و سایه استبداد را بر فضاى مطبوعات کشور مى گستراند . اعمال محدودیت و ممنوعیت همان طور که در گذشته نتیجه اى مطلوب در پى نداشته ، اینک نیز چنین دستاوردى نخواهد داشت . »
همچنین روزنامه نشاط در تاریخ 13 تیر با انتشار بیانیه شوراى شهر تهران و سردبیر 10 نشریه دوم خردادى نسبت به طرح این اصلاحیه در مجلس هشدار داد .
روزنامه سلام هم در 15 تیر یعنى یک روز مانده به مطرح شدن اصلاحیه در صحن علنى مجلس ، اقدام به انتشار سند محرمانه منتسب به وزارت اطلاعات نمود و با تیتر درشت نوشت : « سعید اسلامى پیشنهاد اصلاح قانون مطبوعات را داده است . »
انتشار این نامه توسط روزنامه سلام ، تعجب همگان را برانگیخت . روزنامه نشاط ارگان غیررسمى نهضت آزادى در واکنش به انتشار این نامه نوشت : « خطر ریسک ( انتشار نامه محرمانه وزارت اطلاعات ) به اندازه اى بود که حتى سعید حجاریان نیز صلاح را در آن دانست که چنین بازى خطرناکى را به موسوى خوئینى ها بسپارد . سعید حجاریان به سردبیرانش توصیه کرده بود که فتیله را پایین بکشند و اگر خبرى یا نامه اى افشاگرانه در دست دارند ، آن را به همکاران دیگرى که احتمالاً حاشیه امنیتى قوى ترى دارند ، بسپارند . »
به صحنه آوردن مدیر مسئول روزنامه سلام آقاى موسوى خوئینى ها با هدف ایجاد هزینه اى غیرقابل پرداخت و در نتیجه عدم تصویب اصلاحیه قانون مطبوعات صورت پذیرفت اما با شکایت وزارت اطلاعات و تعدادى از نمایندگان مجلس شوراى اسلامى ، پرونده اتهامى وى به دادگاه ویژه روحانیت ارجاع داده شد و با احتساب حکم تعلیقى سال 1372 ، روزنامه سلام تا تعیین تکلیف نهایى تعطیل شد .
جریان دوم خرداد که بخش هایى از آن تجدیدنظرطلب نام گرفته بودند با اعلام حکم توقیف روزنامه سلام دچار غافلگیرى شدند و به هشدار و تهدید روى آوردند .
روزنامه هاى موسوم به زنجیره اى در اقدامى هماهنگ ، تعطیلى روزنامه سلام را مهمترین سوژه خبرى خود قرار دادند و ازآن به عنوان « اقدامى غیرقانونى » ، « مقابله با دولت » و « مخالفت با توسعه سیاسى » یاد کردند . روزنامه نشاط با عبارت معنادارى در زیر تصویر مدیر مسئول روزنامه سلام نوشت : « آیا محافظه کاران هزینه به صحنه آوردن آقاى موسوى خوئینى ها را محاسبه کرده اند ؟ » و روزنامه صبح امروز با مدیر مسئولى سعید حجاریان ، در نخستین روز توقیف روزنامه سلام تصریح کرد : « باید به یاد داشته باشیم که بازى دموکراسى ، اگرچه بازى نامیده مى شود ، ولى اگر قواعد آن را پذیرفتیم ، دیگر بازى نیست . رأى مردم به جمهورى اسلامى ، رأى به دموکراسى است و اگر این قاعده چه در مطبوعات و چه در انتخابات در هم شکسته شود ، آنگاه سیاست ورزى به پایان مى رسد . »
نویسنده مذکور سپس با تهدید تلویحى مبنى بر افشاى اسناد دیگرى ، نوشت : « آیا اگر کسى توانست اسناد دیگرى از طرح هاى سعید اسلامى به دست آورد ، آیا باید به مجازات هشدار دادن به مردم ، به خاطر آن از ادامه فعالیت سیاسى باز ماند . به سهم خود از مردم مى خواهیم هر اطلاعاتى که از سعید امامى و محافل سراغ دارند به روزنامه بفرستند . »
هماهنگى روزنامه هاى پنجشنبه 17 تیر در اختصاص تیترها و سرمقاله هاى خود به عواقب غیرقابل پیش بینى و کنترل توقیف روزنامه سلام ، نشان از آن داشت که یک تیم پشت پرده ، هدایت این جریان را برعهده دارد چرا که خبر توقیف روزنامه سلام ساعت 10 شب اعلام گردید و آن زمانى بود که اکثر روزنامه مى بایست با انجام مراحل نهایى ، صفحات روزنامه ها را به چاپخانه مى فرستادند تا در توزیع فردا صبح خود دچار مشکل نشوند . روز پنجشنبه 17 تیر ، 10 روزنامه زنجیره اى با تیترهایى چون « محدودیت مطبوعات خشم مردم را شعله ور خواهد کرد » ، « زمان حامل حوادث خشونت بار است » ، « نظام باید هزینه هاى سنگینى بپردازد » ، « دانشجویان ساکت نخواهند نشست » ، « ورود به قلعه چپ گرایان یک ریسک خطرناک براى محافظه کاران است » ، « مقابله با دولت و مخالفت با توسعه سیاسى » و « پایان سیاست ورزى » ، درصدد القاى فضاى بحرانى و ناآرامى به جامعه برآمدند تا در همان شب علیرضا نورى زاده ، مفسر رادیو بى بى سى در تقدیر از عملکرد مطبوعات اصلاح طلب بگوید : « ما باید سرافراز باشیم که پرچمداران جامعه مدنى در ایران یعنى نشریات نشاط ، صبح امروز ، خرداد ، همشهرى و ایران ، مراکز قدرت را نشانه رفته اند و با زیر سؤال بردن مشروعیت و مقبولیت نظام اسلامى ، چالشى جدى فراروى حاکمان اسلامى گشوده اند . »
آتش تهیه مقامات و رسانه هاى غربى
حادثه 18 تیر در حالى رقم خورد که رسانه هاى غربى از هفته ها قبل آتش تهیه خود را ریخته بودند . نشریه آمریکایى « میدل ایست اکونومیک دایجست » در هفتم تیر نوشته بود : « بیشتر ناظران در تهران بر این اعتقادند که تابستان امسال شاهد یک آزمون حیاتى قدرت و حتى شاید دور نهایى رویارویى جدى بین جناح محافظه کار و اصلاح گرایان خواهد بود . اصلاح طلبان یک تابستان سیاسى داغ را در پیش روى دارند تا جناح محافظه کار را از میدان مبارزه خارج نمایند . »
و « گرى سیک » ، مشاور امنیت ملى در دولت هاى کارتر و ریگان و از مسئولان سازماندگى عناصر ضدانقلاب و تجدیدنظرطلب ایرانى ، در اظهاراتى اعلام کرد : « براى آنها که خواستار توسعه سیاسى هستند زمان بسیار خطرناک است . در طى دو سال گذشته على رغم وجود حمایت تبلیغاتى و فیزیکى ، این افراد در نگاه داشتن خود ، شجاعت به خرج داده اند و شجاعت آنها در روزهاى آینده به نمایش گذاشته خواهد شد . »
و « ایلینا روزلهتین » ، عضو جمهورى خواه مجلس نمایندگان آمریکا در جمع مراسم راهپیمایى منافقین در 31 خرداد اعلام کرده بود : « تنها راه حل باقیمانده براى تغییر در ایران ، تغییر حکومت مذهبى است . شما هدفى درست ، یعنى سرنگونى حکومت اسلامى را دنبال مى کنید . » و « گرى هاکرمن » سخنران دیگر این مراسم خاطرنشان کرد : « زمان آن فرا رسیده که وزارت خارجه آمریکا با حمایت مستقیم از نهضت ملى ایران ، سرنگونى حکومت اسلامى را پیگیرى کند . »
پرده اول سناریو
اولین تجمع در اعتراض به توقیف روزنامه سلام ساعت 21 در برابر خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران شکل گرفت .
برپاکنندگان این تجمع دو فرد غیر دانشجو یعنى منوچهر محمدى و اکبر محمدى بودند که پس از دستگیرى ، درباره چگونگى دریافت کمک مالى و ارتباط با عناصر خارجى و طراحى تجمعات اعتراض آمیز اعترافات قابل تأملى داشته اند . این دو نفر با ورود به خوابگاه دانشجویان ، جلسه اى را با تنى چند از اعضاى دفتر تحکیم برگزار مى کنند و سپس با فراخوان تعدادى از دانشجویان در محوطه خوابگاه با شعار « طرح سعید امامى ملغى باید گردد » دست به تظاهرات مى زنند .
در گوشه دیگر خوابگاه یعنى جلوى سینماى کوى دانشگاه ، فردى به نام فرح شفیعى که از افراد مرتبط و نزدیک به مدیریت وقت کوى دانشگاه بود ، در حالى که به همراه چند نفر دیگر ، تراکت ها و پلاکاردهایى از قبل آماده شده در اختیار داشتند ، به بهانه توقیف روزنامه سلام و محکومیت طرح اصلاح قانون مطبوعات در محوطه کوى دانشگاه تجمع مى کنند و با سردادن شعارهایى تحریک آمیز خواستار اجتماع دانشجویان در محوطه خوابگاه ها مى شوند . در همین حال عناصرى از انجمن اسلامى دانشگاه علوم پزشکى تهران با حضور در خوابگاه گلستان ، دانشجویان را به شرکت در تجمع ترغیب مى نمایند . ساعت 22 تجمع فرح شفیعى با منوچهر محمدى در هم ادغام مى شود و آماده حرکت و خروج از محوطه خوابگاه مى شوند .
در این هنگام خبر بازپس گیرى شکایت وزارت اطلاعات علیه روزنامه سلام در جمع دانشجویان اعلام مى شود و در حالى که انتظار مى رفت تا حدودى موج اعتراضات فروکش نماید ، اما تعدادى از اعضاى دفتر تحکیم ، این خبر را به منزله عقب نشینى محافظه کاران مطرح کرده و خواستار خروج جمعیت 300 نفره دانشجویان از محوطه خوابگاه شدند . با گذشت دقایقى و در حالى که ممانعتى براى خروج تجمع کنندگان از کوى صورت نمى گیرد ، اجتماع کنندگان از کوى خارج شده ، به سمت خیابان کارگر حرکت مى کنند و در این میان افرادى مشکوک با شعارهاى تحریک کننده و ضدارزش هاى الهى نظام و پرتاب سنگ ، جو را ملتهب مى نمایند . تماس فرماندهان نیروى انتظامى با مسئولان وزارت کشور جهت کسب تکلیف بى نتیجه مى ماند و هیچ یک از مدیران ارشد وزارت کشور در دسترس نمى باشند .
پرتاب سنگ به همراه شعارهاى توهین آمیز و ساختارشکنى که از سوى برخى افراد نفوذ کرده در جمع دانشجویان در برابر نیروهاى انتظامى داده شد ، باعث تحریک عوامل انتظامى و وادار کردن آنان به اشتباه و قرار گرفتن در مسیر سناریویى مى شود که از پیش طراحى شده بود و آن تعقیب و درگیرى با تظاهرات کنندگان و کشیده شدن به داخل خوابگاه دانشجویان بود . در زمانى کوتاه ، تجمع و راهپیمایى به شورش ضدامنیتى تبدیل مى شود و در حالى که مدت زمان حضور نیروى انتظامى در محوطه کوى دانشگاه براساس گزارش هاى وزارت کشور ، اطلاعات و نهاد ریاست جمهورى بین 12 تا 20 دقیقه بیشتر نبوده است ، اما معاونت دانشجویى وزارت علوم میزان تخریب را 800 اطاق و 2400 تخت اعلام مى نماید و این در حالى بود که قبل از ورود نیروى انتظامى به محوطه خوابگاه دانشجویان ، صداى شکستن شیشه و پرتاب اشیا و وسایل دانشجویان از پنجره خوابگاه ها به بیرون شنیده مى شد که این حرکت سازمان یافته پس از خروج نیروهاى انتظامى هم تا صبح ادامه یافت به گونه اى که بسیارى از اتاق ها ، میزها و وسایل مطالعه دانشجویان ، تخت خواب ها ، یخچال ها ، کیوسک هاى مطبوعاتى و تلفن و درب و پنجره خوابگاه ها تخریب و دچار آسیب هاى جدى شدند .
شعله هاى خشم کور
درگیرى هاى پراکنده که از نیمه شب آغاز شده بود ، تا صبح روز جمعه ادامه یافت و افراد نقابدار مستقر در کوى و پشت بام هاى مشرف به خیابان کارگر با پرتاب سنگ و اشیاى سخت و سردادن شعارهایى علیه ارکان نظام ، درصدد تهییج دانشجویان از یک سو و شدت عمل نیروهاى انتظامى و امنیتى در برخورد با دانشجویان در سوى دیگر بودند .
حدود ساعت 11 صبح ، بالاخره جلسه شوراى تأمین استان در استاندارى تشکیل مى شود و حادثه شب گذشته را بررسى مى نماید . حوالى ظهر روز جمعه به نیروهاى انتظامى دستور داده مى شود که از صحنه خارج شوند . در این میان برخى چهره هاى سیاسى جهت ابراز همدردى با دانشجویان وارد کوى دانشگاه مى شوند .
مجید انصارى ، موسوى لارى ، دکتر معین ، فائزه هاشمى ، خانم کروبى ، مصطفى تاج زاده ، عبدالله نورى ، درودیان ، اکبر گنجى ، ابراهیم اصغرزاده و . . . از جمله این افراد بودند . فضاى دانشگاه همچنان متشنج است و سخنان برخى از این چهره هاى سیاسى که به ظاهر براى آرام کردن دانشجویان به داخل کوى رفته بودند ، شعله هاى خشم آنان را شعله ورتر مى سازد به گونه اى که بار دیگر گروه هایى سازمان یافته از محوطه کوى خارج شده و در خیابان کارگر ضمن ضرب و شتم مردم و ایراد خسارت به اموال عمومى ، درگیرى هاى پراکنده اى را با نیروهاى انتظامى مستقر در اطراف کوى دانشگاه شکل مى دهند .
روزنامه هاى شنبه 19 تیر کار هدایت آشوب ها را بر عهده گرفتند . روزنامه خرداد در تیتر درشت صفحه اول خود نوشت : « کوى دانشگاه به خون کشیده شد » و روزنامه نشاط هم افزود : « دفتر تحکیم وحدت یک هفته عزاى عمومى اعلام کرد . » و سپس پلاکاردهایى با مضمون پنج شهید به نام هاى ذاکرى ، سهرابى ، امامى ، رهبرى و نادرى ، در میان دانشجویان توزیع گردید . در دانشگاه هاى امیرکبیر ، علم و صنعت ، صنعتى شریف و شهید بهشتى تجمع هایى صورت گرفته و عوامل بر پا کننده این تجمعات خواستار حرکت دانشجویان به سمت کوى دانشگاه شدند . افراد حاضر در این تجمعات ، در مسیر حرکت خود به سمت میدان انقلاب و دانشگاه تهران اقدام به سردادن شعارهایى چون « مى کشم مى کشم آن که برادرم کشت » ، « توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد » ، « عزاعزاست امروز ، دانشجوى آزاده صاحب عزاست امروز » ، « خاتمى خاتمى واکنش واکنش » و « دانشجوى مبارزه حمایتت مى کنیم » کردند که در این میان سینما ملت ، بانک هاى تجارت و سپه ، چند اتوبوس واحد ، پمپ بنزین ، محل برگزارى نماز جمعه ، یک بیمارستان و چند دستگاه خودرو سوارى و موتور سیکلت تخریب و یا دچار آتش سوزى شدند .
در این میان پیاده نظام هایى از عناصر نهضت آزادى ، حزب ملت ، نیروهاى ملى مذهبى ، سلطنت طلبان و افراد وابسته به کانون نویسندگى خود را به تظاهر کنندگان رساندند و با توزیع اعلامیه ها و بیانیه هایى سعى در تهییج و گسترش دامنه آشوب ها در سطح شهر داشتند . در این روز تعدادى از نیروهاى حزب اللهى ، بسیجى و زنان محجبه توسط اوباش با چاقو و سنگ و پنجه بکس مورد هجوم قرار گرفتند . در میدان انقلاب ، چهار راه مخبرالدوله و بلوار کشاورز ، چادر تعدادى از خانم ها توسط اوباش برداشته شد و سه تن از این بانوان که مقاومت از خود نشان داده بودند توسط تیغ موکت برى بشدت مجروح شدند .
در دیگر سو ، رسانه هاى بیگانه و اپوزیسیون خارج کشور که در رؤیاى « ختم انقلاب » دست افشانى و پایکوبى مى کردند ، با ارسال اخبار و گزارش هاى کذب ، سعى در کشانیدن دامنه آشوب ها به شهرهاى دیگر داشتند . خبرنگاران و عکاسان روزنامه هاى دیلى تلگراف ، ال موندو ، کیودو ، ال پائیس ، لیبراسیون ، فیگارو ، پروفیل ، ایشن ایج ، نیویورک تایمز ، واشنگتن پست ، کوریره دلاسرا به همراه شبکه هاى تلویزیونى سى . ان . ان ، ان . بى . سى ، فاکس نیوز ، سى . بى . اس ، بى . بى . سى ، الجزیره و خبرگزارى هاى رویترز ، فرانسه ، آسوشیتد پرس ، یونایتدپرس ، فرانس پرس ، در روزهاى 20 ، 21 و 22 تیر بالاترین حجم اخبار ، گزارش ها و تصاویر خود را به سراسر دنیا ارسال کردند ، به گونه اى که بسیارى از سران کشورهاى دنیا خود را آماده فرستادن پیام تبریک براى پادشاه و یا رئیس جمهور آینده ایران نموده بودند . در این میان ، تعدادى از فریب خوردگان اپوزیسیون خارج کشور هم با بستن چمدان هایشان براى ورود به ایران لحظه شمارى مى کردند .
در انتظار حماسه
حوادث تلخ و عبرت آموز 18 ، 19 ، 20 ، 21 و 22 تیر به کندى و تلخى مى گذشت . روزهایى که فرزندان انقلاب خون دل هاى فراوانى خوردند و به دستور مقتدایشان سیاست صبر و سکوت و تحمل را پیشى گرفته بودند . در روز 22 تیر ، پیام هشدار دهنده و آرامش بخش رهبر معظم انقلاب التیامى بر زخم هاى ناسورى بود که از حرامیان بر پیکره دوستداران و پیروان خمینى کبیر ( ره ) رسیده بود . مقتداى دل مردم ایران در آن روز فرمود : « ملت رشید و غیور ایران ، مردم عزیز تهران . در دو روز گذشته که جمعى از اشرار با کمک و همراهى برخى از گروهک هاى سیاسى ورشکسته و با تشویق و پشتیبانى دشمنان خارجى در سطح تهران ، به فساد و تخریب اموال و ارعاب و عربده جویى پرداخته و موجب سلب امنیت و آسایش مردم شده اند ، دشمنان زبون و حقیر اسلام و انقلاب گمان کرده اند انقلاب و مردم مؤمن و انقلابى به آنان اجازه خواهند داد که با فتنه انگیزى خود راه سلطه آمریکاى جنایتکار را بر میهن عزیز ما هموار کنند . گروهک هاى وابسته و معاند ، طبق تحلیل اربابان و معلمان خود ، گمان کرده اند مردم ایران از اسلام و انقلاب دست برداشته اند و به خیال باطل خود مى خواهند از انقلاب اسلامى انتقام بگیرند ولى غافل از اینکه ملت مؤمن و شجاع و هوشیار به آنان و اربابان و پشتیبانان آنان اجازه ادامه شرارت را نخواهند داد و نظام مقتدر اسلامى ، آنان را بشدت منکوب خواهد کرد . . . فرزندان بسیجى ام باید آمادگى هاى لازم را در خود حفظ کنند و با حضور خود در هر صحنه اى که حضور آنان لازم است ، دشمنان زبون را سرکوب و منکوب سازند . »
و سپس در آوردگاه 23 تیر سال 1378 ، اقیانوسى از یک ملت بیدار دل ، روانه کوچه و خیابان هاى کشورى به نام ایران شد تا بار دیگر اثبات نمایند که رهبرى انقلاب و مردم هوشیار و هوشمند این نظام ، از چه ظرفیت هاى بى بدیل و شگفت آورى در تبدیل تهدیدها به فرصت ها برخوردارند . راهپیمایى میلیونى و حماسى ملت ایران در 23 تیر نشان داد که از حادثه تا حماسه راهى نیست به شرط آنکه گوش و دل را به امیر کاروان سپرده باشى و براى چنین ملتى سرافراز ، هماره چنین بوده و هست و خواهد بود .
ان شالله دوم . متن کامل بیانات مقام معظم رهبرى در دیدار جمعى از دانشجویان به همراه اقشار مختلف مردم ، 1378 / 4 / 21 :
بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّح
برادران و خواهران عزیز خیلى خوش آمدید . حرفهاى گفتنى زیاد است اما مطلبى که از نظر من مهمتر از همه است و ذهن مرا مشغول کرده ، حمله به خوابگاه جوانان و دانشجویان است . این حادثه تلخ ، قلب مرا جریحه‌دار کرد حادثه غیرقابل قبولى در جمهورى اسلامى بود . حمله به منزل و مأوا و مسکنِ جمعى - بخصوص در شب یا در هنگام نماز جماعت - به هیچ وجه در نظام اسلامى قابل قبول نیست . جوانان این کشور - چه دانشجویان و چه غیر دانشجویان - فرزندان من هستند و هرگونه چیزى که براى این مجموعه‌ها مایه اضطراب و ناراحتى و اشتباه در فهم باشد ، براى من بسیار سخت و سنگین است . هرکسى بوده ، فرق نمى‌کند چه در لباس نیروى انتظامى ، چه در غیر آن . مسلماً با کسانى‌که در نظام جمهورى اسلامى تخلّف مى‌کنند ، باید برخورد شود اما با کسى که تخلّفى نکرده است کسى‌که در خانه خود در حال استراحت است ، آن هم در محیط جوان دانشجویى ، کار بسیار خطا و ناروایى است اگر برخورد شود .
این که صد نفر یا دویست نفر از کوى دانشگاه خارج شدند و حرفهایى زدند و شعارهایى دادند ، بهانه و مجوّزى نمى‌شود براى این‌که کسانى ، در هر لباس و با هر نامى ، وارد آن محیط شوند و کارهاى ناروایى انجام دهند بخصوص وقتى که نام مقدّس نیروى انتظامى در میان مى‌آید ، عملى که موجب شود نیروى انتظامى بدنام گردد ، قضیه را سخت‌تر مى‌کند . شما مى‌دانید که امروز نیروى انتظامى در اطراف کشور ، در جاده‌ها ، در مرزها ، در برخورد با اشرار ، چه جانفشانیهایى مى‌کند و چه زحماتى مى‌کشد . چقدر از اینها براى حفظ امنیت ما ، جان خود را از دست مى‌دهند . با این حال ، به‌وسیله چند نفر عملى انجام شود که چهره این خدمتگزاران در نظر بعضى تیره گردد آیا این انصاف است ؟ ! یا آن طورى که نقل کرده‌اند ، بعضى با آوردن نام مقدّس « یا حسین » و « یا زهرا » وارد اتاق دانشجوى بسیجى یا دانشجوى جانباز شوند و او را از خواب بپرانند ، یا آن‌طور حوادثى را به‌وجود آورند آیا این درست است ؟ ! اینها قلب را مى‌فشارد . این همه جوان مؤمن ، عاشقان امام حسین ، عاشقان فاطمه زهرا ، در همه جاى کشور ، در خدمت اسلام ، در خدمت کشور ، در طول دوران دفاع مقدّس ، در هر خطرى که این کشور را تهدید کند ، سینه سپر مى‌کنند و وارد مى‌شوند اما بعد کسانى با استفاده از این نامها حوادثى را به‌وجود آورند . براى من ، حادثه خیلى تلخى بود . البته من تأکید کردم که اطراف این حادثه تحقیق شود و بروند حادثه را درست بسنجند . قرار شد رئیس جمهور محترم و مسؤولان ، هیأت تحقیقى را تعیین کنند من هم ممکن است خودم کسى را در این هیأت بگذارم .
من چند حرف دارم یک حرف با دانشجویان ، یک حرف با عموم ملت ایران ، یک حرف ، بخصوص با شما جوانان ، یک حرف هم با دشمن . حرف من به دانشجویان این است که مراقب دشمن باشید دشمن را خوب بشناسید مبادا از شناسایى دشمن غفلت کنید . غریبه‌هایى را که در لباس خودى خودشان را در همه جا داخل مى‌کنند بشناسید دستهاى پنهان را ببینید . هیچ کس به‌خاطر غفلت ستایش نمى‌شود . هیچ‌کس به‌خاطر چشمها را بر هم گذاشتن ، مدح نمى‌شود . اگر بر آدم غافل ضربه‌اى وارد شد ، اوّل کسى که مسؤول و مذموم است ، خود اوست مراقب باشید . دانشجو ، قشر فاخر و با ارزشى است . دشمن ، دانشجو را هدف گرفته است . چند سال است سعى مى‌کنند بلکه بتوانند دانشجویان را در مقابل نظام قرار دهند اما موفّق نشدند بعد از این هم موفّق نخواهند شد . اگر یک عدّه نفوذى خواستند از فرصتى استفاده کنند و از آب گل‌آلودى ماهى بگیرند - وارد اجتماع دانشجویان شدند و شعارهایى درست کردند و حرفهایى زدند - خیال نکنند که ما اشتباه خواهیم کرد نه ، ما اشتباه نخواهیم کرد . ما مخاطب و طرفِ خودمان را مى‌شناسیم . دانشجو ، فرزند ماست متعلّق به ماست متعلّق به این کشور است . دشمن است که مى‌خواهد با نام دانشجو یا با نام نفوذ در میان دانشجویان ، فساد و تباهى کند خود دانشجویان بایستى هوشیارانه متوجّه باشند .
در یک چنین موقعیّت و فصل حسّاسى مثل این فصل سال - فصل امتحانات دانشجویى ، فصل کنکور که همه خانواده‌هایى که جوانى دارند ، این فصل که مى‌شود ، همه همّت خودشان را مى‌گذارند که جوانشان حواسش جمع باشد و بتواند در امتحان یا در کنکور موفّق شود - آن کدام دستى است ، آن کدام دشمن آینده این مملکت و دانشگاه این مملکت است که این طور جوانان را به یک سمت انحرافى مى‌کشاند ، سرگرمى درست مى‌کند و تشویق مى‌نماید به این که سراغ درس و سراغ امتحان نروید اجتماع کنید ؟ ! اوّل کسى که این جا باید هوشیارانه چشم خود را باز کند و تصمیم بگیرد ، خودِ دانشجوست .
به ملت ایران هم عرض مى‌کنم : اى ملت بزرگ و شجاع که بیست سال است دشمنى را که انقلاب از این کشور بیرون راند ، با قدرت پشت در نگه داشتید و نگذاشتید که این دشمن از هیچ منفذى وارد شود بهوش باشید . این معناى حرفهاى مکرّرى است که من در این چند سال به ملت ایران و به مسؤولان عرض کرده‌ام که دشمن درصدد نفوذ است . هر پنجره‌اى پیدا کند ، وارد خواهد شد هوشیاریتان را بیشتر کنید . دشمن ، امنیت ملى ما را هدف گرفته است . امنیت ملى براى یک ملت ، از همه چیز واجبتر است . اگر امنیت ملى نباشد هیچ دولتى نمى‌تواند کار کند براى سازندگى ، هیچ سنگى روى سنگ گذاشته نخواهد شد . وقتى که هرج و مرج و ناامنى باشد ، هیچ مشکلى از مشکلات مملکت حل نخواهد شد نه اقتصاد مردم ، نه فرهنگ مردم ، نه مسائل اجتماعى مردم ، نه مسائل سیاسى مردم . وقتى امنیت نبود ، همه اینها از بین خواهد رفت . دشمن این را هدف گرفته است . این را ملت ایران در همه جاى کشور باید بفهمد که البته مى‌فهمد و مى‌داند . بحمداللَّه ملت هوشیار است .
یک حرف هم به شما جوانان عرض مى‌کنم . جوانان عزیز ! شما امیدهاى انقلاب و اسلامید . رفتار شما مى‌تواند این مملکت را در جهت شکوفایى ، با سرعت به پیش ببرد . وقتى جوان مملکت هوشیارانه ، با تدبیر ، با حلم و با توجه به موقعیّتها ، حرف بزند و تصمیم بگیرد و عمل کند ، کشور گلستان خواهد شد . وقتى هیجانات کور ، پا وسط بگذارند ، دشمن فوراً استفاده خواهد کرد . بارها گفته‌ام ، باز هم تکرار مى‌کنم من معتقدم که جوان مملکت بایستى در همه میدانها حضور و آمادگى داشته باشد منتها با انضباط . این‌گونه حرکاتى که ملاحظه شد کسانى به دانشگاه حمله کنند ، ناشى از بى‌انضباطى است با هر نامى انجام گیرد ، غلط و محکوم است . اگر با نام دفاع از دین هم انجام گیرد ، غلط است اگر با نام دفاع از ولایت هم انجام گیرد ، غلط است . مگر من بارها نگفته‌ام در اجتماعات کسانى که مخالفند ، هیچ کس نباید رفتار خشونت‌آمیز داشته باشد چون این ، دشمن را خوشحال مى‌کند . بارها ما این حرف را گفتیم ، چرا گوش نکردند ؟ ! چرا گوش نمى‌کنند ؟ ! حتّى اگر یک حرفى که خون شما را به جوش مى‌آورد به زبان آورند - مثلاً فرض کنید اهانت به رهبرى کردند - باز هم باید صبر و سکوت کنید . اگر عکس مرا هم آتش زدند و یا پاره کردند ، باید سکوت کنید . نیرویتان را براى آن روزى که کشور به آن نیازمند است ، براى آن روزى که نیروى جوان و مؤمن و حزب‌الّلهى باید در مقابله با دشمن بایستد ، حفظ کنید ، والاّ حالا فرض کنیم یک جوان ، یا یک دانشجوى فریب‌خورده‌اى هم حرفى زد و کارى کرد چه اشکالى دارد ؟ من از او صرف‌نظر مى‌کنم .
و اما یک مطلب به دشمن مى‌گویم هر که هست و هرجا هست . دشمنان اصلى ما در سازمانهاى جاسوسى ، طرّاحان این قضایا هستند . این پولى که مجلس امریکا تصویب کرد که باید براى مبارزه با نظام ایران صرف شود ، این پول و چندین برابر این پولها کجا مصرف شد ؟ ! معلوم است براى همین‌طور طرّاحیهایى مصرف مى‌شود شکّى نیست . این دشمنان بدانند که خواب برگشتن امریکا به این مملکت ، یک خواب پریشان و غیرقابل تعبیر است . این عناصر داخلىِ حقیر ، این عناصر سیاسىِ مطرود و منفور ، که ملت اینها را مثل دندان فاسدى بیرون آورد و به یک طرف پرتاب کرد ، هجده ، نوزده سال است که کمین گرفته‌اند تا از ملت و از امام و از نام امام و از راه امام انتقام بکشند . اینها هم بدانند که اشتباه کردند در همین قضیه هم اشتباه کردند ، خودشان را لو دادند و چهره خودشان را مشخص کردند . درست است که به دستگاه اطّلاعاتى ما آن ضربه ناجوانمردانه را وارد کردند به دستگاه انتظامى ما هم در این‌جا این ضربه را وارد کردند ، اما عناصر خدمتگزار و سربازان مخلص و بدون نام و نشان جمهورى اسلامى ، اطّلاعات را کسب مى‌کنند و مى‌فهمند که چه کسى در کجاست و چه‌کار مى‌کند . نمى‌توانند این ملت را با این روشها از صحنه مبارزه در راه استقلالشان ، در راه اسلام عزیزشان و در راه مبارزه با دشمنانشان عقب برانند .
یک نکته هم به این خطّ و خطوط سیاسى عرض کنیم . آقایانى که سردمداران خطوط سیاسى و گرایشهاى سیاسى هستید ، حالا برسید به این حرفى که ما مى‌گوییم شما خودیها وقتى سر قضایاى بیهوده این‌طور با هم درگیر مى‌شوید ، دشمن سوء استفاده مى‌کند بفرمایید ، این یک نمونه دیدید دشمن چطور استفاده کرد ؟ ! دیدید دشمن چگونه نیش خود را زد ؟ ! این مسائل را کنار بگذارید . البته ما اصرار نداریم که همه یک طور فکر کنند اما براى کار سیاسى و درگیرى سیاسى ، حدّى قائل شوید و خطّ قرمزى بگذارید . بى‌حساب و کتاب با هم مبارزه نکنید که آن‌قدر مشغول شوید که به دشمن اجازه دهید این‌طور بیاید و داخلِ این میدانها بشود . سرِ این قضیه قانون مطبوعات و سرِ قضایاى گوناگون دیگر ، چه جنجال و چه دعوایى به راه افتاد ! همه‌اش مسائل خطّ و خطوط ! براى چه ؟ براى این که قانونى در مجلس تصویب مى‌شود ! من به یک جریان سیاسى خاص اشاره نمى‌کنم خطاب من به همه است . براى من ، آن خطّ و این خط و هر خطّ سیاسى و سلیقه سیاسى دیگر ، تفاوت نمى‌کند . براى من ، مناط و ملاک ، راه خدا و راه امام و راه اسلام و حفظ کشور و رعایت مصالح مردم و حفظ آینده کشور مطرح است . براى من فرقى نمى‌کند که فلان کس متعلق به خطّ « الف » است ، فلان کس متعلّق به خط « ب » است . من به همه عرض مى‌کنم شما هم هشیار باشید .
آخرین جمله را هم به امام و مقتداى خودمان ولىّ‌عصر ارواحنافداه عرض کنیم : اى سیّد و مولاى ما ! پیش خداى متعال گواهى بده که ما در راه خدا تا آخرین نفس ایستاده‌ایم . بزرگترین آرزو و افتخار بنده این است که در این راهِ پُرافتخار و پُرفیض و پُربهجت ، جان خودم را تقدیم کنم . ان‌شاءاللَّه خداوند متعال شما را موفّق و مؤیّد بدارد . والسّلام علیکم و رحمه‌اللَّه و برکاته پیام مقام معظم رهبرى به به ملت رشید ایران ،
1387 / 4 / 22 بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّح
ملت رشید و غیور ایران ، مردم عزیز تهران
دو روز است که جمعى از اشرار با کمک و همراهىِ برخى از گروهکهاى سیاسىِ ورشکسته و با تشویق و پشتیبانى دشمنان خارجى در سطح تهران ، به فساد و تخریب اموال ، و ارعاب و عربده‌جویى پرداخته و موجب سلب امنیت و آسایش مردم شده‌اند . دشمنان زبون و حقیر اسلام و انقلاب گمان کرده‌اند ، انقلاب و مردم مؤمن و انقلابى به آنان اجازه خواهند داد که با فتنه‌انگیزى خود ، راه سلطه‌ى امریکاى جنایتکار را بر میهن عزیز ما هموار کنند . گروهکهاى وابسته و معاند ، طبق تحلیل اربابان و معلمان خود ، گمان کرده‌اند مردم ایران از اسلام و انقلاب ، دست برداشته‌اند ، و به خیال باطل خود مى‌خواهند از انقلاب اسلامى انتقام بگیرند ولى غافل از این‌که ملت مؤمن و شجاع و هوشیار به آنان و اربابان و پشتیبانان آنان اجازه‌ى ادامه‌ى شرارت را نخواهند داد و نظامِ مقتدر اسلامى ، آنان را به شدت منکوب خواهد کرد .
به مسؤولان در دولت و بخصوص مسؤولان امنیت عمومى تأکید شده است که با درایت و قدرت ، عناصر مفسد و محارب را بر جاى خود بنشانند و بى‌شک کسانى که چشم به فتنه‌انگیزیهاى این روسیاهان دوخته‌اند ، مأیوس خواهند شد . ملت بزرگ ایران مخصوصاً جوانان عزیز باید در کمال هوشیارى مراقب حرکات دشمن باشند و به طور کامل با مأموران ، همکارى کنند و عرصه را بر عناصر مزدور و خودفروخته‌ى دشمن ، تنگ نمایند . و به خصوص فرزندان بسیجى‌ام باید آمادگى‌هاى لازم را در خود حفظ کنند و با حضور خود در هر صحنه‌یى که حضور آنان در آن لازم است ، دشمنان زبون را مرغوب و منکوب سازند تأیید اسلام و مسلمین را از خداوند متعال مسألت مى‌کنم . سیّد على خامنه‌اى - 1378 / 04 / 22

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.