فداشدن امام کاظم علیه السلام برای بقای شیعه ۱۴۰۰/۰۱/۱۵ - ۷۸۱ بازدید

سلام.
خسته نباشین.
معنی این حدیث که تو اینترنت بوده چیه؟
حضرت امام کاظم علیه‌السلام فرمودند: شیعیان ما یک غفلت‌هایی و گناه‌هایی کردند؛ برای اینکه این غفلت از ان‌ها برداشته شود خدای متعال من را مخیر کردند که یا شیعیان باید عذاب بشوند یا من تحمل کنم. و من بار بلا را به دوش کشیدم.
یه عده میگن این یه حدیث جعلیه چون شبیه حرف هاییه که کشیش های مسیحیت تحریف شده میزنن و میگن حضرت عیسی مسیح _علیه السلام_ قبول کردن خودشون عذاب بکشن تا مسیحی ها گناه هاشون پاک شه و عذاب نکشن. جعلیه؟ اصلا یعنی چی که امام _علیه السلام_ بار گناهان شیعیان رو بکشن؟! چون یه جاهای دیگه ای هم خوندم که زندانی شدن امام موسی کاظم_علیه السلام_ باعث نجات شیعیان شده! چه طور چنین چیزی ممکنه؟ حرف های شبیه این رو درمورد امام مهدی _علیه السلام_عجل الله تعالی فرجه الشریف_ هم میزنن!

حدیث مورد اشاره در کتاب کافی و برخی منابع دیگر به شرح زیر نقل شده است:
«عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عِیسَى عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِنَا عَنْ أَبِی اَلْحَسَنِ مُوسَى عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ: إِنَّ اَللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ غَضِبَ عَلَى اَلشِّیعَةِ فَخَیَّرَنِی نَفْسِی أَوْ هُمْ فَوَقَیْتُهُمْ وَ اَللَّهِ بِنَفْسِی.» (1)
حضرت امام کاظم(علیه السلام): «به راستى خدا عز و جل بر شیعه خشم کرد و مرا مخیر کرد یا خود فدا شوم یا شیعه،بخدا من با دادن جانم آنها را حفظ‍‌ کردم.»(2)
حدیث یادشده به لحاظ سندی مرسل بوده و ضعیف تلقی می شود. (3)
اما به لحاظ محتوایی دو توجیه از سوی علمای شیعه از جمله علامه مجلسی بیان شده است:
1. غضب خداوند متعال، یا به خاطر این بود که شیعیان تقیّه را ترک کرده و امامت امام کاظم (علیه السلام) را آشکار کرده‌ بودند و این موضع باعث شده که هارون الرشید بین قتل و عام علویان و شیعیان امام کاظم (علیه السلام) و دستگیری، حبس و شهید کردن ایشان، یکی را انتخاب کند که در نهایت زندانی کردن امام را ترجیح داد و در نهایت نیز امام کاظم (علیه السلام) را به شهادت رساند و به این صورت بود که امام برای شیعان خود دعا نموده، بلا را از آنان دور ساخته و سلامت آنان را به جان خرید و چنین شده که امام خود را فدای شیعیان و پیروان اهل بیت (علیهم السلام) نمود.(4)
2. یا این‌که علت غضب را در این بدانیم که شیعیان آن امام را حمایت نکرده و در پیروی از او نیّت خالص و پاک نداشتند. (5) در نتیجه با توجه به مرسل بودن روایت به لحاظ سندی، نمی‌توان قطعیتی برای صدور این روایت از امام کاظم(علیه السلام) قائل شد؛ و بر فرض قبول روایت، می‌توان با توضیحات و توجیهاتی که بیان شد، آن‌ را پذیرفت. منابع:
(1) الکافی ج۱ ص۲۶۰ ( الجزء الأول کِتَابُ اَلْحُجَّةِ بَابُ أَنَّ اَلْأَئِمَّةَ عَلَیهِمُ السَّلاَمُ یَعْلَمُونَ مَتَى یَمُوتُونَ وَ أَنَّهُمْ لاَ یَمُوتُونَ إِلاَّ بِاخْتِیَارٍ مِنْهُمْ ) نسخه اسلامیه.
(2) اصول کافى / ترجمه کمره اى ; ج ۲ ص ۳۰۳
(3) علامه مجلسی در کتاب مرآت العقول، ج ۳ ، ص ۱۲7.
(4) مجلسی، محمد باقر، مرآة العقول فی شرح أخبار آل الرسول، محقق و مصحح: رسولی، سید هاشم، ‌ج 3، ص 126، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ دوم، 1404ق.
(5) همان.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.