فراق ماه رمضان ۱۳۹۰/۰۶/۲۰ - ۱۷۶۰ بازدید

من از اینکه ماه رمضون تموم شده خیلی ناراحتم حس می کنم دیگه رابطه ام با خدا مثل ماه رمضون نیست هر شب بخاطر تموم شدن ماه رمضون گریه می کنم. چیکار کنم دوست دارم با خدا اون طوری باشم که تو ماه رمضون بودم. خیلی باهاش ارتباط خوبی داشتم. کمکم کنید.

خواهر گرامی احساس زیبای شما نسبت به فراغ و دوری از ماه رمضان انسان را به یاد فرازهایی از وداع امام سجاد علیه السلام با ماه رمضان می اندازد که ایشان ماه رمضان را به دوستی تشبیه می نماید که جدا شدن و فراغ از او بسیار سخت است و این جدایی موجب حزن و هراس انسان می گردد آنجا فرموده است :« فَنَحْنُ مُوَدِّعُوهُ وِدَاعَ مَنْ عَزَّ فِرَاقُهُ عَلَیْنَا، وَ غَمَّنَا وَ أَوْحَشَنَا انْصِرَافُهُ عَنَّا، ... «پس اینک ما با رمضان وداع مى کنیم، همچون وداع با کسى که جدایى از او بر ما سخت و ناگوار است و روى گردانیدن او از ما، موجب حزن و هراس است ».
آن حضرت در فراز دیگری فراغ از این ماه را مصیبتی دانسته و از خداوند متعال در جبران این مصیبت یاری طلبیده و فرموده اند: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اجْبُرْ مُصِیبَتَنَا بِشَهْرِنَا»؛«خدایا بر محمد و آلش درود فرست و مصیبت و اندوه ما را در غم رفتن این ماه، خودت جبران کن»
خواهر ارجمند
هرچند فراغ از ماه مبارک رمضان برای اهل معرفت سخت و طاقت فرساست اما نباید این نکته را فراموش نمود ؛ با وجود اینکه ماه مبارک رمضان بخاطر ویژگی های خاصی که دارد از میان سایر ماه های سال متمایز و برتر گشته است اما در این ماه در خدا و رحمت او تغییری روی نمی دهد تا ارتباط با خدا بهتر و راحت تر شده باشد بلکه انسانها در ماه رمضان به رحمت الهی که همه ی هستی را فراگرفته است نزدیکتر گشته و از وسوسه ها و گمراهی های شیطان بدور می مانند ؛ بخاطر همین مساله است که می گویند رحمت خدا بیشتر شده است چرا که وجود چنین ماهی بخاطر اتفاقات منحصر به فرد آن ، دنیای خاکی را به عالم ملکوت نزدیکتر ساخته و از برکات آن عالم بهره مندترش می سازد. پس تغییر از این طرف است نه از طرف خدا و رحمتش. یعنی انسانها هستند که در این ماه و به خاطر روزه گرفتن تغییری در خود می دهند و گیرایی خود را بالا می برند. آنچه موجب می شود مردم از رحمت خدا دور باشند ، اشتغال به امور حیوانی همچون خوردن و ارضاء غرایز و ... است ، که در این ماه این حیوانیت تا حدودی کاسته می شود و به همان میزان نیز ابزار اغوای شیطان از دستش گرفته می شود و گیرایی انسانی انسان بالا می رود.
از همین رو اگر انسان در ماه مبارک رمضان که ماه تمرین بندگی خداوند است به همان اعمال و رفتارهایی که در این ماه انس گرفته بود همچون ترک گناه، انس با نماز ، قرآن و مناجات با خدا تداوم ببخشد به خوبی می تواند رابطه ای را که در ماه مبارک رمضان با خدا داشته است را پس از آن نیز حفظ نماید.
لذا می بینیم امام سجاد علیه السلام در دعای آغاز ماه مبارک رمضان بر این موضوع تاکید نموده و پس برشمردن اعمالی که انسان را به خدا بیشتر نزدیک می نماید از خداوند متعال درخواست می نماید که در تمامی ماه های دیگر نیز همانگونه باشد
آنجا که فرموده است:« اللَّهُمَّ اشْحَنْهُ بِعِبَادَتِنَا إِیَّاکَ، وَ زَیِّنْ أَوْقَاتَهُ بِطَاعَتِنَا لَکَ، وَ أَعِنَّا فِی نَهَارِهِ عَلَى صِیَامِهِ، وَ فِی لَیْلِهِ عَلَى الصَّلَاةِ وَ التَّضَرُّعِ إِلَیْکَ، وَ الْخُشُوعِ لَکَ، وَ الذِّلَّةِ بَیْنَ یَدَیْکَ حَتَّى لَا یَشْهَدَ نَهَارُهُ عَلَیْنَا بِغَفْلَةٍ، وَ لَا لَیْلُهُ بِتَفْرِیطٍ. اللَّهُمَّ وَ اجْعَلْنَا فِی سَائِرِ الشُّهُورِ وَ الْأَیَّامِ کَذَلِکَ مَا عَمَّرْتَنَا»(الصحیفةالسجادیة(ع) ص : 191)؛«
بار خدایا این ماه را از بندگى ما به درگاه خودت، پر کن، و ساعات این ماه را با طاعتمان مزّین فرما و در روزهایش بر روزه گرفتن یاریمان نما و در شبهایش به نماز و زارى بآستانت و فروتنى در پیشگاهت و خوارى در بارگاهت کمکمان کن تا روز این ماه بر غفلت ما و شبش بر کوتاهى ما شهادت ندهند. خداوندا در دیگر ماهها و روزها نیز تا آن هنگام که به ما عمر مى دهى، همچنین قرارمان ده»
بنابر این شما نیز می توانید با دوری از گناه و تداوم انس با نماز و قرآن و ادعیه وارده از معصومین علیهم السلام به خصوص ادعیه مخصوص تعقیبات نمازهای پنج گانه و مناجات هایی همچون مناجات خمس عشر و همچنین بهره مندی از فرصت هایی طلایی که خداوند متعال در دیگر ماه قرار داده مانند روز عرفه رابطه خود را با خداوند متعال همچون ماه مبارک رمضان حفظ نمائید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.